Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografka Lee Miller: Ze znásilněné modelky nejslavnější válečnou reportérkou. Lee se koupala ve vaně Adolfa Hitlera

Příběhů o statečných ženách druhé světové války sice existuje mnoho, řada z nich je však anonymních. Fotografka Lee Miller už měla jméno před druhou světovou válkou, jako válečná korespondentka se ale nesmazatelně zapsala do historie. Byla to právě ona, kdo dokumentoval hrůzy koncentračních táborů a koupal se ve vaně v bytě již mrtvého Vůdce Adolfa Hitlera.

Lee Miller, narozená jako Elizabeth Miller 23. dubna 1907 v Poughkeepsie, stát New York, patří mezi nejvýznamnější osobnosti světové fotografie. Její životní cesta byla plná kontrastů a proměn – od modelky až po válečnou fotoreportérku. Její osud ilustruje, jak nezdolná vůle a touha po svobodě dokážou překonat nepřízeň osudu.

Lee vyrůstala ve středostavovské rodině, kde její otec, amatérský fotograf, ji už v raném věku učil základům focení a zároveň ji používal jako modelku pro své experimenty. Už tehdy si Lee vypěstovala blízký vztah k fotografii. Její dospívání ale nebylo bez temných okamžiků. V osmi letech byla znásilněna, což na ni zanechalo hluboké emocionální jizvy, které ji provázely po celý život. Ve dvacátých letech, během bouřlivé éry uměleckého a kulturního rozkvětu, se Lee dostala do New Yorku, kde zahájila kariéru jako modelka. Její přirozená krása a charisma ji brzy přivedly do světa módního průmyslu. Stala se jednou z hlavních tváří Vogue a dalších významných módních časopisů. Tento svět se ale brzy pro Lee stal příliš povrchním. Hledala hlubší význam a možnost, jak se sama vyjádřit.

Mohlo by se vám líbit

Velitel koncentračního tábora Treblinka Franz Stangl: Likvidoval 15 tisíc lidí denně, aniž by sám někoho zabil. Říkali mu Bílá smrt

Ačkoliv je nejznámějším koncentračním táborem dodnes Osvětim, hrůzy, které neměly s lidskostí nic společného, se děly za druhé světové války na mnoha místech Evropy. Druhým nejproduktivnějším táborem hned po Osvětimi byla Treblinka, v níž od roku 1942 velel Franz Stangl. Co byl zač člověk, kterému se přezdívalo Bílá smrt?
svetzeny.cz

Začátky s fotografií

V roce 1929 se Lee rozhodla změnit svůj život. Odcestovala do Paříže, kde se setkala s Man Rayem, tehdy slavným fotografem a surrealistickým umělcem. Stala se jeho múzou, studentkou, milenkou i spolupracovnicí. Spolu s ním objevovala nové techniky fotografování, včetně solarizace, která jí umožnila experimentovat s výrazem a náladou svých fotografií.

Lee se však brzy vymanila z Man Rayova stínu a začala vytvářet vlastní díla. Její fotografie z tohoto období nesou silný surrealistický nádech a zkoumají hranice reality a snu, světla a stínu. Ve třicátých letech se vrátila do New Yorku a založila vlastní fotografické studio. Její kariéra se zdála být na vrcholu, ale osud pro ni měl připravenou další změnu. V roce 1934 se rozhodla provdat za egyptského obchodníka Azize Eloui Beye a odstěhovat se do Egypta. I když zde i nadále fotila, oficiálně nepracovala, a tak se již po třech letech rozhodla vrátit do Evropy, kde byla válka na spadnutí. V té době také potkala svého budoucího manžela, malíře a kurátora Rolanda Penrose.

Mohlo by se vám líbit

Koncentrační tábor Bergen-Belsen: Pro mnohé byl tím nejhorším peklem na zemi

Po vypuknutí druhé světové války sloužily budovy v Bergen-Belsenu pro ubytování válečných zajatců. Po roce 1943 se toto místo stalo doslova peklem na zemi. Koncentrační tábor sice neměl plynové komory, přesto zde zemřelo neskutečné množství lidí. Šílené podmínky, ve kterých Židé museli žít, byly neúnosné. Někteří se raději nechali dobrovolně zastřelit, aby nemuseli strávit další dny v nelidských podmínkách.
svetzeny.cz

Válečná korespondentka

Když vypukla druhá světová válka, Lee se rozhodla zanechat módy a věnovat se novinářské fotografii. Jako jedna z mála žen dostala akreditaci jako válečná korespondentka pro britský časopis Vogue. V roce 1942 odjela do Londýna, kde dokumentovala každodenní život během náletů na město.

Lee Miller se stala svědkyní některých z nejděsivějších momentů války. Doprovázela americké jednotky při osvobozování koncentračních táborů, včetně Dachau a Buchenwaldu, a její fotografie z těchto míst se staly jedněmi z nejzásadnějších dokumentů hrůz holokaustu. Tyto snímky byly surové, upřímné a nevyhýbaly se realitě. Miller se nebála zachytit brutální pravdu, což ji katapultovalo do přední linie válečné fotodokumentace. Jedním z nejikoničtějších momentů její kariéry je fotografie, na které se Lee Miller koupe ve vaně v bývalém bytě Adolfa Hitlera v Mnichově, krátce po jeho sebevraždě. Tento snímek dokonale symbolizuje její neochvějnou odvahu a ironický pohled na hrůzy války.

Mohlo by se vám líbit

Margot Friedlander: Přežila týrání v Terezíně i smrt rodiny v Osvětimi. Dnes, ve 102 letech, je na titulce německého Vogue

Z Terezína na titulní stranu Vogue. Tak by se možná jednou větou dal popsat život německé Židovky Margot Friedlander. Za jejím příběhem je ale spousta bolesti a utrpení. Margot se však rozhodla použít své bolestné životní zkušenosti jako téma ke vzdělávání mladých Němců a pořádá přednášky o nacistickém Německu na školách. A to letos v listopadu oslaví 103. narozeniny!
svetzeny.cz

Život po válce a osobní boje

Po skončení války se Lee stáhla do ústraní a bojovala s posttraumatickým syndromem. Těžce se vyrovnávala se zážitky z války, což vedlo k těžkým depresím a alkoholismu. Přestože stále fotografovala, její tvorba ztrácela na intenzitě a odrazovala ji vzpomínky na válečné hrůzy. Její život se stal spíše vnitřním bojem než kariérním úspěchem. Ve 40. a 50. letech Millerovou vyšetřovala britská tajná služba MI5 kvůli podezření, že by mohla být sovětskou agentkou.

Po válce se Lee usadila na venkově v Anglii se svým manželem, surrealistickým malířem Rolandem Penrosem, s nímž měla syna Antonyho. Její rodinný život však nebyl idylický. Lee se často potýkala s depresemi a nespokojeností, což mělo dopad na její vztahy, ať už s manželem, nebo se synem. Antony později vzpomínal, jak těžké bylo vyrůstat vedle matky, která se uzavřela do sebe a utíkala ke skleničce.

Během života na venkovském sídle v Sussexu, které hojně navštěvovaly i celebrity z umělecké sféry, se Lee stala také úspěšnou kuchařkou a gourmetkou, zatímco nadále fotografovala pro Vogue. Navzdory tomu se i nadále její zdravotní stav zhoršoval. Její deprese možná urychlil i dlouhodobý románek jejího manžela s artistkou Diane Deriaz. Na sklonku života navíc bojovala s rakovinou, na jejíž následky nakonec v sedmdesáti letech zemřela. O jejím životě momentálně běží v českých kinech film Lee: Fotografka v první linii, kde si její postavu zahrála herečka Kate Winslet.

Zajímají vás osudy lidí za druhé světové války? Přečtěte si, jak mladý Petr Ginz obohatil život v terezínském ghettu.

Forografka Lee Miller zachytila hrůzy holocaustu:
Mohlo by se vám líbit

Anton Malloth: Dozorci z Terezína říkali Krásný Tony, byl to však bestiální sadista. Pomohla mu Himmlerova dcera

Velká část zveřejněných hrůz páchaných se za druhé světové války má společné to, že se odehrávala v koncentračním táboře Osvětim. Pravdou však je, že nespravedlivé zlo se dělo na území celé Německé říše, včetně České republiky. V terezínském ghettu pak byl ztělesněním zla dozorce přezdívaný Krásný Tony.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 0 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - SVĚT ŽENY + VŮNĚ WHISPERS OF ME + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - SVĚT ŽENY + VŮNĚ WHISPERS OF ME + DIGI ZDARMA
  • Předplatit