Přejít k hlavnímu obsahu

Margot Friedlander: Přežila týrání v Terezíně i smrt rodiny v Osvětimi. Dnes, ve 102 letech, je na titulce německého Vogue

Z Terezína na titulní stranu Vogue. Tak by se možná jednou větou dal popsat život německé Židovky Margot Friedlander. Za jejím příběhem je ale spousta bolesti a utrpení. Margot se však rozhodla použít své bolestné životní zkušenosti jako téma ke vzdělávání mladých Němců a pořádá přednášky o nacistickém Německu na školách. A to letos v listopadu oslaví 103. narozeniny!

Margot Friedlander se narodila 5. listopadu 1921 v německém Berlíně, kde také v krásné čtvrti Kreuzberg prožila poměrně šťastné dětství. Mraky nad její rodinou se začaly stahovat během jejího dospívání, kdy k moci přicházeli nacisté s touhou vyhladit všechny Židy v Evropě. Margot a její rodina se cítili v ohrožení a maminka Augusta dokonce navrhovala emigraci, její otec však byl hrdým válečným veteránem a nechtěl svoji zemi opustit, což se jemu i jeho rodině stalo osudným.

O Margotině osudu rozhodla jedna vteřina. Když se jednoho dne vracela domů z práce do bytu, který po rozvodu rodičů obývala spolu se svým bratrem a matkou, narazila v temné chodbě na cizího muže stojícího u jejich dveří. Duchapřítomně skryla svoji Davidovu hvězdu a pokračovala jakoby nic do dalšího patra, kde se ukryla u sousedů. Tam se dozvěděla, že si gestapo přišlo pro jejího bratra Ralpha a zatklo ho. Její matka sice utekla, ale nakonec se ze strachu o život svých blízkých raději sama udala.

Mohlo by se vám líbit

Anton Malloth: Dozorci z Terezína říkali Krásný Tony, byl to však bestiální sadista. Pomohla mu Himmlerova dcera

Velká část zveřejněných hrůz páchaných se za druhé světové války má společné to, že se odehrávala v koncentračním táboře Osvětim. Pravdou však je, že nespravedlivé zlo se dělo na území celé Německé říše, včetně České republiky. V terezínském ghettu pak byl ztělesněním zla dozorce přezdívaný Krásný Tony.
svetzeny.cz

Pokusy o přežití

Od rodinných přátel později Margot dostala maminčinu kabelku, která obsahovala adresář a jantarový náhrdelník, a také vzkaz, který zněl: „Pokus se přežít.“ Tato slova si Margot vzala k srdci a pro své přežití se pokusila udělat vše, co bylo v jejích silách. Dlouhou dobu se skrývala v Berlíně pod falešnou identitou, což obnášelo obarvit si vlasy a také skrýt židovskou hvězdu. Margot dokonce zašla tak daleko, že i přes svoji židovskou víru začala nosit křesťanský křížek a nechala si upravit nos.

Nakonec byla zrazena svým vlastním lidem. Někteří Židé totiž ve snaze zachránit si vlastní život udávali ostatní Židy, kteří se skrývali, a mezi nimi byla právě i Margot. V dubnu 1944 opouštěla ​​protiletecký kryt, když dva policisté zkontrolovali její totožnost. Byla převezena na policejní stanici a cestou se přiznala, že je Židovka. Poté byla transportována do koncentračního tábora Terezín, kde přežila až do konce války.

Margot dobu strávenou v Terezíně později popisovala jako krutou a přežila prý jen díky tomu, že bylo jasné, že se blíží konec války. Byla například svědkem transportu vězňů z Osvětimi v lednu 1945, kteří byli na cestě tři měsíce. „Nebylo možné poznat živé od mrtvých. Lidé, kteří už ani jako lidé nevypadali. Téměř všichni byli oblečeni v pruhovaných úborech,“ popsala kdysi stále živou vzpomínku. Dodala také, že téměř nikdo z vězňů nereagoval, když nacisté 5. května 1945 opustili Terezín a dorazili lidé z Červeného kříže. „Nikdo nebyl šťastný, nikdo nezměnil svoji denní rutinu,“ vyprávěla Margot. Také ona se bála tábor opustit, aby nebyla zastřelena.

Mohlo by se vám líbit

Lina Heydrichová: Po atentátu na manžela pohřbila i syna, na zámku v Břežanech jí otročili Židé z Terezína

Reinhard Heydrich byl za druhé světové války jedním z nejvlivnějších nacistů. Za jeho rychlý kariérní vzestup ale mohla především jeho žena Lina, která ho k SS přivedla. Ta za války našla zalíbení v Panenských Břežanech, kde toužila zůstat i po manželově smrti. Vyhnal ji až konec války a touha Čechů po jejím odsouzení. Do konce života byla přesvědčená, že ona i manžel měli ty správné životní hodnoty.
svetzeny.cz

Láska za ostnatým drátem

Jedno pozitivum ale její věznění v Terezíně mělo: potkala tam svého budoucího manžela. S Adolfem Friedlanderem se setkala již v minulosti v Berlíně v Židovském kulturním sdružení. Neprodleně po osvobození ji Adolf požádal o ruku. „Nebyla jsem do Adolfa zamilovaná. Potřebovala jsem čas, abych se znovu stala člověkem a stejně tak Adolf. Ale prožitá bolest nás nakonec sblížila daleko víc než láska,“ přiznala Margot. Šest týdnů po osvobození se však vzali, stále ještě v Terezíně je oddal židovský rabín.

Poté novomanželé strávili rok v táboře pro vysídlené osoby v německém Bavorsku a v roce 1946 se odstěhovali do New Yorku. V Queensu Margot pracovala v cestovní kanceláři a také jako švadlena. S manželem si přísahali, že se po prožitém utrpení do Německa již nikdy nevrátí. Teprve řadu let po konci války Margot zjistila, co se stalo s její rodinou – otec, matka i bratr byli zavražděni v Osvětimi.

Když v roce 1997 Adolf zemřel, rozhodla se Margot začít navštěvovat kurzy tvůrčího psaní, aby mohla napsat knihu vzpomínek na život v nacistickém Německu. „Měla jsem v hlavě všechny ty příběhy. Všechno se mi začalo vracet, všechny věci, které jsem dlouhé roky potlačovala,“ říkala.

Mohlo by se vám líbit

Koncentrační tábor Bergen-Belsen: Pro mnohé byl tím nejhorším peklem na zemi

Po vypuknutí druhé světové války sloužily budovy v Bergen-Belsenu pro ubytování válečných zajatců. Po roce 1943 se toto místo stalo doslova peklem na zemi. Koncentrační tábor sice neměl plynové komory, přesto zde zemřelo neskutečné množství lidí. Šílené podmínky, ve kterých Židé museli žít, byly neúnosné. Někteří se raději nechali dobrovolně zastřelit, aby nemuseli strávit další dny v nelidských podmínkách.
svetzeny.cz

Návrat do Berlína

Její vzpomínky zaujaly německého filmaře Thomase Halaczinskyho, který se o ní rozhodl natočit dokument, a tak se Margot v roce 2003 přece jen do Berlína vrátila. „Cítila jsem se zase jako doma,“ přiznala později, když ji režisér vzal na všechna známá místa. Od té doby Berlín často navštěvovala a mezitím psala svoji biografii, která vyšla v roce 2008. Nakonec vyslyšela volání své rodné země a v roce 2010 se do Berlína natrvalo přestěhovala.

Od té doby pravidelně vedla přednášky o holocaustu, především na školách. Vzala to jako svoje poselství a chtěla, aby co nejvíc lidí znalo její příběh, aby se historie nemusela opakovat. Za svoji práci získala mnohé ceny a uznání, mimo jiné cenu německé židovské historie od Obermayerovy nadace, čestné občanství Berlína, cenu Walthera Rathenaua za vynikající celoživotní zásluhy v zahraniční politice či Důstojnický kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo. Nyní ve svých 102 letech, kdy je stále aktivní, se stala jednou z nejstarších osob, které se objevily na titulní straně německého vydání prestižního módního časopisu Vogue.

Zajímá vás problematika holocaustu? Přečtěte si, jak kruté byly tresty páchané na vězních v koncentračním táboře v Osvětimi.

Margot Friedlander přežila válku v Terezíně, Osvětim ji připravila o rodinu
Mohlo by se vám líbit

Dvojčata Jiří a Josef Fišerovi přežila pokusy v Osvětimi: Mengele jim vyměňoval krev a úmyslně je vystavoval nákaze

Dvojčata každého věku byla v koncentračním táboře Osvětim žádaným artiklem. Toužil po nich šílený doktor Josef Mengele, protože pro něj byla ideálním nástrojem pro jeho zvrácené pokusy. Čeští bratři židovského původu Jiří a Josef Fišerovi zažili praktiky obávaného doktora na vlastní kůži. Válku ale naštěstí přežili.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit