Přejít k hlavnímu obsahu

Dcera někdejšího říšského vůdce jednotek SS: Gudrun Himmler i po válce ctila otce, který stál za nejhoršími zvěrstvy druhé světové války

Jméno Heinrich Himmler patřilo ve válečném Německu k těm nejznámějším. Pravá ruka Afdolfa Hitlera, říšský ministr vnitra, velitel Waffen SS a organizátor hromadného vyvražďování Židů měl jednu slabost. Byla jí jeho dcera Gudrun, která svého otce milovala a velebila ještě dlouho po jeho smrti.

Gudrun byla obyčejná malá holčička, která prožívala šťastné dětství obklopená milující rodinou. Její rodiče by jí snesli modré z nebe a o jejich pozornost se musela dělit jen se svým adoptivním bratrem. Vše bylo naprosto v pořádku, až na fakt, že se tato idylka odehrávala na pozadí druhé světové války. A že tatínek malé Gudrun byl Heinrich Himmler.

Nacistická dceruška

Gudrun Himmler se narodila 8. srpna 1929 v Mnichově a odmalička byla miláčkem svého otce. Zatímco svoji nehezkou ženu nesnášel a zahýbal jí se svojí sekretářkou, s níž zplodil několik dalších dětí, svoji dceru zbožňoval a byl na ni pyšný. Oslovoval ji Püppi (panenka) a ona mu zase láskyplně říkala Pappi.

Během druhé světové války Heinrich Himmler působil v Berlíně, zatímco jeho rodina zůstávala v jejich domě v Mnichově. Kdykoliv se Himmlerovi zastesklo po jeho dcerce, neváhal vypravit soukromé letadlo na náklady Říše, které ji za ním dopravilo a po pár dnech opět s malou Gudrun na palubě odcestovalo do Mnichova.

Himmler byl na svoji dceru hrdý a brával ji s sebou všude. Spolu s dětmi Josepha Goebbelse tak patřila k prominentním potomkům Říše. Gudrun svého otce často doprovázela při oficiálních příležitostech, chodila s ním na bankety, do divadla, i na vojenské přehlídky. Himmler neváhal a vzal svoji malou holčičku i na prohlídku koncentračního tábora. Navzdory tomu, že byl jeden z nejvyšších nacistů zodpovědný za největší zvěrstva druhé světové války a za masové vyvražďování Židů, ve skutečnosti sám nesnášel pohled na násilí a krev, takže Gudrun viděla jen odvrácenou tvář takzvaných továren na smrt.

Mohlo by se vám líbit

Kruté tresty v koncentračním táboře v Osvětimi: Na denním pořádku bylo bičování nebo klaustrofobická temná komora

Jako by utrpení za druhé světové války a především v koncentračních táborech bylo málo. Dozorci v Osvětimi i přes denodenní hrůzy, které viděli na vlastní oči, měli potřebu už tak zoufalý stav vězňů ještě více zhoršovat. Jaké kruté tresty se za sebemenší provinění v táborech smrti prováděly?
svetzeny.cz

Smrt nacistické zrůdy

Nacistickou propagandu měla ovšem v malíčku a díky svému otci se osobně znala s těmi nejvyššími důstojníky SS. Svého otce vzhledem k jeho postavení bezmezně obdivovala a žila v iluzi, že jedině on je ten nejschopnější a zaslouží si všechna uznání a medaile.

Když se však v roce 1945 začala přibližovat spojenecká vojska, Himmler dostal strach a nabídl jim mírová jednání, což Adolfa Hitlera v jeho bunkru rozzuřilo natolik, že svoji pravou ruku s okamžitou platností okamžitě zbavil všech funkcí a vyloučil ho z NSDAP. Po kapitulaci Německa a Hitlerově sebevraždě se Himmler s falešnými doklady a v přestrojení pokusil prchnout za hranice, po několika dnech byl ale dopaden. Tři dny po svém zajetí rozkousl ampulku s kyanidem a zemřel na následky otravy.

Jeho smrt s náctiletou Gudrun silně otřásla. V té době se nacházela spolu se svou matkou ve sběrném táboře v Římě, kam je spojenci dopravili poté, co je obě zajali na útěku. Gudrun na protest proti svému věznění držela hladovku a na podvýživu málem zemřela, otcova smrt ji tak o to víc zdrtila. V Norimberku pak musela vypovídat při procesech s válečnými zločinci a ačkoliv svého otce vyloženě neobhajovala, z jejích výpovědí bylo zřejmé, že je na jeho straně a to i přesto, že byla konfrontována se všemi zvěrstvy, která její otec napáchal. Gudrun si navíc myslela, že její otec byl v zajetí zavražděn, a toto přesvědčení si nikdy nenechala vymluvit.

Nakonec ani ona, ani její matka nebyly za žádný válečný zločin odsouzeny a byly propuštěny na svobodu. Dostaly šanci na normální život a dokonce i možnost změnit si příjmení, což však Gudrun hrdě odmítla a prohlásila, že nebude žít svůj život ve lži. Vrátila se do Mnichova, kde nějakou dobu pracovala jako švadlena a sekretářka.

Mohlo by se vám líbit

Nacistický šéf Osvětimi Rudolf Höss: Nechal zabít milion lidí, žil v blahobytu a skončil na šibenici

I řadu desetiletí od konce druhé světové války se neustále vynořují hrůzné příběhy lidí, kteří zažili nelidské zacházení v koncentračních táborech. Jedním z nejhorších byla polská Osvětim, kde pevnou rukou vládl velitel Rudolf Höss, jenž měl na svědomí víc než milion lidských životů. Dostal zasloužený trest?
svetzeny.cz

Podpora nacistů po válce

Svých nacistických ideologií se ale nikdy nevzdala. Stála u zrodu organizace Wiking-Jugend, která stavěla na základech Hitlerjugendu a v roce 1951 vstoupila do tajné organizace Stille Hilfe, prostřednictvím které podporovala nacisty ve vězení i na útěku. Mimo jiné zachránila před rozsudkem smrti terezínského dozorčího  Antona Mallotha přezdívaného „krásný Toni“, který byl známý pro svoji brutalitu.

Podle své ideologie si Gudrun vybrala i svého manžela. Stal se jím novinář Wulf Dieter Burwitz, funkcionář bavorské sekce krajně pravicové strany NDP. S ním měla dvě děti, žila však hlavně minulostí a odkazem svého otce. Po celá desetiletí byla ve Stille Hilfe prominentní veřejnou osobností. Při různých setkáních, například na každoročním srazu veteránů Wehrmachtu a Waffen-SS měla status hvězdy i autority.

Válečné zločiny svého otce Gudrun nikdy neuznala, až do konce života si ho idealizovala a byla na něj pyšná. Nejlépe se cítila ve společnosti příznivců národního socialismu, kde její jméno přece jen něco znamenalo, jinak se k ní celé Německo otáčelo zády. Zemřela ve věku osmaosmdesáti let v Mnichově, zahořklá a sama.

Mohlo by se vám líbit

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.
svetzeny.cz
Dcera Heinricha Himmlera Gudrun se mezi nacisty angažovala i po válce:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit