Přejít k hlavnímu obsahu

Pohnutý osud dívky s lípou na jednokorunové minci: Mladou skautku komunisté věznili, paradoxně pak jejím portrétem platili

Kdo by si nepamatoval tmavou jednokorunovou minci, na jejíž lícové straně byla vyobrazena žena sázející lipovou ratolest. Věděli jste však, že její předlohou byla skutečná dívka? Šlo o Bedřišku Synkovou, jejíž pohnutý osud stojí za pozornost. A vlastně i celý příběh, který návrh této mince provází.

Jednokorunovou mincí jsme platili desítky let. V oběhu byla od roku 1957 do roku 1993 a mívali jsme ji tak v ruce nebo v kapse prakticky denně. Autorkou jejího výtvarného zpracování byla významná česká sochařka a medailérka Marie Uchytilová-Kučerová, která si jako předlohu k dívce sázející lípu vybrala mladou skautku Bedřišku Synkovou. Nebyla to náhoda.

Kdo byla dívka na jednokorunové minci?

Bedřiška Synková se narodila v roce 1935 do rodiny dělníka a úřednice. Dívka byla od útlého dětství silně věřící, dobře se učila a věnovala se mnoha zálibám. Její láskou se stal především tehdy velmi populární skauting. Ve svém oddílu Ostříž v měla přezdívku „Bejbina“. Oddíl pokračoval v činnosti i po zákazu skautingu komunistickým režimem. Skauti jezdili tajně tábořit a vydávali svůj časopis. Jednoho srpnového rána roku 1954 si ale pro Bedřišku přišla státní bezpečnost. Bylo jí 19 let a čekal ji vykonstruovaný proces. Třičtvrtě roku strávila v cele v Bartolomějské s tím, že často bývala i na samotce. Následně proběhl soud, který jí vyměřil za velezradu desetiletý trest vězení. Nejprve byla ve věznici na Pankráci, pak v táboře nucených prací na Slovensku následně byl převezena do věznice v Pardubicích.

Mohlo by se vám líbit

Sir Nicholas Winton ožívá v novém filmu: Proč zachránce židovských dětí svůj čin 50 let tajil

Britský Schindler. Tak média často označovala sira Nicholase Wintona, bankéře, který na počátcích druhé světové války v pouhých třiceti letech zachránil 669 českých dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech. Jak se vlastně britský mladík ocitl v Praze? A proč o svém hrdinství 50 let mlčel?
svetzeny.cz

Jak se dostala Bedřiška Synková na minci

Bedřiščina zoufalá matka, která v té době pracovala jako sekretářka v umělecké škole, vyprávěla příběh její dcery kolegyním. Donesl se k sochařce Marii Uchytilové-Kučové, kterou doslova zvedl ze židle. Rozhodla se pro velmi riskantní, ale důležitý krok, kterým se komunistickému režimu a jeho praktikám rozhodla pomstít. Vyžádala si fotku Bedřišky a podle ní pak ztvárnila dívku sázející lípu. Tento motiv byl určen jako návrh nové československé jednokorunové mince v soutěži, kterou v roce 1957 komunistický aparát vyhlásil. 

Sochařka riskovala, protože pokud by se někdo dozvěděl, že předlohou byla dívka odsouzená za vlastizradu, čekalo by ji vězení také. Shodou náhod a šťastných okolností pak návrh Marie Uchytilové zvítězil. Nové mince se začaly razit v roce 1957. Tehdy nikdo netušil, že dívka na koruně, s níž všichni začali platit, je už čtvrtým rokem nespravedlivě vězněna.    

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte české historické osobnosti podle fotografií? Testem projdete bez chyby, pokud jste dávali ve škole dobrý pozor

V dětství jsme se o nich učili a fotografie mnohých z nich zdobily stěny školních tříd, jiné jsme vídali v učebnicích. Znalost významných osobností naší historie patří k všeobecnému přehledu každého z nás. Pojďte si s námi připomenout slavné Čechy, kteří formovali naše politické, kulturní a společenské dění. Poznáte je na dobových fotografiích? Otestujte své znalosti v našem zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Příběh se šťastným koncem

Bedřiška se nakonec z vězení dostala díky své matce a další souhře náhod už v roce 1959. Setkala se záhy i se sochařkou Marií Uchytilovou. Později se vdala, narodil se jí syn a když se v roce 1967 zdálo, že se poměry ve společnosti uvolňují, snažila se oživit také skauting. Jenže po politických změnách v roce 1968 bylo jasné, že se na lepší časy rozhodně neblýská. Synková spolu s manželem přes Vídeň emigrovala do Švýcarska, kde žije pod jménem Frederike Hoffmanová dodnes. Sochařka Marie Uchytilová-Kučová, která se tajně a přesto významně vzepřela komunistickému režimu, zemřela v roce 1989, pouhý den před vypuknutím Sametové revoluce.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit