Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypadal silvestr za socialismu: Ruské bublinky, chlebíčky a televizní estrády

Oslavy začátku nového roku byly vždy spojeny se zábavou a dobrým jídlem. Nejinak tomu bylo i za komunistického režimu, který ovlivňoval nejen náš každodenní život, ale samozřejmě i silvestrovskou zábavu. Pojďte s námi zavzpomínat.

Dnes si můžeme užít silvestra všichni podle svého gusta. Někdo míří do exotiky a tráví ho na mořské pláži, jiní vyrážejí do zahraničních lyžařských středisek nebo si ho užívají s přáteli nebo rodinou. Každopádně je to bez přísného dohledu a omezení, jež byly pro období socialismu typické. Lidé tehdy neměli moc na výběr.

Zábava u televize

Nejčastěji se scházely rodiny, sousedé a přátelé u někoho doma, kde bývala hlavní zábavou televize. To dokazuje i fakt, že v roce 1978 se na silvestra na prvním programu dívalo 90 % lidí, kteří měli doma televizi.

Silvestr se v Československé televizi připravoval dlouho dopředu a estrády se natáčely často už koncem léta a investovaly se do nich nemalé peníze. Program začínal obvykle v odpoledních hodinách. V sedm hodin začal hlavní blok, který trval až do půlnoci. Pak nabídla televize černobílé filmy s Vlastou Burianem nebo různé písničkové bloky k tanci, oblíbená byla například dechovka v podání kapely Moravanka.

Mohlo by se vám líbit

Pěvecké duo Eva a Vašek: Čím se dnes živí a proč budou trávit Vánoce odděleně?

Známé pěvecké duo Eva a Vašek, které tvoří manželé Eva a Václav Ševčíkovi, patřilo před lety k nejoblíbenějším hudebníkům pro starší generaci. Po letech velkých úspěchů zmizeli z veřejného života, avšak muzice se věnují i nadále. Jen Eva se soustředí na publikum v USA a Vašek vydal sólovou desku. Jak budou trávit letošní Vánoce a jakou těžkou životní zkouškou si museli v posledním období projít?
svetzeny.cz

V silvestrovských estrádách nemohl chybět nikdo z tehdejších umělců. Silvestry v sedmdesátých letech moderovali oblíbení Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová, později to byl legendární Vladimír Menšík nebo Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. V programu vystupovaly tehdejší hvězdy pop music jako byl Karel Gott, Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Karel Černoch a mnozí další, nechyběla ani taneční vystoupení Baletu Československé televize. V publiku pak seděli nejčastěji známí herci.

Házení prskavek

Zatímco dnes si může každý zpestřit první minuty nového roku ohňostrojem nebo alespoň petardami, které jsou v obchodech běžně dostupné, dříve měli lidé hlavně prskavky, které se házely například z balkonu. Velký ohňostroj byl pak na Nový rok v Praze a přenášela ho televize. 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte české celebrity. Plný počet bodů posbírá jen dokonalý znalec

Některé celebrity si úzkostlivě chrání soukromí a co nemusí, to neprozradí. Jiné nechávají veřejnosti nahlédnout do svých životů nejen prostřednictvím rozhovorů, ale třeba i díky sociálním sítím. Zajímáte se o životy svých oblíbenců? Víte, s kým žijí, nebo kolik mají dětí a podobné informace? Otestujte si své znalosti v našem kvízu.
svetzeny.cz

Příprava a nakupování dlouho dopředu

Zatímco dnes si i 31.prosince můžeme sjet kamkoli na nákup do supermarketu a nakoupit si, co se nám líbí, dříve bylo potřeba na oslavu myslet dlouho dopředu. V obchodech nebyl žádný velký výběr a to, co bylo, se muselo shánět a nakupovat mnohdy dlouho dopředu. Šlo zejména o alkohol, ale i další potraviny. Například maso se za socialismu často kupovalo jako podpultové zboží, a ne každý měl štěstí, že sehnal zrovna takový kousek, jaký by si přál. Na dračku šlo před silvestrem hlavně vepřové maso nebo uzené

Ruské bublinky a Ostravský kahan

Klasikou, která nesměla chybět na silvestra v žádné rodině, bylo šumivé víno a chlebíčky. Tak je tomu ostatně i dnes. Jenže s tím rozdílem, že dnes si můžete vybrat víno, jaké chcete. Koupit si v akci „bohemku“ nebo prosseco nebo si dopřát kvalitní šampaňské. Záleží jen na vašem rozpočtu.

Dříve sehnat pravé šampaňské bylo prakticky nemožné, a tak se kupovalo často ruské šumivé víno. Z české provenience byl občas k dostání sekt Chateau Bzenec, který stál ve své době 45 korun. Bylo ale potřeba pořídit ho včas, když ho zrovna v samoobsluze měli. Na oslavách nechyběl ani koňak, ruská vodka nebo oblíbená becherovka. Vína se kupovala nejčastěji v litrových lahvích s tím, že nejoblíbenější byl Sklepmistr, Ostravský kahan nebo Pražský výběr. K nejlevnějším vínům patřil Moravský kvítek.

Chlebíčky s gothajem a ruské vejce

Chlebíčky patří na českou tabuli už pěkných pár let, jejich tradice sahá do období první republiky. I za socialismu šlo o oblíbenou pochoutku, kterou bylo možné rychle a relativně jednoduše připravit doma. Tradicí byly chlebíčky s bramborovým salátem nebo nějakou domácí pomazánkou. Protože kvalitní šunka byla drahá a také nebyla běžně k sehnání, používaly se na obložení různé salámy, třeba velmi populární gothaj. V některých rodinách se připravovala také ruská vejce zalitá aspikem. K večeři se podával tradiční ovar s čerstvě nastrouhaným křenem a chlebem.

A jak vzpomínáte na silvestrovské oslavy za socialismu vy?   

 

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit