Přejít k hlavnímu obsahu

Zrůdný Ernst Gerke: Šéf českého gestapa popravil čtrnáctiletou Jindřišku a stovky dalších obětí, nikdy nebyl odsouzen

Někdejší velitel pražského gestapa Ernst Gerke vstoupil do dějin jako jedna ze zásadních postav nacistického režimu, jehož jméno je spojováno s řadou hrůzných činů spáchaných během druhé světové války. Jeho přičiněním bylo zmařeno mnoho nevinných životů. Zapálený nacista ale za své kroky nikdy nebyl potrestán.

Ernst Gerke se narodil 6. května 1909 ve Štětíně. Vyrůstal v atmosféře politické nejistoty a ekonomických obtíží, které poznamenaly meziválečné Německo. O jeho dětství se málo ví, ale je známo, pocházel z poměrně zámožné rodiny. Když odmaturoval, rozhodl se pro studium práv, která dokončil v Göttingenu i Kielu.

Oddaný nacista

Po škole nejdříve pracoval jako policejní referent, v roce 1935 pak byl  byl jmenován vedoucím gestapa v Hildesheimu. Stal se součástí mládežnické organizace nacistické strany a už od mládí byl horlivým stoupencem ideologie Adolfa Hitlera. Do NSDAP a SA vstoupil už v roce 1932, o něco později se přidal také k SS.

V Hildesheimu zůstal jen několik měsíců, poté byl převelen na gestapo do Elbingu a odtud po necelých třech letech do Chemnitzu. Odtud se dostal do Polska, kde měl za úkol podílet se na deportaci Židů do vyhlazovacích táborů. Jelikož se mu v práci dařilo, další jeho kroky vedly do Prahy. A právě zde se v roce 1942 stal obávaným velitelem gestapa, poté co jeho předchůdce Hans-Ulrich Geschke odešel do Drážďan. V této funkci pak nadšený nacista Ernst Geske zůstal až do konce druhé světové války v roce 1945.

Mohlo by se vám líbit

Mladí fanatici Hitlerjugend: Divoké orgie, nechtěná těhotenství a nařízené potraty

Tvrdý výcvik, vymývání mozku a příprava na vstup do německé armády. Tak vypadala výchova Hitlerjugend, kde byli chlapci ve věku od 10-18 let (prameny se různí, někde je udáváno až od 14 let). Disciplína ale fungovala pouze do chvíle, než se potkali s dívčím spolkem. Divoké orgie nebraly konce a mnoho dívek po pár týdnech zjistilo, že jsou těhotné. To samozřejmě všechny pobouřilo a byly nařízeny potraty.
svetzeny.cz

Tvář druhé heydrichiády

Gerke byl zodpovědný za mnoho válečných zločinů a hrůzných činů páchaných na nevinných civilistech. Jeho jméno je spojováno s deportacemi, mučením a popravami tisíců lidí. Byl jedním z hlavních aktérů během heydrichiády, kdy byl zavražděn zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Gerke se osobně účastnil potlačování odvetné akce nacistů, která následovala po atentátu na Heydricha, a vedl brutální represe proti českému obyvatelstvu.

A byl to také on, kdo po atentátu na Heidricha poslal 294 příbuzných a spolupracovníků parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v koncentračním táboře Mauthausen, kde je nechal popravit. Byla mezi nimi například i teprve čtrnáctiletá Jindřiška Nováková, která parašutistům pomáhala s celou její rodinou.

Mohlo by se vám líbit

Za vyzvednuté kolo poprava v Mauthausenu: Čtrnáctiletá Jindřiška byla nejmladší obětí heydrichiády

Druhá světová válka přinesla mnoho hrdinských činů. Někdy anonymních, jindy zaznamenaných. Patří mezi ně i příběh čtrnáctileté Jindřišky Novákové, která se stala nejmladší obětí takzvané druhé heydrichiády. Čím si u gestapa vysloužila rozsudek smrti a proč by její jméno nemělo být zapomenuto?
svetzeny.cz

Život bez trestu

Ernst Gerke se tak stal jedním z mnoha symbolů zla nacistického režimu a jeho hrůz. Přesto jeho činy nikdy nebyly potrestány a on prožil život na svobodě. Důvodem bylo především to, že byl tichý a uzavřený muž. Nerad se ukazoval na veřejnosti a nerad se nechával fotografovat. Jeho tvář navíc nebyla ničím výrazná, nebyl pro něj proto problém po válce splynout s davem a nebýt nikomu nápadný nebo povědomý.

„Gerke byl povahou introvert, citově chladný a odtažitý. Na první pohled tak vytvářel dojem, že je i zdrženlivý a ovlivnitelný. On byl ale naopak velmi iniciativní. Rozhodoval o tom, co se stane se zadrženými vězni. A na něm záleželo, zda dotyčný bude předán k soudu, do koncentračního tábora nebo propuštěn. Gerke nebyl žádným pasivním příjemcem rozkazů. Byl to iniciátor a organizátor zvýšeného teroru, který bezohledně jednal i se svými podřízenými. Byl to absolutní nacistický fanatik,“ vysvětlil na webu INFO.CZ historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Zumr. Bývalý velitel pražského gestapa Ernst Gerke nebyl nikdy postaven před soud, narozdíl od dalších nacistických vůdců. Všechny žádosti o stíhání byly zastaveny. Zemřel 7. listopadu 1982 v Německu.

Mohlo by se vám líbit

Irena Sendlerová zachránila za války přes 2000 dětí. Nemluvňata házela přes zeď ghetta v pytlích na odpadky

Její životní příběh byl dlouho zahalen tajemstvím, po pádu železné opony ale pravda vyšla najevo. Polská rodačka Irena Sendlerová byla z těch, kteří se během druhé světové války nezalekli hrozby smrti a pomáhali zachraňovat životy druhým. Za život jí vděčí více než dva tisíce židovských dětí.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit