Přejít k hlavnímu obsahu

Historie prostituce v ulicích Prahy: Největší rozmach měla v období vlády Karla IV.

Prostituce patří mezi nejstarší řemesla vůbec. Někteří lidé tuto práci bez problému akceptují, někteří ji naopak vnímají jako velké tabu. Málokdo z Pražanů však tuší, že prostituce ovládla poměrně ve velkém i pražské ulice, a to za dob vlády Karla IV. Staré město pražské se tak může chlubit bohatou neřestnou historií, kterou jeho uličky skrývají.

Rozmach prostituce za Karla IV.

Nejvíce se prostituci dařilo ve 14. století v období vlády Karla IV. Nevěstince se hojně nacházely především v okolí ulic Bartolomějská a Konviktská. Této části města se všeobecně říkalo „Pražské Benátky” a každý slušný člověk se jí vyhýbal obloukem. Popularita nevěstinců v Praze však neklesala. Ba naopak, ačkoliv se proti ní mnozí ohrnovali, jejich popularita nadále stoupala. V roce 1860 se uzákonilo, že provozovatelé veřejných domů musejí žádat o koncesi a jejich zaměstnankyně musí vlastnit zdravotní knížky a podstupovat pravidelné lékařské prohlídky. Právě díky tomu jsou z této doby dochovány úřední statistiky. V roce 1866 bylo v Praze 50 veřejných domů a o 20 let později dokonce 86.

Mohlo by se vám líbit

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.
svetzeny.cz

Jak to v nevěstincích tehdy fungovalo?

Provozovatelé nevěstinců se snažili uspokojit co nejširší škálu zákazníků. Proto měla většina nevěstinců v nabídce dámy všeho druhu: blondýnky, brunetky, baculky i vyhublé dívky. Některé byly dokonce převlečené do různých kostýmů, jako třeba za sirotka, nebo vdovu. Lepší nevěstince fungovaly tak, aby se zákazník nepotkal s dalším zákazníkem, čímž tyto domy zaručovaly diskrétnost a soukromí. Ve většině případů to fungovalo tak, že se zákazník nejdříve lehce pobavil se všemi dívkami, které byly k dispozici, a pak si zkrátka jednu vybral a s tou strávil určitý čas, nebo celou noc.

A jaká byla cena?

Zatímco dnes stojí v průměru noc se společnicí mezi 1000 - 3000 korun, tenkrát byla cena za tuto službu o něco nižší, stejně tak ale i průměrné mzdy. V Praze existovaly luxusní nevěstince, kam chodili třeba i nejrůznější umělci, nebo členové královské rodiny. Nevěstinci U Červeného Páva v Kamízkově ulici, kde se dnes nachází stejnojmenná restaurace, se lidově přezdívalo „královský bordel”. Cena za slečnu v tomto podniku se pohybovala kolem 50 korun. Existovaly ale i levnější a méně luxusní podniky, kde se ceny pohybovaly v široké škále a dovolit si je tak mohla širší vrstva obyvatelstva. Některé nevěstince dokonce nabízely slevové akce pro vojáky, či studenty. Když chtěl ale hodně ušetřit, mohl prostitutku sehnat i na ulici. Zde byla cena samozřejmě nižší. V průměru se jednalo o 1 korunu.

Mohlo by se vám líbit

Útěk z pekla před jistou smrtí: Rudolf Vrba a Alfred Wetzler utekli z Osvětimi a zachránili tisíce lidí

Psal se rok 1944, konkrétně sedmý duben. Tento den byl pro Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera osudným. Byl to totiž den, kdy se rozhodli uprchnout z tábora smrti a vydat se vstříc osudu, který je čekal. Nebýt jejich důslednosti, nekonečného plánování a obrovské odvahy, útěk by pravděpodobně nikdy nezvládli. A jejich příběh, ze kterého jde mráz po zádech, by nikdy nespatřil světlo světa.
svetzeny.cz

Nejznámější nevěstince v Praze

Pokud člověk nehledal nic luxusního, existoval dům neřesti jménem Batalion, který stál na místě, kde dnes stojí pražský magistrát. V 19. století tento dům sloužil jako sídlo té největší spodiny v Praze včetně kriminálníků a lehkých holek. Všichni se scházeli v prostoru, který připomínal sklep a ve kterém se nacházely pouze lavice a police s alkoholem. Jednalo se tak o nejhorší nevěstinec na Staroměstském náměstí, který byl nakonec v roce 1893 zcela uzavřen.

V areálu pražského Ungeltu se nacházel noční podnik zvaný Tunel, který nabízel Pražanům velkou spoustu zábavy a potěšení. Lehké dívky zde lákaly kolemjdoucí muže, aby si společně užili. Blíže ke Staroměstskému náměstí pak stál hodinový hotel Ungelt, který nabízel zákazníkům služby za symbolických 20 korun za hodinu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit