Významní prezidenti na našem území
Od vzniku Československa v roce 1918 až po současnost zemi vedlo mnoho významných prezidentů, kteří formovali její politický vývoj a vztahy jak doma, tak i v zahraničí. Prvním prezidentem nově vzniklého státu byl Tomáš Garrigue Masaryk, často nazývaný "Otec národa". Masaryk byl významným intelektuálem a politikem, který sehrál klíčovou roli při formování Československa.
Po Masarykově rezignaci v roce 1935 se prezidentského úřadu ujal Edvard Beneš, který hrál důležitou úlohu nejen během meziválečného období, ale i druhé světové války. Jeho politická kariéra však byla poznamenána těžkými rozhodnutími, včetně rezignace v roce 1938 po Mnichovské dohodě. Následně přišlo období protektorátu, během kterého byl prezidentem Emil Hácha. Jeho krátké období ve funkci bylo poznamenáno německou okupací. Po válce se k moci vrátila Benešova vláda, ale nakonec byl nucen podat rezignaci v roce 1948 po komunistickém převratu.
Klement Gottwald se stal prvním komunistickým prezidentem Československa, což znamenalo začátek tvrdého komunistického režimu a silného ovlivnění ze strany Sovětského svazu. Po Gottwaldově smrti v roce 1953 se prezidentem stal Antonín Zápotocký, který pokračoval v komunistické vládě. Následovala éra Antonína Novotného, který byl prezidentem během období tzv. "pražského jara". Jeho vláda ale čelila tlaku ze strany občanské společnosti, což vedlo k jeho odstoupení.