Znáte všechny dny Svatého týdne?
Samotnému Velikonočnímu pondělí předchází Pašijový nebo také Svatý týden, který začíná Květnou nedělí, kdy Ježíš přišel do Jeruzaléma. Následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční, který připadá na neděli. Jednotlivé dny mají každý svůj význam i označení a jsou spojené s různými zvyky, jež vycházejí z lidových tradic nebo křesťanství, ale případně i pohanských zvyků.
„Mnohé církev odmítala, jiné naopak v průběhu staletí začlenila do svých rituálů, protože smysl byl podobný, tedy zajistit lidem v příštím roce zdar a úrodu,“ uvádí ve své knize Český lidový církevní rok Alena Vondrušková.
Proč je úterý šedivé
Z pohledu křesťanství není Šedivé úterý nijak významným dnem. Ale je součástí velikonočního týdne, který je sám o sobě výjimečným. Naši předkové ale měli pro tento den vyhrazeny své zvyky a tradice. Šlo hlavně o úklid domácnosti. Hospodyně tak musely vytáhnout košťata a vymést pořádně ze všech koutů pavučiny, vysmejčit celé stavení a umýt okna, aby se blýskala. Někteří lidé také bílili stěny svých příbytků. Právě podle barvy prachu a pavučin má úterý svůj název „šedivé“. Součástí takového úklidu bylo i třídění věcí. Bylo nutné zbavit se všeho, co už neslouží nebo je rozbité a nedá se spravit.