Příprava a nakupování dlouho dopředu
Zatímco dnes si i 31.prosince můžeme sjet kamkoli na nákup do supermarketu a nakoupit si, co se nám líbí, dříve bylo potřeba na oslavu myslet dlouho dopředu. V obchodech nebyl žádný velký výběr a to, co bylo, se muselo shánět a nakupovat mnohdy dlouho dopředu. Šlo zejména o alkohol, ale i další potraviny. Například maso se za socialismu často kupovalo jako podpultové zboží, a ne každý měl štěstí, že sehnal zrovna takový kousek, jaký by si přál. Na dračku šlo před silvestrem hlavně vepřové maso nebo uzené.
Ruské bublinky a Ostravský kahan
Klasikou, která nesměla chybět na silvestra v žádné rodině, bylo šumivé víno a chlebíčky. Tak je tomu ostatně i dnes. Jenže s tím rozdílem, že dnes si můžete vybrat víno, jaké chcete. Koupit si v akci „bohemku“ nebo prosseco nebo si dopřát kvalitní šampaňské. Záleží jen na vašem rozpočtu.
Dříve sehnat pravé šampaňské bylo prakticky nemožné, a tak se kupovalo často ruské šumivé víno. Z české provenience byl občas k dostání sekt Chateau Bzenec, který stál ve své době 45 korun. Bylo ale potřeba pořídit ho včas, když ho zrovna v samoobsluze měli. Na oslavách nechyběl ani koňak, ruská vodka nebo oblíbená becherovka. Vína se kupovala nejčastěji v litrových lahvích s tím, že nejoblíbenější byl Sklepmistr, Ostravský kahan nebo Pražský výběr. K nejlevnějším vínům patřil Moravský kvítek.