Přejít k hlavnímu obsahu

5 rad, jak zvládnout splácení úvěrů v době koronaviru

Důsledky pandemie dopadají na naši denní rutinu neustále. Možná jsme si mysleli, že budeme týden doma a vše bude jako dřív. Karanténa se prodlužuje, podniky se snaží v rámci mezí fungovat, jak nejlépe dokáží, příjmy některých z nás klesly ze dne na den, ale zodpovědnost za platby půjček nezmizela. Co si počít, pokud máte dluhy a snížil se váš příjem?

Odborníci především upozorňují na fakt, že je třeba jednat včas. Nečekejte tedy, až vám přijde upomínka, nenechávejte řešení situace na poslední chvíli a vyhnete se řadě nepříjemností. Navíc ve stresových situacích jednáme pod tlakem a to by nás mohlo stát špatné rozhodnutí s nepříjemnými následky, například půjčka na poslední chvíli od neověřených zdrojů. Těchto 5 rad vám pomůže utříbit si myšlenky a správně se rozhodnout.

1. Jednejte včas
Uplynulý měsíc byl zatěžkávací zkouškou ve všech směrech. Útlum ekonomiky, snížení příjmů a pocit nejistoty zažívá spousta z nás. Pokud nemáte dokonalý přehled o tom, kolik měsíčně splácíte, je nejvyšší čas jej udělat. Sepište všechny hypotéky, úvěry, leasingy i kreditní karty a hledejte způsoby, jak splátky snížit tak, aby pro vás byly únosné do budoucna a nežili jste takzvaně od výplaty k výplatě.

2. Využijte pomoc do bank
Mnohé velké banky se kvůli pandemii rozhodly svým klientům pomoct a poskytují výrazné úlevy. Zjistěte si, jestli se to týká i vašich dluhů. „Jde nám o to, aby lidé měli peníze na základní živobytí. Proto umožňujeme zmrazení splátek úvěru nebo hypotéky až na 6 měsíců. Během té doby neplatí žádné poplatky ani úroky. Prostě počkáme, až překonají nejobtížnější období, a pak se společně ke splátkovému kalendáři vrátíme,“ vysvětluje Filip Belant z České spořitelny

3. Zjednodušujte, jak to jde
Mnoho lidí má více než jednu půjčku. Pokud je to i váš případ, odborníci doporučují výhodné řešení – sloučit všechny do jedné. „Sloučení úvěrů se jmenuje konsolidace a vypadá to tak, že jedna banka, kterou si vyberete, spojí všechny vaše dluhy do jednoho. Vy pak máte jen jeden splátkový kalendář, jedny férové podmínky a jen jednoho partnera, s nímž v případě potíží komunikujete. Je to přehledné, jednoduché a výrazně bezpečnější. Navíc můžete ušetřit na splátkách,“ radí Filip Belant s tím, že právě největší česká banka v případě pravidelného splácení odpustí klientům až 15 měsíčních splátek.

4. Pozor na podvodníky
Pokud si plánujete půjčit, prověřte instituci, kterou jste si vybrali. Současná situace nás dostává pod psychický tlak a toho se pokusí někteří využít. Dávejte pozor na půjčky, které jsou sice velice rychlé, zároveň ale rizikové. „Půjčte si jen tam, kde lidem věříte. Od tetičky, zaměstnavatele nebo zavedené banky, která férově a zodpovědně zhodnotí vaši situaci. Pokud se v budoucnu stane, že nebudete mít na splácení, je šance problém napravit. Můžete se snažit domluvit například odložení splátek nebo úpravu splátkového kalendáře. Partner, který je kvalitní a solidní, s vámi bude hledat řešení,“ doporučuje Filip Belant.

5. Neschovávejte se před dluhy
Pokud se budete tvářit, že problém neexistuje a strkat před splátkami hlavu do písku, připravte se na to, že bude v budoucnu situace ještě horší. Náklady na půjčku se budou jen zvyšovat. Vedle úroku a dalších souvisejících poplatků vám totiž protistrana naúčtuje také značné sankce a poplatky za všechny úkony, kterými se nás snaží ke splácení přimět: upomínky, právní zastoupení, soudní řízení nebo exekuce. Buďte proto rozumní a jednejte a řešte svoji situaci VČAS.

 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit