Skoncujte s prokrastinací jednou provždy! 3 tipy, jak od teď už všechno stíhat
Za celý den se nezastavíte. Tak jak je možné, že pořád nestíháte a úkoly rostou jako houby po dešti? Možná patříte mezi nešťastníky, které dostihla prokrastinace. Naučte se ji porazit jednou provždy a začněte plnit úkoly včas! Poradím vám, jak na to.
Ráno přiběhnete do kanceláře, zapnete počítač a uvaříte si kávu. Otevřete mailovou schránku, ale současně také internet. Musíte přece zjistit, co je nového. Pak ještě rychle projedete Facebook a konečně chcete začít pracovat na prezentaci, kterou musíte zítra odevzdat. Vůbec se vám nechce. Navíc si vzpomenete, že jste si neuvařila svůj čaj na hubnutí a nezavolala mamince. Když se vrátíte zpět k počítači, najdete ve složce tři nové maily. Necháte je na později. Brzy totiž půjdete na oběd. Juknete ještě jednou, co je nového na sociálních sítích a pak... začnete pracovat na té prezentaci, nebo ji zase odsunete?
Udělám to pak
Slovo prokrastinace pochází z latiny a dá se volně přeložit jako „patřící zítřku“. Jde vlastně o chorobné odkládání povinností či důležitých úkolů, které nejste schopni udělat hned. Nejčastěji jsou to pracovní a školní povinnosti, ale odkládat můžete klidně i nepříjemné domácí práce nebo vyřizování záležitostí na úřadech. Místo toho visíte na internetu, venčíte psa, jíte (i když třeba ani nemáte hlad), uklízíte, bavíte se s kolegyní o dětech nebo jen tak koukáte do zdi. Přitom celou dobu víte, že vám utíká čas a důležitý úkol budete muset udělat. Nemáte z toho dobrý pocit. Vlastně vás to nepříjemně stresuje a ničí, připadáte si přetížení a neschopní. Odkládání zhusta způsobí pracovní i osobní problémy, nehledě na promarněné životní šance.
Ptáte se proč
Už jste si někdy položili otázku, co vás vlastně vede k odkládání úkolů? Možná máte několik variant odpovědí a všechny jsou vlastně výmluvami. Ve skutečnosti spouští prokrastinaci strach ze selhání. Úkol považujete za příliš náročný a obáváte se, že ho nezvládnete. Někdy bývají nároky opravdu vysoké, ale to ještě není důvod, abyste práci odkládali. Dalším důvodem může být také velké přetížení či nedostatek disciplíny.
Lákadla současnosti
Prokrastinace se stala dnes tak trochu fenoménem. Vždyť za posledních deset let vzrostl počet vědeckých studií téměř desetinásobně. Copak dříve lidé povinnosti neodkládali? Samozřejmě, že ano, dokazují to nejen četná literární díla či filozofické spisy. Vzpomeňme třeba na římského filozofa Senecu, jenž varoval: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká. Dnešní doba však odkládání povinností nahrává. Náš život je složitější a rychlejší. Kolem číhá mnoho lákadel, která nás odvádějí od samotné práce. Ať už je to internet a sociální sítě, chytré telefony nebo třeba nekonečné varianty sledování televizních kanálů. Mnoho z nás má možnost pracovat z domova, což pro řadu lidí představuje z hlediska prokrastinace velký oříšek. Odolat nástrahám a soustředit se jen na důležité úkoly je už dnes bez nadsázky umění.
Cesta k nápravě
Boj s prokrastinací není jednoduchý, podobně jako s jinými zlozvyky a závislostmi. Hodně záleží na tom, zda se problému skutečně chcete zbavit.
-
Více se motivujte
Uvědomte si, co dobrého vám přinese splnění úkolu, a klidně si tyto důvody sepište a stále si je připomínejte. Až bude práce hotová, nezapomeňte se za výkon odměnit.
-
Lépe organizujte
Povinnosti neplňte chaoticky, ale vytvořte si plán. Stanovte si nejdůležitější úkol, který nepočká. Obvykle pomáhá, když začnete tím nejméně příjemným. Stanovujte si reálné cíle a náročnější úkoly rozkouskujte na menší porce. Při plnění složitého úkolu mnohdy pomůže udělat úplně první krok, který vám nebude připadat tak složitý. Když budete postupovat pomalu, je to snesitelnější než zdolat těžký úkol najednou. Pak je však důležité naplánovat si, kolik času budete potřebovat, a pak termín také dodržet.
-
Nerozptylujte se
Zkuste si představit, že sedíte v prázdné místnosti, kde nejsou žádní kolegové, kávovar nebo telefon. Máte jen svůj počítač bez připojení ke „zbytečným“ stránkám. Soustředění na práci by šlo hned mnohem líp. Pokuste se vytvořit si takové prostředí alespoň ve své hlavě, zavřete Facebook a zapomeňte na ostatní lákadla. Ze svého dosahu odstraňte vše, co by odvádělo vaši pozornost. Teď jste tu jen vy a váš úkol, nic jiného!
Pomůže odborník
Cítíte-li, že vám odkládání přerůstá přes hlavu, vyhledejte pomoc. Tu nabízí psycholog či psychoterapeut. Dobré zkušenosti mají s léčbou prokrastinace na klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dokonce se zde na tuto problematiku specializují. Informace získáte na www.poradna.adiktologie.cz.
Nepleťte si pojmy
- Prokrastinace: Není v žádném případě lenost. Člověk jen odkládá úkoly a nahrazuje je zástupnými činnostmi. Rád by něco dělal, ale nedokáže se přemluvit k tomu, co je důležité, a psychicky trpí. Kolikrát uděláte mnohem víc. Třeba vyžehlíte hromadu prádla a navaříte na víkend, místo abyste dopsala zprávu pro šéfa.
- Lenost: Líný člověk je celkově neproduktivní. Nechce dělat nic a s tímto stavem je navýsost spokojen. Své nicnedělání vůbec neřeší, a co může udělat dnes, odloží na zítřek a nakonec to neudělá vůbec.