Tradiční čínská medicína (TCM) vysvětluje naše odlišné vnímání ročních období tím, že my lidé připomínáme rostliny. Jedna rostlina kvete na jaře, zatímco druhá rozvíjí svou skutečnou květinovou sílu až na podzim. Co to vypovídá o vašich vlastnostech, když máte rádi určité období více než jiné?
„Zimní“ lidé
Máte tendenci se příšerně potit a v létě se rychle cítíte nepříjemně, protože vás trápí horko a suchý vzduch? Pak jste velmi pravděpodobně jedním z milovníků zimy. Horké teploty vás mohou dokonce psychicky rozrušit, stejně jako způsobit záněty, zvýšený výskyt pupínků nebo dokonce bronchiální onemocnění. A co říká toto roční období o vaší povaze? Podle TCM jsou „zimní“ lidé rádi sami pro sebe.
Zima je období roku, kdy většina z nás „vypíná“, šetří energii a relaxuje. To odlišuje milovníky zimy, jelikož ti mají energie nejvíc v roce.
„Letní“ lidé
Milovníci léta jsou v zimě často nemocní a v létě opravdu produktivní. Chybí vám energie z léta. V horkých teplotách se méně potíte a dobře zvládáte teplo. Lidé, kteří se cítí nejpohodlněji na konci léta, jsou popisováni jako zvláště starostliví, ale také je se velice snadno rozčílí. Letní lidé se zaměřují na dosažení svých cílů. Rostliny plodí koncem léta, a stejně tak se v tomto období daří „letním“ lidem.
Zde je prvořadá péče a soběstačnost.
„Podzimní“ lidé
V tradiční čínské medicíně jsou „podzimní“ lidé popisováni jako obzvláště perfekcionističtí a kritičtí. Podzim je známý svými padajícími listy, které si „podzimní“ lidé spojují se strachem ze ztráty.
„Jarní“ lidé
Podle TCM jsou jarní lidé netrpěliví. Ve světě přírody se na jaře vše točí kolem naděje a vizí budoucnosti, protože zde rostliny začínají růst. To platí i pro jarní lidi.
Ve které sezóně se cítíte nejpohodlněji?
Chcete vědět, které roční období je pro vás nejlepší? Pak se zeptejte sami sebe, kdy se cítíte nejpohodlněji. Nepřemýšlejte dvakrát, první sezóna v roce, která vás napadne, je rozhodně ta správná.
Je to dobrý způsob, jak se dostat přes roční období, která se vám nelíbí
Přijměte svůj vlastní přirozený rytmus a dobijte své baterie v ročním období, které máte nejraději, abyste z něj mohli těžit v těžších obdobích roku. Jezte vyváženou stravu, zejména v ročních obdobích, které vám tolik nelichotí. To posílí váš imunitní systém. Je důležité, abyste konzumovali dostatek vitaminu C a zinku.
Čínská medicína také přísahá na bylinky. Cítíte se emocionálně vyčerpaní? Pak vám může pomoci ženšen. Ženšen má mimo jiné protizánětlivé účinky. Byliny jako šalvěj působí dezinfekčně, a proto se často užívají při bolestech v krku. Šalvěj také snižuje stres, uvolňuje napětí a pomáhá dosáhnout větší rovnováhy a relaxace v každodenním životě. Skutečný všeuměl!
zdroj: kniha Chinese medicine