Přejít k hlavnímu obsahu

Nahlédněte pootevřenými dveřmi do klubu Studio 54: Legendární večírky, drogy všeho druhu a neřízené orgie těch největších hvězd „sedmdesátek”

Divoká, avantgardní, nespoutaná, excentrická. Taková byla sedmdesátá léta ve městě, které „nikdy nespí”. Newyorský klub Studio 54 byl přesně takový. Scházely se zde ty největší hvězdy uměleckého světa a plnými doušky si vychutnávaly nikdy nekončící večírky plné drog a nespoutaných hrátek a radovánek. Některé se staly opravdu nezapomenutelnými a vypráví se o nich dodnes.

Legendární studio se slavnostně otevřelo v roce 1977. A všem v tu chvíli bylo hned jasné, že tohle bude opravdu něco jiného. Majitelé Steve Rubell a Ian Schrager dávali velmi rádi najevo, že „na to mají” a po celém New Yorku se nemluvilo o ničem jiném než o výstředním klubu.  

Volně dostupné drogy pro vyvolené návštěvníky  

Každý se chtěl dostat dovnitř. O tom, kdo vstoupí do doupěte neřesti, však rozhodoval Rubell. Pokud si někdo myslel, že v „sedmdesátkách" něco znamená a nedostal se ani k nahlédnutí za pootevřené dveře, mohl si být jistý, že je buď naprostá nula, nebo absolutně nudný člověk, který nemá v exkluzivním klubu co dělat. Mezi známými osobnostmi bylo Studio 54 velmi oblíbené a pravidelnými návštěvníky byli například Mick Jagger s Andy Warholem, Liza Minnelli, Michael Jackson a nechyběla ani Cher. Celebrity se zde mohly uvolnit a vychutnat si vše, co jim bylo zrovna ten večer nabídnuto. Samozřejmě nebyla nouze o drogy, jež byly volně dostupné. Mezi nejoblíbenější patřil kokain, jenž byl v té době brán jako droga „slavných a bohatých”. Pro VIP hosty byly zřízeny speciální místnosti, kde si mohli dát v klidu do nosu bez toho, aniž by je viděli obyčejní smrtelníci. 

Legendární večírky s nejznámějšími celebritami 

Za tři roky existence klubu se zde odehrálo mnoho nezapomenutelných večírků. Mezi ty ikonické rozhodně patří příjezd Bianci Jagger na bílém koni. Modelka ve Studiu 54 slavila narozeniny a byla to party ve velkém stylu. Legendární Andy Warhol zde čerpal silu na svá další díla. Miláček gay komunity Minnelly si užívala chvíle po boku polonahých mužů a rockové star to pořádně rozjížděly. „Studio 54 je místo, kde se nemusíte rozhodovat. Prostě jdete dovnitř a užíváte si to, co přijde,“ nechal se slyšet Warhol, pro něhož byl klub jakýmsi druhým domovem, kde si mohl dělat vše, co se mu zachtělo. „Studio 54 bylo jako rodina. Byl to dům, kam jste šli, kde jste se cítili, že tam patříte. Všichni tam byli, ať už to byli vaši přátelé, nebo lidé, které jste chtěli poznat,“ rozplývala se Minnelly a s jejím názorem souhlasily další známé osobnosti, které zde propařily mnoho nocí až do svítání. 

Mohlo by se vám líbit

Geniální umělec Andy Warhol: Podivínský král pop-artu toužil po slávě a obdivu, jen zázrakem přežil klinickou smrt

Poznávacím znamením Andyho Warhola (†58) byl černý rolák, džíny Levis a stříbrná paruka. Nejen proto byl pro většinu veřejnosti tak trochu podivínem. V umělecké sféře ale platil za krále a byl považován za vůdčí osobnost hnutí pop-artu. Jeho díla jsou na první pohled velmi jednoduchá, ale zároveň nadčasová. Celý život toužil po slávě a to se mu splnilo.
svetzeny.cz

Doupě hříchu a neřesti svobodných „sedmdesátek” 

Nikdo z hvězdných přítomných však neřekl více, než bylo třeba. Platilo heslo známe pro všechny podobné akce: „Co se stane v…, zůstane v…”. Naštěstí je dochováno mnoho fotografií, ze kterých si lze udělat obrázek o hříšných večírcích. O kostýmy a polonahé krásky a krasavce nebyla nouze. Rozhodně tak bylo z čeho vybírat, a když do klubu zavítal Sylvester Stallone, dámy se předbíhaly, aby byly onou vyvolenou na dnešní noc ve VIP místnosti. Tajemstvím zahalený klub byl velkým lákadlem a vstupu chtiví lidé dělali možné i nemožné, aby alespoň na vteřinu nahlédli za oponu vášně a hříchu. Jeden takový zájemce našel smrt ve ventilační šachtě, když se snažil do klubu dostat a záchrana přišla pozdě.  

Věhlas klubu sahal daleko za hranice New Yorku a majitelé si „mastili kapsy”. Ale jak už to bývá, s mocí roste chuť. A pánové byli nakonec zadrženi za daňové úniky. Po propuštění z vězení se pokusili o vzkříšení milovaného Studia 54, ale bohužel svou slávu měl klub již dávno za sebou. Do historie se však zapsal nesmazatelnou stopou a navždy zůstane pro mnohé lidi symbolem divokých „sedmdesátek” a především nespoutané svobody.  

Klub byl útočištěm pro mnoho známých osobností
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: