NÁZOR PSYCHOLOGA:
Zjištění tohoto typu je citelným zásahem do rodinné situace. Člověk, který zjistí, že mu druhý neřekne o zásadních rozhodnutích, může být psychicky paralyzován do té míry, že ho ovládnou emoce zlosti, vzteku nebo lítosti, zklamání a hlubokého smutku. Ptá se PROČ - co se stalo, že mi partner není ochoten a schopen říci, co se děje, poradit se se mnou, svěřit se mi…
Narušení důvěry spojené s pocity obav z budoucnosti může vyústit v krizovou situaci ve vztahu. Citlivá záležitost, kterou zmiňuje Klára, vypovídá o míře (ne)důvěry mezi partnery a o to více je důležité zjistit, o co jde.
Otevřená komunikace je samozřejmě to první, co by měla Klára bez odkládání iniciovat. I když je to obtížné, doporučuji mluvit věcně, bez rozjitřených emocí, které celou situace znatelně ztíží.
Dalším důležitým bodem je pokud možno nevyčítat, nevyhrožovat a slovně neurážet. I pro něj je to stresový moment, a přestože je v roli provinilce, situace se týká vás obou. Smysl má vést komunikaci tak, aby vyšla na povrch pravda – čili chtějte znát motiv, okolnosti, které ho k tomu vedly a společně se bavte o tom, co s tím.
Scénáře, které půjčce předcházely, mohou mít mnoho podob, proto není v tuto chvíli na místě radit, jak byste se měla dále zachovat a jak na vztah jako takový nahlížet. Teprve poté, co se dozvíte, co za tím skutečně je, je možné promyšleně realizovat další kroky. Věřím, že budete sama nejlépe vědět, jak postupovat, a pokud ne, neváhejte mne kontaktovat.
Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz
Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]