Přejít k hlavnímu obsahu

Zpěvačka Marta Kubišová: Komunisté nevěděli, jak ji zničit, nakonec ji zdiskreditovali. Velkou zradu pocítila také od milovaného muže

Srpnové události roku 1968 navždy otřásly naší zemí. Pamětníci okupace už nikdy nedostanou z hlavy hlášení z rádia o překročení hranic vojsky Varšavské smlouvy a mnoho lidí navždy ztratilo své blízké, kteří narychlo opustili republiku. Řada osobností se pak stala pro zlomený národ hrdiny a jednou takovou byla Marta Kubišová. Zpěvaččina nová píseň sedla na situaci v zemi dle jejích slov jak "p*del na hrnec". Lidé si ji ihned zamilovali a stala se jakýmsi protestsongem.

V osudový letní den bylo Martě dvacet pět let, a když ji maminka ve tři ráno budila, že jsme okupováni, absolutně netušila, co se venku děje. V hlavě tehdy velmi úspěšně zpěvačky byl zmatek a na první dobrou nechápala, proč se maminka rozčiluje, že přijela americká vojska. Ve snu by ji totiž ani nenapadlo, že za vším bude stát Sovětský svaz. 

Vojáci mířili nataženými kvéry do lidí   

Dva měsíce před srpnovými událostmi totiž vyhrála Bratislavskou lyru s písní, jež naopak oslavovala východní mocnou zem za osvobození roku 1945. O to větší bylo její rozčarování, jaká vojska právě brázdí Prahou. Samozřejmě Marta chtěla pořádně vidět, co se venku děje. A tak se vydala do ulic. Zmatek lidí a nevědomost se dá asi jen těžko popsat, ale obrázek ruských tanků z paměti už nikdy nevymaže. „Na Pavláku pak kolem nás jely pásové vozy, na nich seděli Rusové a nataženými kvéry mířili do lidí,” svěřila Marta médiím výjev, jež byl toho dne k vidění na všech místech, kde vojska projížděla. 

Modlitba pro Martu se stala symbolem odporu proti okupaci 

V onu inkriminovanou dobu byla Kubišová členkou legendárních Golden Kids, kde vystupovala s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou. Skupina byla neskutečně úspěšná, ale Marta se rozhodla nahrát dva dny po okupaci ještě sólovou skladbu. Modlitba pro Martu byla původně určena pro seriál Píseň pro Rudolfa II., ale jakmile byla vypuštěna do světa, všichni si uvědomili, jak moc její text sedí na období okupace. Zrodil se tak nesmrtelný hit, jenž je symbolem odporu proti vojskům Varšavské smlouvy. 

Nádherný zpěvaččin hlas ještě umocnil text písně Modlitba pro Martu

Kubišovou nakonec komunisté dostali 

Tento song byl samozřejmě trnem v oku všem soudruhům, kteří moc dobře věděli, ze nezlomnou Martu nepřetáhnou na svou stranu. Byla na vrcholu slávy, stala se trojnásobnou zlatou slavíci a zářnou budoucnost měla před sebou. Nakonec komunisté Kubišovou zdiskreditovali pornografických fotografiemi. Samozřejmě na nich nebyla zpěvačka, ale pouze dívka jí podobná. To však stačilo, aby si Marta na dvě desítky let už ani „neškrtla”. 

Píseň se stala také hymnou listopadové revoluce 

Píseň Modlitba pro Martu je však pro ni tou osudovou, stejně jako číslo dvacet jedna. Přesně po 21 letech totiž píseň zazněla při listopadové revoluci z balkonu Melantrichu. Nadčasovost skladby je neskutečná, stejně, jako zpěvaččina osobnost. Nikdy se nenechala zlákat na stranu temna a Státní bezpečnost si s ní nevěděla rady. Sáhla tak po „zbrani” nejtěžšího kalibru. Agenta jí nasadili přímo do bytu! Marty druhý manžel Jan Moravec na ni pravidelně donášel soudruhům! Na to už jednomu dojdou slova. „On se mi trošku přiznal hned na začátku revoluce. Plnou pravdu neřekl, on řekl jen o tom, jak asi vznikl nějaký jeho podpis na StB. Já snad umím odpouštět, ale neumím zapomínat,“ svěřila Kubišová pro Radiožurnál. 

Na srpnové události bychom neměli zapomínat, protože znamenaly absolutní zradu ze strany Sovětského svazu. Národ se nakonec dokázal zvednout, ale křivda je nejen v pamětnících dodnes. Můžeme dále spekulovat o komunistickém režimu, ale každá mince má vždy dvě strany… 

Marta Kubišová nebyla jedinou ženou, která veřejně nesouhlasila s režimem. Vzpomínáte si na slavnou gymnastku Věru Čáslavskou a její gesto během olympiády v Mexiku?

Marta Kubišová byla vždy odvážnou ženou a režimu se nezalekla
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: