Přejít k hlavnímu obsahu

Jak lidé řešili hygienu na středověkých hradech: Bylo to drsné, ale není pravda, že se lidé nemyli. Hrady páchly na sto honů, kanalizace nebyla

Středověké hrady nás fascinují svou majestátností a historií, i když víme, že žít v nich, v zimě, temnu a bez dnešních vymožeností, jistě nebylo snadné. Ba co více, mohlo to být i nechutné a život ohrožující. Umíte si představit, jak vypadala každodenní hygiena obyvatel hradů? Podívejme se na středověké praktiky, které byly daleko od dnešních standardů.

Život na středověkých hradech byl daleko od luxusu, který si dnes dopřáváme. Představte si život bez moderního vytápění, elektřiny a hlavně bez pohodlných hygienických zařízení. Navštívit hrad na výletě je jedna věc, ale žít tam ve středověku by byla výzva jen pro ty nejotrlejší z nás. Hygiena tehdy byla velmi základní, voda byla vzácná a soukromí prakticky neexistovalo. Samozřejmě neexistovaly splachovací záchody, obecně něco jako záchody, tedy budky nalepené na zdech hradů, se objevily až později a rozhodně nebyly napojené na kanalizaci. Výkaly tak padaly rovnou do podhradí...

Ostatně, více uvidíte v naší galerii.

 

Mohlo by se vám líbit

Děti vladařů: Jak se žilo následníkům trůnu ve středověku. Vlastní personál, tvrdá výuka i lekce lásky v nevěstinci

Život dětí panovníků v historii byl odlišný od života obyčejných dětí. Potomci králů a královen byli vychovávány s vědomím svého budoucího postavení a povinností, které na ně čekaly. Jejich každodenní život byl pečlivě plánován a řízen, aby se staly schopnými vládci a ochránci království.
svetzeny.cz

Hygiena na hradech

Obyvatelé hradů ale samozřejmě potřebovali hygienu, jako všichni lidé. Ta tedy existovala, ale většinou jen velmi zhruba pokrývala základní potřeby. Na hradech byla voda obecně vzácná a musela být přinášena z nedalekých zdrojů. I proto pak voda sloužila především ke konzumaci a až sekundárně k hygieně. Lidé si většinou jen oplachovali obličej, ruce a intimní partie. Hlavním hygienickým zařízením na hradech byly prevety nebo garderoby. Jednalo se o malé místnosti s otvorem v podlaze, který vedl do vertikální šachty, jež ústila do hradního příkopu nebo na vnější stranu hradeb. Tento systém pomáhal udržovat hrad relativně čistý, ale zápach a špína byly stále přítomné. Zápach se tak šířil daleko od hradu a samozřejmě, že nedostatečná opatření pak s sebou nesla nemoci a infekce, které pak masově postihovaly obyvatelstvo a hradní osazenstvo. Čištění odpadů bylo skutečně "práce snů" a bylo velmi fyzicky obtížné. Údržba těchto zařízení byla často na bedrech sluhů, kteří museli odpad pravidelně odstraňovat. Tito pracovníci, nazývaní třeba v Anglii "gong farmers", měli nevděčný úkol, ale byli dobře placeni. Doslova a do písmene odnášeli fekálie ve vědrech a nádobách co nejdále od hradu. 

Čtěte také: Intimní hygiena žen v baroku: Pod krásnou róbou a honosnými účesy se skrývalo ledacos. Ženy často vykonávaly rituál tření a pachy přehlušily parfémy

Barokní ženy byly nádherné, s vyčesanými vlasy, dokonalým make-upem a v přenádherných róbách s nařasenými sukněmi. Jenže pod nimi se to čistotou zrovna neskvělo. V období baroka se hygienické standardy značně lišily od dnešních. Ženská barokní intimní hygiena, kdy se péče o tělo a zdraví podřizovala jak dostupným prostředkům, tak i společenským normám, rozhodně nebyla něco, co bychom dnes přijali za své.

Společenské normy velely jedno, ale žilo se jinak

Samozřejmě ale i ve středověku byly události, kdy se musela šlechta vyfiknout a celý hrad žil oslavou. Na hostinách a společenských událostech byla hygiena důležitá. Existovala pravidla etikety, jako například mít čisté ruce a nevracet jídlo na talíř, když se ho jednou dotkli. Tyto zvyky měly zabránit šíření nemocí a udržet určitou úroveň čistoty. A před oslavou se majitelé hradu dokonce většinou i koupali. Koupání totiž bylo luxusem a nebylo časté. Bohatí šlechtici si mohli dovolit koupel s horkou vodou a vonnými bylinami, ale pro běžné obyvatele byla koupel vzácností. Veřejné lázně byly k dispozici, ale využívaly je spíše měšťané než venkované. Prostí lidé pak používali různé metody k udržení osobní hygieny. Mytí rukou bylo vzácné, a když už, používaly se umyvadla a lavory, často umístěné daleko od toalet nebo jídelních stolů. Místo toaletního papíru se používaly mech, listí nebo hadry. Zkrátka vše, co se hodilo a posloužilo účelu.

Mohlo by se vám líbit

Sex ve středověku: Církev určovala přísná pravidla, pro nás dnes nepochopitelná

O intimnostech se dnes mluví naprosto otevřeně a neexistují v tomto směru téměř žádná tabu. O tom se lidem ve středověku ale mohlo jen zdát. Zkušenosti sbírali pouze pánové, ženy vstupovaly do manželství neposkvrněné a často také bez jakýchkoliv informací o tom, co je čeká. Církev byla v tomto ohledu velice přísná a hříšníky tvrdě trestala.
svetzeny.cz

Neexistující odpad měl za následek nemoci a epidemie

Ve středověkých městech byly odpady často vylévány do ulic, což vedlo k šíření nemocí. Na hradech se odpad odváděl do příkopů, odkud se pravidelně vyvážel, jak jsme psali výše. Ve městech byly veřejné latríny omezené, což vedlo k hygienickým problémům a znečištění vodních zdrojů. je tak jasné, že nedostatečná hygiena měla za následek šíření nemocí jako dysenterie neboli úplavice, cholera a mor. Odpadky a nedostatečné sanitární podmínky přitahovaly hlodavce a hmyz, což dále zhoršovalo zdravotní situaci.

Úroveň hygieny vlastně závisela od společenské třídy a rozdíly v hygienických návycích mezi šlechtou a běžným lidem byly značné. Bohatší vrstvy měly lepší přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením, zatímco chudší lidé se museli spokojit se základními prostředky. Navzdory obecnému přesvědčení však rozhodně nebyli lidé ve středověku zcela nečistí. I když se koupali méně často než dnes, dbali na základní hygienu dle svých možností. Středověké hygienické praktiky nám poskytují cenné poznatky o tehdejším životě a vývoji veřejného zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Znáte české hrady a zámky, na kterých se natáčely české pohádky? Plný počet bodů získá jen opravdový znalec

Kdo by nemiloval české pohádky? Mají své specifické kouzlo, výpravu, kostýmy a v neposlední řadě se většina z nich natáčí na překrásných místech, kterými se Česká republika chlubí. Mezi tato místa velmi často patří i hrady a zámky, které s oblibou navštěvujeme. Otestujte své znalosti - víte, na jakých hradech a zámcích se různé pohádky natáčely?
svetzeny.cz

Hygiena na středověkých hradech byla vzdálená našim dnešním standardům, ale lidé si našli způsoby, jak se vypořádat s každodenními výzvami. Přestože byly sanitární podmínky často primitivní a neúčinné, středověká společnost se snažila udržet určitou úroveň čistoty a zdraví. Studování těchto praktik nám umožňuje lépe porozumět historii a vývoji hygienických standardů, které dnes považujeme za samozřejmé.

 

O středověké hygieně už víte. Chcete ale vědět, jakou hygienu si dopřávaly ženy v období baroka? Přečtěte si náš článek.

Galerie: Jaká hygiena byla ve středověku na hradech i v podhradí
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: