Vytvořte dítěti skvělé dětství, ale dávejte pozor
Chápu, že chcete svému dítěti například zajistit dětství, které jste vy neměli a svému potomkovi je můžete dopřát. Nemůžete se nabažit jeho rozesmátých oček a tleskajících ručiček, když dostane další lego. Jenže z jedné radosti se po opakovaném naplnění jeho tužeb stane cesta do pekel. Protože když přijde čas na nastavení hranice, vaše dítě nebude chápat, proč pořád mohlo a teď najednou nemůže, a bude se nějak chovat. Třeba tak, že si lehne v supermarketu na zem a bude mlátit ručičkama. Do země. Nebo třeba do vás.
Nemusíte se shodnout s partnerem na všem ve výchově
Proto je důležité shodnout se alespoň na základních bodech výchovy. Je jasné, že vy i váš partner máte v hlavě jiné myšlenky, jiné názory a jiné zkušenosti, v tom problém při výchově není. Dokonce se zdá, že to může být pro dítě přínosné. Od začátku se učí, že svět je bohaté a pestré místo a tím světem je v prvé řadě jeho rodina. Co je ale velmi důležité, abyste se potom na věcech, které chcete po svém dítěti, shodli. A pak, což je naprosto zásadní, abyste svou shodu také dodržovali. Tohle téma je v konečném důsledku spíše o tom, co děláte svému dítěti, a ne jenom o vašem vztahu. Protože jakmile se váš vztah naplní dítětem, je on či ona priorita. Vy jste až na druhé koleji. Vy už jste přece dospělí.
Rada na závěr
Další věcí, která může nejen do výchovy dítěte, ale i do vašeho vztahu zasahovat, je to, že kážete vodu a pijete víno. po dítěti chcete něco a sami to neděláte? Jak si myslíte, že na to třeba v pubertě zareaguje? Jak si myslíte, že na to zareaguje váš partner? Vy dva jste dospělí, máte už určité komunikační schopnosti, vy se domluvit můžete, ale pro vaše dítě je to složitější, někdy třeba nemožné. Jděte mu proto příkladem.