Jak s tím pracovat
V první fázi je důležitý rozhovor a někým, kdo vám klade otázky, abyste nahlas vyslovila, kdy se něco děje, za jakých okolností. Neméně důležité je pojmenovat své pocity. Teprve potom je člověk schopen pochopit, proč se mu to děje. Jasné odpovědi na PROČ - odhalí souvislosti ve Vašem životním příběhu. Po tzv. AHA momentu nastupuje další fáze, a tou je přeměna negativních prožitků na neutrální. Minulost se nemaže ani nezapomíná, ale ani nezametá pod koberec…, důležité je dojít k emočně neutrálním pocitům, a zde jsme u terapeutické práce. Tady už pouhé mluvení nestačí. Emoce musí být správně uchopeny a citlivě zpracovány.
„Jsem raději alespoň s ním než být sama“
Tímto výrokem dáváte najevo, že „jdete proti sobě“, i přesto, že se necítíte šťastná, držíte se ve vztahu, který vás neuspokojuje. Z terapeutického úhlu pohledu tedy nedovolíte své duši, aby se s důvěrou oddala něčemu tak niternému a důvěrnému, jako je láska.
Vnímejte nyní ten paradox – bojíte se, aby vám někdo neublížil, a přitom ubližujete sama sobě…
Hodně by Vám pomohlo věnovat se tématům sebe-přijetí a sebelásky. Nejdůležitější je pro Vás, Aneto, navázat důvěrný vztah sama k sobě, jakmile budete ve své vlastní ženské síle, problém odezní.
Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz
Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]