Jak se manipulátorům bránit
Manipulátoři často mění chování vůči určitým osobám. Zatímco k jedné dokážou být extrémně zdvořilí, k druhé naopak velmi hrubí nebo dokonce agresivní. Pokud u někoho zpozorujete takové chování, držte si od něj odstup a nebuďte s takovou osobou v kontaktu, pokud nezbytně nemusíte.
Manipulátoři hledají a využívají vaše slabé stránky. Díky tomu se časem můžete začít cítit méněcenně nebo si dokonce vyčítat, že nejste pro manipulátora dost dobří. V těchto situacích si musíte uvědomit, že problém nejspíš není ve vás. Položte si otázku, zda s vámi daný člověk jedná s opravdovým respektem, má od vás reálná očekávání, zda dostáváte ve vztahu stejně, jako do něj dáváte a nakonec, zda se v tomto vztahu cítíte opravdu dobře.
Psychičtí manipulátoři mají často nepřiměřené požadavky. V takovém případě se můžete pokusit, zda si manipulátor neuvědomí nespravedlnost jeho požadavků, například pomocí zkoumavých otázek: „Přijde ti to rozumné?“, „Co z toho budu mít já?“, „Doopravdy po mně žádáš tohle?“. Pokud má manipulátor alespoň nějaký stupeň sebereflexe, pravděpodobně svůj požadavek stáhne nebo zmírní. Může se vám však stát, že ze svého požadavku přesto neustoupí, poté získejte čas. Manipulátoři totiž většinou vyžadují okamžitou odpověď, aby maximalizovali svůj tlak na vaši osobu. Jednoduše jim tedy můžete říci například: „Budu o tom přemýšlet,“. Získáte tím tak potřebný čas, abyste si promysleli vaše další kroky vůči manipulátorovi.
Nejdůležitější je se naučit říkat „ne“, aniž byste měli pocit viny. Pokud se vám zkrátka něco nechce dělat nebo s něčím nesouhlasíte, vzpomeňte si opět na svá základní lidská práva a řekněte diplomaticky, ale neústupně „ne“. Pokud psychologický manipulátor i přes vaše odmítnutí trvá na splnění jeho požadavku, vyvoďte z jeho jednání důsledky a naučte ho, že se budou opakovat pokaždé, když nebude váš nesouhlas respektovat.