Přejít k hlavnímu obsahu

Budíte se ve 3 ráno? Vědci vyšli s pravdou ven, proč se to děje

Noc je obdobím, kdy tělo odpočívá a nabírá nové síly. Mnozí lidé však mají ve 3 hodiny ráno tento odpočinek přerušen, když se probudí a jejich myšlenky plné starostí se náhle vyderou na povrch. Vědci však přišli s jednoduchým vysvětlením, proč je právě tato hodina pro mnoho lidí tak problematická. Přečtěte si, jak se dá s tímto nepříjemným ranním buzením bojovat.

Mnoho lidí se budí ve 3 hodiny ráno

Život mnoha lidí je provázen záhadným neplánovaným budíčkem kolem 3. hodiny ráno, kdy se zdá, že jejich nejhorší obavy a starosti se ozývají a vtahují je do své sítě. Vědcům se však povedlo pravdu za tímto fenoménem odhalit a přišli s poměrně jednoduchým vysvětlením. Ve spánku totiž dochází ke změnám v lidské neurobiologii, a právě kolem třetí nebo čtvrté hodiny ráno začíná stoupat teplota jádra těla, chuť ke spánku klesá, vylučování melatoninu, známého také jako spánkový hormon, dosahuje vrcholu a hladina kortizolu, stresového hormonu, se začíná zvyšovat. Tělo se tak připravuje na nový den, a to i přesně ve chvíli, kdy chce ještě většina lidí spát. Tato aktivita přitom probíhá nezávisle na vnějších podnětech, jako je třeba světlo. Příroda si totiž již dávno stanovila, že východ a západ slunce jsou natolik důležité, že je třeba, aby je tělo samo předvídalo. Tyto vnitřní hodiny každého z nás nazýváme cirkadiánním systémem.

Biologické hodiny uvnitř každého člověka podle vědců ovlivňují spánek

Cirkadiánní systém, tady jakési biologické hodiny, řídí různé aspekty fungování těla v průběhu dne i noci. Vědci v současné době zkoumají, jakým způsobem tento systém ovlivňuje lidské vědomí a proč se tolik lidí uprostřed noci budí právě kolem 3. hodiny. Podle vědců není tato hodina náhoda. Jedná se o neustálou připomínku toho, že lidské tělo je stále synchronizováno s přírodou a jejím rytmem. I když se vám možná zdá, že spíte nepřetržitě, noční spánek je vlastně rozdělen do několika fází, které zahrnují lehký, střední, hluboký a REM spánek. Lehký spánek je častější v druhé polovině noci, a to především v období kolem třetí hodiny ráno. Během lehkého spánku je snazší se probudit, kdy většina probuzení během této fáze probíhá tak rychle a automaticky, že si je lidé ráno ani nepamatují.

Mohlo by se vám líbit

Jak poznat toxického partnera: Jeho chování vám zničí život

Na první pohled vypadá váš vztah jako z pohádky, ale pak se z ničeho nic stane něco, co vás překvapí? Nebo naopak zjišťujete, že je partner toxický a vy nevíte, co s tím? Ať už se partner mění časem nebo je toxický od začátku a vy ho prokouknete až po nějaké době, v takovém vztahu rozhodně nemusíte setrvat. Léčí si na vás své mindráky a to nemusíte snášet.
svetzeny.cz

Hladina stresu ovlivňuje kvalitu spánku

Stres a úzkost mohou zásadně ovlivnit tato probuzení. Když jste vystaveni stresu, tělo i mysl jsou citlivější, a tak i malé přerušení spánku může být vnímáno jako plné probuzení. Někdy se stane, že v tomto okamžiku se začnete zabývat černými myšlenkami, obavami a starostmi, a pak už nemůžete usnout vůbec. Uprostřed noci je lehký spánek na svém vrcholu, zatímco vaše fyzické a psychické zdroje jsou na svém minimu. Během noci vám chybí i další zdroje, které jsou během dne k dispozici – sociální interakce, kulturní podněty a možnost využít všechny vaše schopnosti v řešení problémů. To může během probuzení uprostřed noci posílit dojem, že problémy, kterým čelíte, jsou nepřekonatelné. Ráno však nad těmi samými problémy pobaveně mávnete rukou.

Jak můžete efektivně vyřešit noční buzení

Základem pro klidný a kvalitní spánek je zbavit se stresu. Zkuste meditaci, jógu nebo dechová cvičení před spaním, která vám pomůžou uklidnit a uvolnit mysl. Pokud se vám přeci jen stane, že se uprostřed noci vzbudíte, nenechte se pohltit negativními myšlenkami. Místo toho přesměrujte vaši pozornost třeba na zvuk vašeho dechu, nebo si zapněte například difuzér a poslouchejte jeho zvuk. Pokud se chcete lépe soustředit na váš dech, zkuste špunty do uší. Pokud se vám ani přesto nepodaří znovu usnout, rozsviťte si tlumené světlo a přečtěte si část oblíbené knihy. Tím přerušíte tok negativních myšlenek, unavíte oči, ale zároveň si nenarušíte spánek tolik jako například modrým světlem z mobilního telefonu.

Mohlo by se vám líbit

Tento osobnostní rys spojují vědci s nadprůměrnou inteligencí. Zjistěte, zda ho máte i vy

Studie naznačují, že existuje určitý osobnostní rys, který je spojený s vyšším IQ a může hrát klíčovou roli ve vývoji intelektuálních schopností. Přečtěte si, o kterou vlastnost se jedná a možná se vám otevře nový pohled na váš osobní potenciál.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit