Přejít k hlavnímu obsahu

Sekta Nebeská brána: Členové mířili vesmírným korábem do vyšší říše, během rituální sebevraždy se hromadně otrávili

Heaven's Gate, známá v češtině jako Nebeská brána, byla sekta založená v roce 1974 Marhsallem Applewhitem a Bonnie Nettles. Kult, který zpočátku nemohl najít žádné následovníky, nakonec ve jménu zvrácené víry dovedl ke smrti téměř čtyřicítku jedinců.

Potkali se na psychiatrii

Její zakladatel, rodák z Texasu Marshall Applewhite, nebyl žádný hlupák, právě naopak. Navštěvoval hned několik univerzit a později vyučoval hudbu na Alabamské univerzitě. Tam ale došlo k incidentu, kdy měl mít Applewhite homosexuální poměr se studentem, za což ho univerzita vyloučila. Applewhite rozhodně nebyl se svojí sexuální orientací vyrovnaný, považoval ji za něco špatného a rozhodl se dobrovolně léčit na psychiatrii.

A právě tam došlo v roce 1970 k osudovému setkání, a to se zdravotní sestrou Bonnie Nettles, která se o něj v psychiatrické léčebně starala. Brzy zjistili, že mají společné vize a začali spolu trávit stále víc a víc času, až spolu nakonec léčebnu opustili. Jejich společné zájmy o náboženství, spiritualitu a mimozemské civilizace je sblížily a vedly k založení nové náboženské skupiny.

Mohlo by se vám líbit

Neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. Tak žije komunita Amišů v USA

Žijí stranou od běžné společnosti, přepravují se vozy taženými koňmi, mají předepsané úbory a jejich vzdělání končí základní školou. Komunita Amišů je často považovaná za podivnou sektu, jelikož je ale soběstačná a nikomu neškodí, má v americké populaci své místo. Jak vlastně Amišové žijí?
svetzeny.cz

Obal pro nesmrtelnou duši

Sekta Nebeská brána vycházela původně z Bible, mísila ale i sci-fi a New Age ideje. Applewhite a Nettles tvrdili, že jsou mimozemšťané v lidských tělech, a že přišli na Zemi, aby připravili vyvolené na cestu do "království nebeského", což bylo podle jejich slov mimozemská loď, která je měla odnést na vyšší úroveň existence. Učení sekty bylo založeno na tom, že lidské tělo je pouze dočasným obalem pro nesmrtelnou duši, a že duše může dosáhnout vyšší úrovně existence skrze duchovní transformaci a následováním instrukcí Marshalla a Bonnie.

Aby získali první rekrutanty, rozhodli se Marshall a Bonnie cestovat po Spojených státech amerických a kázat svoji víru. Za půl roku trvající cestu sice našli jen jednoho následovníka, to se ale brzy zlomilo a o čtyři roky později jejich skupina již čítala dvacet členů. Členové sekty se rekrutovali hlavně z těch, kteří byli zklamáni konvenčními náboženskými a společenskými strukturami. Přidávali se k nim lidé z různých společenských vrstev, od studentů až po starší lidi hledající smysl života. Skupina byla ale i tak poměrně malá, s maximálním počtem členů kolem čtyřiceti až padesáti osob.

Mohlo by se vám líbit

Děsivá česká sekta Imanuelité: Vůdce Parsifal poblouznil dceru herečky Mileny Dvorské, udělal z ní Labutí Pannu

O tom, že sektě může propadnout v podstatě kdokoliv, se ví již dávno, dnes je však díky internetu větší informovanost, a tím pádem i pravděpodobnost, že se podobnému neštěstí vyhnete. V devadesátých letech byl však internet v plenkách a v České republice, která se vzpamatovávala z náhlé svobody, se dařilo kdejakým podvodníkům. A sektám. V čele jedné z nich byla dokonce dcera herečky Mileny Dvorské.
svetzeny.cz

Od sterilizace ke kastraci

Život v komunitě byl přísně organizován a regulován. Členové se vzdali svých osobních majetků, rodin a tradičních společenských vazeb. Komunita žila izolovaně, často se stěhovala a měnila své sídlo, aby se vyhnula pozornosti médií a úřadů. Každodenní život byl zaměřen na studium učení sekty, meditace a plnění různých úkolů.

Zásadní podmínkou bylo také potlačení erotických tužeb a zřeknutí se milostného života. Marshall toužil navázat čistě platonické vztahy, jako měl on s Bonnie, které nebudou ovlivněny primárními touhami a potřebou sexu. Za tímto snem byl pravděpodobně skrytý strach z jeho vlastní orientace a toho, co by mohlo následovat. Sám proto absolvoval kastraci a ke stejnému kroku či alespoň ke sterilizaci přiměl i několik svých stoupenců.

Mohlo by se vám líbit

Nebezpečná sekta Dvanáct kmenů v Česku: Své děti několikrát denně bijí ve jménu Boha, možná u nich nakupujete na farmářských trzích

Stejně jako ostatní sekty, působí i Dvanáct kmenů mírumilovně a jejich spojení s přírodou je až inspirativní. Chovají hospodářská zvířata, pěstují zeleninu nebo pečou chleba. Vše pak prodávají na farmářských trzích, kde jste je mohli potkat pod značkou Uchované semínko. Bohužel propadli víře natolik, že neváhají vzít několikrát denně na své děti rákosku a pořádně je seřezat.
svetzeny.cz

Za kometou do vesmíru

Sekta Nebeská brána se nechvalně proslavila zejména svým tragickým koncem. V březnu 1997 bylo nalezeno 39 členů sekty mrtvých v domě v Rancho Santa Fe v Kalifornii. Skupina spáchala hromadnou sebevraždu v přesvědčení, že jejich duše opustí těla a připojí se k mimozemské lodi, která měla být ukryta za kometou Hale-Bopp.

Členové sekty se na sebevraždu připravovali měsíce. Užili smrtící kombinaci fenobarbitalu a alkoholu a byli nalezeni v identických černých oděvech a teniskách, zahalení v purpurových kápích. Všichni měli v kapsách pět dolaru a čtvrt dolar, což bylo podle nich poplatek na cestu do vesmíru. Přestože je tragédie Nebeské brány jedním z nejznámějších případů hromadné sebevraždy, otázky o tom, jak mohla sekta tak dlouho fungovat bez zásahu úřadů, stále zůstávají.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Tvrdá disciplína, týrání a pobyt jako trest: Takto fungovaly ženské kláštery ve středověku

Ve středověku byly ženské kláštery významným centrem vzdělanosti, duchovního života i kultury. Přestože dnes nám může klášterní život připadat omezující, mnohé ženy v něm nacházely útočiště a příležitosti, které by jim jinak nebyly dostupné. Jaké dívky vstupovaly do klášterů, jak probíhal jejich každodenní život a jaká pravidla musely dodržovat?
svetzeny.cz
Zdroj článku