Přejít k hlavnímu obsahu

Guilt tripping: Oblíbená technika manipulátorů, která vás donutí cítit se provinile nebo špatně. Rozpoznejte 7 nejčastějších projevů

Guilt tripping je manipulační technika, při které se manipulativní člověk snaží ve druhém vyvolat pocit viny nebo vnutit pocit zodpovědnosti. Nejčastěji za něco, co se stalo či není v kompetencích dané osoby. Psychoterapeutka Petra Jonášová radí, jak takovou situaci poznat a dostat se z ní ven.

Manipulátor často jedná tak, aby se druhá strana cítila provinile nebo špatně a udělala přesně to, co chce. Toto chování může v lidech vyvolat velký stres, způsobit emocionální utrpení a neoprávněné pocity viny. Projevů guilt trippingu existuje celá řada. Pojďme se zaměřit na ty nejčastější.

 

7 podob guilt trippingu

1. Předávání odpovědnosti na druhé

Manipulátor cílí na to, aby druhý cítil vinu za cizí problémy a neúspěchy. Mnohdy používá frázi: „pokud bys mi opravdu pomohla, nebyl bych na tom tak špatně“ nebo „kdybys mi dávala to, co potřebuji, neměl bych chuť se dívat po jiných ženách“. Tímto způsobem odstraní veškerou odpovědnost za vlastní chyby a přenese ji na jiného člověka. 

 

Mohlo by se vám líbit

Laura (41 let): Kamile promiň, ale chci se rozvést a neumím ti to říct do očí

Člověk se přirozeně během života mění a s ním se mění i jeho názory. Lidé nejsou stejní jako před pěti nebo deseti lety. Být tak v dlouhodobém vztahu je umění, protože změní-li se partner, může být těžké jeho nové já akceptovat. Co když se partneři změní natolik, že už spolu nemohou dále žít?
svetzeny.cz

2. Hra na oběť

Taktika spočívá v tom, že se osoba reprezentuje jako oběť a obviňuje druhého za svou nešťastnou situaci. Třeba manipulativní tchyně, která žárlí na snachu, bude synovi líčit, jak jí snacha velmi ubližuje. Cílem manipulátora může být poštvat proti své oběti okolí a získat od něho soucit, pozornost a sympatie. 

3. Uvádění do rozpaků

Používá výčitky a kritiku k tomu, aby se druhý cítil nepohodlně a vinně za své jednání. Může používat věty jako „zklamalo mě, že jsi to nezvládl“. Nebo pomůžete prarodičům na zahradě a slyšíte větu o vašem sourozenci: „Maruška je úžasná, minule mi pomohla na zahradě, a ještě k tomu uvařila, ještě že ji mám“. Tím se snižuje sebevědomí a sebehodnocení druhé osoby.

Čtěte také: Znaky nízkého sebevědomí: Zdaleka nejde jen o nedostatek sebedůvěry

Nízké sebevědomí vám výrazně ovlivňuje život. Ovšem znaky absence sebevědomí není pouze stydlivost... Znáte i ty další? Zároveň se díky Světu ženy dozvíte, jak si svoje sebevědomí zvýšit a zlepšit si výrazně kvalitu svého života.

4. Překrucování reality

Tato taktika spočívá v tom, že se události a fakta zkreslují tak, aby podpořily pocit viny u druhé osoby. Představte si situaci, že se s vámi bude chtít rozejít partner a nebude na to mít odvahu. Bude hledat způsob, jak se vás zbavit. Například vás obviní, že se bavíte s kolegou, a ukončí vztah s tím, že chcete jeho. Jde o umělé vytvoření problému, kdy platí přirovnání, kdo chce bít psa, hůl si vždycky najde. 

5. Pasivní agresivita

Manipulátor odmítání komunikovat s druhou osobou, čímž jí naznačuje, že mu ublížila.

6. Sténání, povzdech, pláč

Dramatické projevy, vedoucí k pocitům viny, aby se druhá osoba cítila provinile. Ocitnete se například vedle někoho, kdo vykonává nějakou práci a bude nahlas vzdychat. Tím dává najevo, že je chudák, je toho na něho hodně a snaží se ve vás vyvolat pocit viny, že vy jste špatný, neboť ho v tom necháváte. Podněcuje ve vás to, abyste mu šli pomoct.

7. Tlak a výčitky

Neustále vyvíjí tlak a zahrnuje výčitkami, ve kterých pořád připomíná „chyby“ a nedostatky, aby ve vás vyvolal pocit viny. Často schválně hovoří o vašich starých prohřešcích, které s oblibou používá, aby docílil vaší poslušnosti.

Dále může například použít věty typu „jsem tak smutný, že jsi mi to udělal“ nebo „jestli to neuděláš, tak budu trpět“. Tato slova mají za cíl vyvolat ve druhém pocit viny nebo povinnosti udělat něco, co manipulátor chce.

 

Mohlo by se vám líbit

Druhy manipulace: Jak projekci může manipulátor využít proti vám

Pavučina klamu a manipulací se může rozrůstat velmi rychle a tiše. Ani o tom nemusíte vědět a chytíte se do pasti. Snadno a rychle. A můžete si říkat, že zrovna vám se to nestane. Hranice je velmi tenká a ne každý rozpozná, že se blíží problém. Toxičtí lidé mají své taktiky velmi propracované. Využívají různé druhy manipulace - gaslighting, klamání nebo projekci. Jak projekci může manipulátor využít proti vám?
svetzeny.cz

Jak si poradit s manipulátorem?

Důležité je uvědomit si, že je s vámi manipulováno. Poté se nenechte rozhodit, neboť to je jeho cílem. Jakmile nepřistoupíte na jeho pravidla, tak hra končí, neboť nemá protihráče. Když dovedete vzdorovat manipulátorovi a zabráníte tomu, abyste se stali jeho obětí, pomůžete mu, protože je donucen na sobě pracovat. Vždycky je důležitým krokem si připomenout, že každý dospělý a svéprávný člověk je odpovědný sám za sebe i za své činy. Vy nenesete odpovědnost za to, jak se kdo cítí, a za jeho nezdary.

 

Vytyčte své hranice

Je důležité si uvědomit, že guilt tripping je nezdravá a manipulativní forma komunikace, kterou byste neměli tolerovat. Je nutné stanovit hranice, protože je potřeba se manipulacím bránit. Mějte na paměti, že nikdo by neměl být nucen k něčemu, co nechce dělat, a není vaše povinnost cítit vinu za to, co se stalo.

Nemanipuluje i s vámi váš partner? Přečtěte si, jak poznat, že máte toxický vztah. Ztrácíte sami sebe, jste vyčerpaní, nic vás netěší?

Mgr. Petra Jonášová, DiS.

Věřím, že v každém člověku dříme vlastní životní síla a potenciál. Mou náplní práce je pomoct vám najít tento potenciál a naučit se ho využívat – žít ze svého pramene. Můj terapeutický přístup je daseinsanalytický. Ke každému klientovi přistupuji individuálně a vyhledávám způsoby, které mu budou vyhovovat. Cílem terapie není změnit sám sebe, ale najít sám sebe, objevit své potenciály, možnosti a svou vnitřní sílu.

 

 

Petru najedete také na Terapie.cz.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: