Dnešní puberťáci by bez mobilu ani nevěděli, jak trávit volný čas, a kdyby jim někdo na zem nakreslil panáka, asi by nevěděli, co s tím. Oproti nim by se lidé ve středním věku s chutí vrátili do svého bezstarostného mládí.
Domů až se setměním
Jakmile se za ‚‚soužkou” učitelkou zavřely dveře poslední školní hodiny, letělo socialistické dítě domů, odhodilo aktovku do rohu a se slovy, že ve škole nic, běželo ven. Rozhodně se ale tehdejší děti necouraly po obchodních centrech. Řádily na klepadlech, skákaly zmiňovaného panáka a velký obdiv měl ten, kdo uměl skákat přes gumu bez zaškobrtnutí. Domů se šly maximálně napít a, když je přepadl hlad, houkaly pod oknem tak dlouho, dokud jim maminka nehodila kus namazaného chleba. Dveře bytu otevíraly až s příchodem první rozsvícené lampy.
Letící houba, ale i klíče
Do školy se děti i těšily, nejen na kamarády, se kterými si po třídě posílaly dopisy. ‚‚Budeš se mnou chodit? Zaškrtni ano, ne,” stálo ve většině z nich. Ale zábavou byly i přestávky. Bitvy mokrou houbou, ping pong přes katedru nebo pusinkování za zadními lavicemi. Soudružky učitelky se také s dětmi nemazaly a tak občas na některém vyrušujícím nebožákovi přistál svazek klíčů. Oblíbeným trestem pro třídního rebela bylo vyhození za dveře. Občas to pak na chodbě vypadalo jako sraz darebáků.
Ploužáky tělo na tělo
Nejlepší ze všeho ale byly školy v přírodě nebo sportovní výcvik na horách. Celý týden se puberťáci těšili na poslední večer, kdy bývala diskotéka. Vzhledem k tomu, že na zájezdech bývalo více tříd, tak konečně mohl ‚‚béčák” vyzvat k tanci tu kočku z ‚‚áčka”. Ploužáky všichni milovali a improvizovaný parket byl při pomalých písničkách narvaný k prasknutí. Když učitelé večírek ukončili, měli pak ještě hodně práce zahnat rozpustilé puberťáky do správných pokojů. Kdo jste nezažil, vzpomeňte si na Sněženky a machry, takhle to na zájezdech opravdu vypadalo. Snad jen bez pití alkoholu.