Přejít k hlavnímu obsahu

Jaký vedly život krásné letušky Pan Amu? Stewardky byly v 50. letech víc než modelky

V 50. letech minulého století neznamenala práce letušky u americké letecké společnosti Pan Am jen obsluhování pasažérů na palubě letadel – šlo o prestižní povolání s přísnými pravidly. Stewardky měly působit jako elegantní, krásné a profesionální ženy, které ovlivňovaly veřejnost a zároveň čelily výzvám ve společnosti, kde byly ženy často stále spojovány spíše s domácností než s kariérou. Jak tedy letušky žily?

Krása, elegance a úsměv ve vzduchu

Lety Pan Am v 50. letech byly nejen o přepravě cestujících z bodu A do bodu B, ale hlavně o zážitku, který měl odrážet luxus a prestiž. Letušky hrály zásadní roli ve vytváření tohoto obrazu. Musely splňovat přísná kritéria – nejen co se týkalo vzhledu, ale i jejich chování. Musely být krásné, štíhlé, dobře upravené a působit vždy sebevědomě. Standardem byla dokonalá uniforma, pečlivě upravené vlasy a make-up, a samozřejmě povinný úsměv, který z nich dělal jakési létající módní ikony. V této době byly letušky obdivovány a sledovány, což je postavilo na piedestal jako vzory ženské krásy.

Zároveň však byly také vázány přísnými pravidly. Aby mohly letět, musely splňovat váhové limity a být v perfektní fyzické kondici. Požadavky byly jasné: maximální povolená váha, žádné dioptrické brýle (pokud nebyly estetické), a žádné viditelné módní výstřelky. Veřejnost na ně pohlížela jako na ženy, které byly nejen krásné, ale také inteligentní a schopné zvládat různé stresové situace. Jejich role byla mnohdy větší než jen starat se o pohodlí cestujících – působily jako ambasadorky společnosti, které reprezentovaly Pan Am na každém kroku.

Mohlo by se vám líbit

Manželka vizionáře Stephena Hawkinga: Jane o svého muže pečovala třicet let, měla však povoleného milence

Jen málokdo dnes nezná jméno Stephen Hawking. Britský teoretický fyzik, kosmolog a spisovatel, který byl většinu svého života upoutaný na speciální invalidní vozík, přesto však díky svým teoriím a zejména prostřednictvím bestselleru Stručná historie času dokázal změnit pohled na fyziku i vesmír a získat řadu cen a uznání. Nic z toho by se ale možná nestalo, nebýt neuvěřitelné podpory jeho první ženy. Kdo byla Jane Hawking?
svetzeny.cz

Přísná pravidla

Stewardky Pan Am Byly povinné dodržovat nejen přísná estetická kritéria, ale i osobní pravidla. Musely být neprovdané, což znamenalo, že jakmile se vdaly, nezbývalo jim nic jiného, než svou kariéru opustit. Společnost chtěla, aby letušky byly plně k dispozici a jejich práce nebyla narušována rodinnými závazky. Byl to život, který byl zároveň svobodný, ale i plný omezení – stewardky cestovaly po světě, poznávaly různé kultury a staly se jakýmisi moderními průkopnicemi, ale jejich pracovní smlouvy byly velmi striktní.

Letušky byly školeny na různé krizové situace, od zvládání technických problémů na palubě až po péči o cestující v extrémních podmínkách. Práce byla náročná, jak fyzicky, tak psychicky, a přestože byla prestižní, neumožňovala ženám dlouhodobou kariéru. Většina letušek končila v okamžiku, kdy se rozhodly založit rodinu nebo už nesplňovaly přísné estetické standardy společnosti.

Mohlo by se vám líbit

Joan Clarke: Mladá matematička pomohla vyhrát druhou světovou válku, na prolomení kódu Enigma pracovala tajně

Existuje jen málo žen, o nichž se ví, že měly přímý podíl na ukončení druhé světové války. Patří mezi ně mimo jiné britská matematička a kryptoanalytička Joan Clarke, bez jejíhož přičinění by možná válka dopadla jinak. Jakožto jediná žena v týmu se naučila ovládat metodu na prolamování šifrovaných kódů, což pomohlo válku vyhrát, o svých úspěších ale musela dlouhá léta mlčet.
svetzeny.cz

Pan Am jako symbol ženské emancipace

Ve společnosti, kde ženy byly v 50. letech stále považovány za ty, které mají být v domácnosti a starat se o rodinu, působily letušky Pan Am jako osvěžení. Byly vzory nezávislosti a elegance, a jejich práce byla považována za prestižní. Nicméně, pod povrchem této fasády se skrývala realita, která často nebyla tak růžová, jak by se mohlo zdát. Letušky musely čelit sexistickým názorům, přísným pravidlům a občas i obtěžování na pracovišti. Přesto pro mnohé z nich byla tato práce i tak splněním snu.

Veřejnost je obdivovala a jejich životní styl působil jako z jiné planety – cestovaly po světě, setkávaly se s celebritami, létaly do exotických destinací a jejich práce byla obestřena tajemstvím a elegancí. Často působily jako hvězdy filmového plátna, ale v reálném životě byly jejich životy přísně kontrolovány. Nicméně díky nim začala společnost pomalu vnímat, že ženy mohou plnit i jiné role než jen tradiční rodinné.

Bolestný konec kariéry

Letušky u Pan Am měly jasně daný „trvanlivostní“ limit. Jakmile dosáhly určitého věku, vdaly se, nebo už neodpovídaly přísným pravidlům společnosti, musely svou kariéru opustit. Pro mnoho žen to znamenalo těžký návrat do reality, kde se musely adaptovat na běžný život, zatímco jejich práce letušky byla plná dobrodružství a prestiže. Pro některé bylo ukončení kariéry přirozeným krokem, pro jiné těžkým zklamáním. Tento krátký, ale intenzivní pracovní život se stal jakýmsi symbolem doby, kdy ženy teprve začaly získávat své místo ve veřejné sféře. 

Práce letušky u americké letecké společnosti Pan Am:
Mohlo by se vám líbit

Smutný osud Milevy Einsteinové: Svou ženu génius zneužíval, peníze po rozvodu utratila za nemocného syna

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena, říká se. Vědec a držitel Nobelovy ceny za fyziku o tom věděl své. Za některými jeho myšlenkami totiž zřejmě stála jeho neméně chytrá manželka Mileva Marić. Život po boku génia ale nebyl procházkou růžovou zahradou.
svetzeny.cz

Zajímají vás osudy známých žen? Přečtěte si, jaký byl životní příběh vědkyně Marie Curie-Sklodowske.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit