Nedělejte vše za něj a učte ho samostatnosti
Poslední velmi důležitou zásadou, jak doma nemít ubrekánka, ale zdravé sebevědomé dítě, je nauka samostatnosti. Pokud za vašeho Pepíčka doma děláte vše, co ho nebaví, nebo mu to prostě nejde, děláte pravděpodobně velkou chybu. Nauka samostatnosti spočívá v tom, abyste svému dítěti dopřála dostatek prostoru k tomu se neustále zlepšovat. Pokud mu tedy něco nejde, podporujte ho, raďte mu a pomáhejte, ale snažte se, aby si musel váš potomek poradit alespoň částečně samostatně. Časem pak míru pomoci zmenšujte, až dokud danou aktivitu dítě nezačne zvládat samo. Uvidíte, že to oba oceníte.
Podobným, ale ještě horším případem nesamostatnosti, je dítě závislé na svých rodičích tak moc, až se mu nechce do žádných aktivit, protože většinou trpí separační úzkostí. Pokud cítíte, že vaše dítě patří mezi závislé jedince, kteří například ve školce či na kroužku pláčou, snažte se s tím něco dělat.
Odborníci se shodují na tom, že pro děti bývá nejhorší přehnané loučení v podobě objetí a proslovů maminek, o tom, kdy a jak pro dítě do školky či na kroužek přijdou a proč musí ve školce vydržet. Dítěti tím tak pouze říkají, že doma s nimi je mu lépe a ve školce to musí pouze nějak přetrpět. Namísto toho mu zkuste jednoduše vysvětlit, že se může dobře bavit s kamarády a pozitivně ho motivujte k pobytu v jiném prostředí. Loučení před školkou zkraťte na minimum, pouze zdůrazněte, že se pro něj brzy zastavíte a má si užít všechnu zábavu, která na něj v ten den čeká. Uvidíte, že možná zabráníte nežádoucím slzičkám.
Zdroje: sebevedomi.psychoweb.cz; https://dvojka.rozhlas.cz; idnes.cz