Přejít k hlavnímu obsahu

Wallis Simpson: Americká femme fatale, kvůli které se britský král Eduard VIII. zřekl trůnu a navštívil Hitlera

Wallis Simpson, tak zní jméno, které otřáslo britskou monarchií. Američanka s bohatou minulostí, která donutila krále Eduarda VIII. vzdát se trůnu a rozvrátila několik rodin. Co bylo na této charismatické ženě tak neodolatelné, že kvůli ní padl celý britský trůn? A jaké skandály na své cestě k vrcholu způsobila?

Wallis Simpson nebyla typickou adeptkou na roli královny Británie. Narodila se jako obyčejná Američanka, avšak její půvab a neústupná povaha z ní udělaly skutečnou femme fatale. Když si začala románek s britským králem Eduardem VIII., královský dvůr i veřejnost byli v šoku. Tento vztah změnil život nejen oběma milencům, ale i celé britské historii. Wallis Simpson se stala symbolem skandálu, touhy po moci a revoluce proti zavedeným pravidlům. Pro Eduarda byla více než jen láskou – byla jeho vášní a jeho pohromou, stejně jako pro její předchozí manžely. Proč kvůli ní byli ochotní vzdát se všeho?

Wallis Simpson se narodila 19. června 1896 v USA do bohaté baltimorské rodiny. Od dětství byla zvyklá na život v luxusu a přesně to hledala i v budoucnu. Chtěla vést pohodlný život, ke kterému jí měli pomoct zámožní muži, zároveň ale pro ni bylo důležité se bavit. Měla spoustu přátel, které milovala, byla velmi společenská, a tak nemohla chybět na žádných večírcích, a to jak za svobodna, tak ani později coby vdaná žena.

Mohlo by se vám líbit

Geniální Frida Kahlo: V dětství utrpěla obrnu, v dospělosti těžký úraz. Malovala vleže, přesto si získala světový věhlas i lásku umělce

Měla knírek, srostlé obočí a kulhala, přesto byla považována za krásnou a svým talentem okouzlila celý svět včetně svého manžela. Frida Kahlo sice získala mezinárodní věhlas ještě za života, ten však byl mimo její úspěch převážně utrpením, a to jak fyzickým, tak i emocionálním. Co oblíbenou malířku trápilo?
svetzeny.cz

Setkání s králem Eduardem VIII.

Její první manželství s pilotem námořnictva Earlem Winfieldem Spencerem trvalo dlouhých jedenáct let, přesto nakonec ztroskotalo, zejména kvůli násilnickému chování pana Spencera. Kvůli druhému manželovi rozvrátila nejen své manželství, ale i rodinu svého nastávajícího. Jejím vyvoleným se stal realitní makléř Ernest Aldrich Simpson, který kvůli neodolatelné krásce opustil manželku a děti. Ani to mu ale k ničemu nebylo. Jejich manželství trvalo sedm let a bylo plné nejen nekončících večírků, ale také divokých hádek.

Osudové setkání Wallis s Eduardem nastalo v roce 1931, když byla Wallis ještě vdaná za svého druhého manžela Simpsona. Eduard, v té době stále princ z Walesu, byl okouzlen její přímou a nezávislou osobností. Ačkoliv byla Wallis cizinkou a rozvedenou ženou, což bylo ve vyšší společnosti nevídané, její charisma a sebejistota si Eduarda zcela podmanily. Wallis zpočátku jeho vášnivé city příliš neopětovala, uchvátila ji ale vidina královské koruny.

Mohlo by se vám líbit

Marie Curie-Sklodowska: Dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny umírala slepá a v bolestech na následky radioaktivity, obětovala svůj život vědě

Její jméno vešlo do dějin a objevuje se ve školních učebnicích po celém světě. Vědkyně Marie Curie-Skłodowska dala světu nejen své neuvěřitelné objevy, ale také naději ženám na lepší zítřky. Byla průkopkyní ženské emancipace a neváhala obětovat svůj život vědě.
svetzeny.cz

Abdikace kvůli lásce

Wallis Simpson si nevysloužila pověst „královské rebelky“ jen tak pro nic za nic. Během svého života se proslavila řadou skandálních rozhodnutí a chováním, které bylo na tehdejší dobu odvážné a neakceptovatelné. Už jen fakt, že byla dvakrát rozvedená, jí uzavřel dveře do britské královské rodiny. Wallisina přitažlivost spočívala ve směsi okázalé sebejistoty, drzosti a rafinované elegance. Eduard, známý také nespoutanou povahu, se v ní našel. Zatímco se ostatní ženy králi podřizovaly, Wallis byla přesně opačná a místo obdivu ho kritizovala a držela si od něj odstup, což ho fascinovalo ještě víc.

V roce 1936 se Eduard stal králem, ale místo toho, aby se ujal svých povinností, soustředil se na Wallis. Pravdou je, že Eduard po plnění svých královských povinností příliš netoužil, odjakživa byl spíš rebel a navíc trpěl depresemi i sebevražednými myšlenkami. Láska K Wallis alespoň v tomto ohledu pomohla, britská monarchie se však brzy již dvakrát rozvedené Američanky děsila. Britská vláda a církev se proti jejich vztahu postavily, pro Eduarda bylo ale nepředstavitelné, že by se jí vzdal. Když mu bylo jasné, že Wallis nikdy nebude přijata jako jeho královna, rozhodl se pro dosud nevídaný krok: 11. prosince 1936 abdikoval na trůn. „Nemohu vykonávat své povinnosti bez pomoci a podpory ženy, kterou miluji,“ prohlásil v dojemném projevu k národu. Zůstal mu ale přidělen titul vévoda z Windsoru.

Mohlo by se vám líbit

Manželka vizionáře Stephena Hawkinga: Jane o svého muže pečovala třicet let, měla však povoleného milence

Jen málokdo dnes nezná jméno Stephen Hawking. Britský teoretický fyzik, kosmolog a spisovatel, který byl většinu svého života upoutaný na speciální invalidní vozík, přesto však díky svým teoriím a zejména prostřednictvím bestselleru Stručná historie času dokázal změnit pohled na fyziku i vesmír a získat řadu cen a uznání. Nic z toho by se ale možná nestalo, nebýt neuvěřitelné podpory jeho první ženy. Kdo byla Jane Hawking?
svetzeny.cz

Život po abdikaci

Po abdikaci se Eduard a Wallis přestěhovali do Francie a vzali se v roce 1937. Jako vévoda a vévodkyně z Windsoru se stali součástí evropské společenské smetánky, avšak nikdy se zcela neusadili. Často cestovali, účastnili se společenských akcí, avšak jejich vztah nebyl vždy harmonický. Wallis si užívala obdivu a luxusu, ale ztráta královského postavení Eduarda hluboce zasáhla. Nicméně společně podnikali kroky, ze kterých britské královské rodině běhal mráz po zádech. Jedním z nejkontroverznějších kroků Eduarda a jeho ženy bylo setkávání s Adolfem Hitlerem, s jehož názory se Eduard často ztotožňoval. Skandální byl také jejich blízký vztah s přelétavým homosexuálem Jimmym Donahuem.

V posledních letech jejich života žili odděleně, i když formálně zůstali spolu. Eduard zemřel v roce 1972 a Wallis ho přežila o čtrnáct let, dožila se úctyhodných devětaosmdesáti let. Přestože nebyla nikdy přijata ani uznána jako členka královské rodiny, udělala v britské monarchii takový převrat, že je s ní její jméno dodnes spojováno. A možná i díky ní se upjatá pravidla královské rodiny postupem času přece jen trochu uvolnila.

Americká femme fatale Wallis Simpson rozvrátila britskou monarchii:

Zajímají vás významné ženy z minulosti? Přečtěte si o Joan Clarke, která pomohla rozluštit kód Enigmy.

Mohlo by se vám líbit

Manželka narkobarona Pabla Escobara: Maria Victoria Henao poznala svou lásku ve 12 letech, s jeho smrtí se nikdy nesmířila

Jméno nejslavnějšího obchodníka s kokainem Pabla Escobara je známé po celém světě i těm, kteří nemají s drogami co do činění. Kdo by snad proslulého narkobarona neznal, tomu jeho příběh už před několika lety přiblížil netflixovský seriál Narcos. Kdo však byla žena, která sedmnáct let věrně stála po jeho boku?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit