1. Podle studie se nadprůměrně inteligentní lidé naučili číst dříve
V roce 2014 proběhla ve Spojeném království studie provedená na 2000 párů identických dvojčat ve věku od 7 do 16 let. Autoři studie přišli na to, že sourozenci, kteří se naučili dříve číst, měli v testech kognitivních schopností vyšší skóre. Čtení ve velmi brzkém věku navíc zvyšuje verbální i neverbální schopnosti.
2. Inteligentní lidé bývají často úzkostliví
Děláte si velké starosti i s malými věcmi? Pak možná patříte mezi nadprůměrně inteligentní osoby. V roce 2015 proběhla studie, ve které odpovídalo 126 studentů, jak často pociťují obavy. Také měli uvést, jak často nad svými obavami přemítají, nebo uvést situace, které je rozrušují. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří měli tendenci se hodně bát a neustále si dělat starosti, měli vyšší skóre v měření verbální inteligence než ti, kteří byli bezstarostní. U nadprůměrně inteligentních jedinců je prý také vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována úzkost, deprese, ADHD, autismus nebo různé poruchy osobnosti.
3. Nadprůměrně inteligentní lidé mají kolem sebe nepořádek
Pokud jste si mysleli, že inteligence jde ruku v ruce s organizací, pak jste na omylu. Studie z roku 2013 odhalila, že práce v nepořádném prostředí podporuje kreativitu. A další studie z University of Groningen v Nizozemsku z roku 2015 pak zjistila, že nepořádek vede lidi k tomu, aby se více zaměřili na svůj cíl. Někdy může být nepořádek kolem nadprůměrně inteligentních lidí způsoben i tím, že jsou hluboce ponořeni do svých projektů, zájmů nebo myšlenek a nemají tolik času na udržování uspořádání svého okolí.