Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká jména byla nejpopulárnější za socialismu: Měla co dělat s politiky i tehdejším směřováním naší země

Od dob první republiky přes socialistickou éru až do současnosti, kdy k nám proniká paleta jmen z celého světa, česká populární jména procházela fascinujícími změnami. V době komunismu se objevila řada unikátních jmen, která dnes mohou znít až exoticky, ale tehdy byla běžnou součástí každodenního života.

Chtěl bych se jmenovat Jan, Majdalénka, Apolenka s Veronikou, Štěstí má jméno Jonáš nebo Petr a Lucie. Jména byla a jsou populární ve všech časech, jen se mění podle toho, jak se mění doba a vkus lidí v dané kultuře. Zejména v době komunismu měla i jména dětí ukazovat, jak naše země vzkvétá

Návraty a odchody módních trendů nejsou pouze záležitostí oblečení nebo hudby, ale také jmen. Jak se společenské a politické prostředí mění, mění se i trendy v tom, jak rodiče pojmenovávají své děti. Dnes na pískovišti najdete samé Sofinky, Nelinky, Elinky a Amálky, zatímco v dobách našich prarodičů to byly Márinky, Fanynky.

Mohlo by se vám líbit

Pionýrské tábory za socialismu: Vtloukání komunistické ideologie jsme nevnímali, rudé šátky vázali na jedničku a noční hlídky milovali

Také vám počátek každého léta evokuje pionýrské tábory, na které jste se jako děti těšily rok co rok? Nová přátelství, zážitky a dobrodružství a v pozadí komunistická hesla, písně a červené šátky. Pionýrské tábory sice měly táborníkům vštěpit socialistické ideály, zároveň však pro mnohé znamenaly jediný letní program.
svetzeny.cz

Jména jdou s dobou

V éře socialismu v Československu se na výsluní dostala jména, která dnes již téměř neznáme. Populární byla jména končící na -slav anebo -mil či -mír, jako Ladislav, Jaroslav, Bohumil, Bohuslav nebo Slavomír. Ostatně, ženy měly jistě dost času jména probrat i v kadeřnictvích, kde se za socialismu probralo kdeco. Faktem ale také je, že jména velmi často odpovídala i jménům našich státníků anebo jménům země, s níž jsme právě sympatizovali. Dokonce v minulosti bylo populární i jméno Adolf, a dokonce i jeho ženské varianty, na které dnes už skoro nenarazíme a navíc vzbuzuje stále spíše negativní asociace.

A pak jsou tu jména, která v dnešní době zase zažívají jakousi renesanci. Po mnoha dekádách se znovu poměrně hojně objevují třeba Matyldy a Metodějové, Karličky i Madlenky. Podívejme se, jak šel čas s českými jmény s tím, že nejvíce se zaměříme na socialistickou éru.

Mohlo by se vám líbit

Komunistům navzdory: Jak čeští filmaři dokázali obalamutit vládnoucí papaláše a natočit klenoty stříbrného plátna

Ačkoliv tomu doba během socialismu příliš nepřála, vznikala v bývalém Československu řada skvělých filmů. Aby ale vůbec mohly být natočeny, museli filmaři často přistoupit na kompromisy nebo použít různé lsti, kterými obešli komunistickou komisi. O to víc se pak v jejich filmech daly najít skryté narážky na režim. Jaké skvělé filmy málem nevznikly, nebo je neměl nikdo vidět?
svetzeny.cz

Jak tomu bylo za první republiky a protektorátu

Za první republiky byla na vrcholu popularity jména jako jsou Jiřina a Miluška, která často kopírovala i filmové herce. Tato jména měla často zdrobnělinové formy, které dodávaly osobnímu jménu jemnost a láskyplnost. Kromě zdrobnělinek, které by dnes zněly trochu směšně, ale byla populární i biblická jména, jako jsou Marie nebo Josef, což odráželo silný vliv katolické církve na společnost. A pak se nosila i jména začínající na A, jako August, Augustina, Albína nebo Amélie, či Leopold v mužské i ženské variantě.

Období protektorátu přineslo do českého prostředí jména, která měla německý původ, například Helmut nebo Gertruda. Tato jména však po válce rychle upadla v zapomnění, neboť byla spojena s nepříjemnými vzpomínkami na okupaci. Velmi oblíbené bylo i přechylování mužských jmen na ženská, jako například Zděnek či Zděnka (pozor, Zdeněk až mnohem později).

Čtěte také: Pamatujete si, jaké hry jsme hráli venku za socialismu? Dnešní děti je téměř neznají a na některé z nich si nevzpomenete ani vy

Žádné mobily a internet, jen odřená kolena a rodiče nahánějící děti po setmění domů. Tak zhruba vypadalo dětství za dob socialismu. Venku se dalo dělat spousta věcí, a především hrát hry, nad kterými jen dnešní děcka kroutí hlavou. Vzpomenete si, jak jste řádili například na klepadle nebo cihlou malovali po chodníku? Kdo měl křídu, byl král. A co teprve ten, kdo se uměl důkladně schovat, když se hrálo na pikolu.

Do socialismu s optimistickým jménem

Během socialismu se na výsluní dostala jména, která odrážela nový společenský řád. Jména jako Libor, Luděk, Yveta a Renáta se stala velmi populární, protože nesla určitou jednoduchost a modernost, která byla v souladu s tehdejší ideologií rovnosti a pokroku. Data ministerstva vnitra ukazují, že 44 % dětí v datech se narodilo za socialismu, což výrazně ovlivňuje celkovou statistiku jmen. Některá jména jako Anna a Jan si udržovala stabilní popularitu napříč různými érami, zatímco jiná zcela vymizela.

Za socialismu byla nejpopulárnější mužská jména jako Ľubomír, Libor, Robert, Vladan, Luděk, Luboš, Roman, Igor, Dušan nebo Leoš. K deseti nejpopulárnějším ženským jménům patřily pak Radomíry, Yvety, Yvony, Dany, Renáty, Zlatuše, Ivany, Světlany, Radany a Vladimíry.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Dovolená za socialismu. Pobyty na příděl, výjezdní povolení i prázdniny pod stanem. Vzpomínáte?

V dnešní době si můžeme cestovat, kam si jen vzpomeneme, a na dovolenou u moře či na chatu na horách se často dostaneme i víckrát do roka. Nebylo tomu tak ale vždycky. V dobách socialismu nás od západních zemí dělila železná opona a možnosti, kde trávit prázdniny, byly omezené. Vzpomínáte?
svetzeny.cz

Revoluce zamíchala nejen historií, ale i jmény

Po sametové revoluci v roce 1989 se u nás objevila jména, která v Československu nebyla dříve běžná. Chlapce rodiče pojmenovávali Matyáš a Tobiáš, u dívek pak vedly Lilien a Vanesa, a to jak s jedním, tak se dvěma s. Tento trend ukazuje na rostoucí vliv západní kultury a globalizace na českou společnost. I přesto dosud existují stále populární jména, jako jsou Jan, Petr, Pavel, u dívek zase Jana, Markéta nebo Lucie.

Nejpopulárnější česká jména v dlouhodobém horizontu

Fakt je, že jména jsou odrazem doby, ve které žijeme. Od tradičních prvorepublikových jmen, přes vlivy protektorátu až po socialistická jména, každé období přináší své vlastní trendy. Změny v popularitě jmen nám poskytují zajímavé pohledy na sociální a kulturní proměny naší společnosti. Kromě toho ale existují jména stále běžná, která nevymizela téměř nikdy. Kromě výše zmíněných Janů, Petrů a Pavlů jsou to i Františkové, Josefové, Jiří, Václavové, Karlové a Miroslavové. Z ženských zase ve všech věkových kategoriích nesporně znáte Marie, Evy, Anny, Věry, Hany, Ludmily, Kateřiny, Boženy i Heleny.

Faktem zůstává, že v době socialismu byla jména nejen označením identity, ale také odrazem ideálů a hodnot té doby. Při pohledu zpět vidíme, jak moc se jména mohou měnit v závislosti na historických a sociopolitických kontextech.

Pojmenovali byste dnes své dítě Adolf, Mojmír, Vladan anebo Albín? Pokud vás zajímají jména, přečtěte si, jaká jsou nejpřitažlivější ženská jména. Pokud máte jedno z nich, jste pro muže jako magnet.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: