Právě teď máte poslední příležitost využít v kuchyni čerstvá, sladká rajčata a připravit z nich nevídané dobroty. Nikdy jindy v roce už totiž nebudou mít tyhle „plody ráje“ takovou vůni a chuť. Tak neváhejte!
Domácí kečup
Na cca 500 ml:
asi 2,5cm kousek skořicového svitku, podrcený, 1 lžička celerového semínka, ¼ lžičky podrcené sušené chilli papričky (nemusí být), ¼ lžičky hřebíčku, ¼ lžičkypodrceného nového koření, 90 ml bíléhovinného či obyčejného octa, 1,25 litrudomácího rajčatového pyré (viz recept dole), 6 lžic nasekané cibule, 50 g krystalového cukru, ½ lžičkyvločkové mořské soli
- Všechno koření vložte do čajového ,vajíčka‘ či zavažte do plátýnka potravinářským provázkem. Ocet nalijtedo rendlíku a přidejte k němu koření. Na středním ohni přiveďte k varu, pak přiklopte a odstavte.
- Rajčatové pyré a cibuli vložte do hrnce se silným dnem a na středním ohni přiveďte k varu. Ztlumte oheň a za častého míchání, aby se nic nepřichytilo, vařte, aby cibule změkla a chutě splynuly, trvá to asi 20 minut. Chcete-li kečup hodně hladký, teď můžete směs protřít přes síto či prohnat pasírovačem.
- Z octa vylovte koření a ocet vlijte do rajčatové směsi. Přidejte cukr a sůl a důkladně promíchejte. Směs dále vařte, až zhoustne, ale ještě bude tekutá natolik, aby se dala nalévat, trvá to asi hodinu.Nechte zchladnout na pokojovou teplotu a pak odložte do chladničky. Kečup vydrží v chladničce asi 2 týdny.
TIP: Kečup si můžete i zavařit na zimu, pak ho ovšem do láhví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 80 °C.
Jak na rajčatové pyré?
Zbavte stopek a omyjte 3–3,5 kg vyzrálých rajčat (nejlépe oválných typu italských San Marzano), pak je nakrájejte nahrubo, nasypte do cca pětilitrového hrnce a na středním ohni duste doměkka asi10 minut. Prožeňte pasírovačem s kotoučem s největšími otvory, které ještě zachytí semínka. Nechte vychladnout; ve vhodných nádobách uložte do chladničky, kde vydrží asi 5 dnů, anebo zamrazte (až na 1 rok).