Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Znáte staré míry a váhy a víte, co je loket? Vaši prarodiče by měli 10/10

Česká lidová kultura je neuvěřitelně bohatá na historické odkazy, z nichž mnohé se proplétají i do běžného jazyka. České lidové písně nás často zvou na procházku „na dvě míle“, „pro sedm sáhů kameníčka“ nebo „čtyři lokte manžestru“. Staré míry a váhy, kdysi nepostradatelné v každodenním životě, se staly nedílnou součástí kulturního dědictví, ale ne všichni jim dnes rozumíme. Navíc v nich skutečně byl, mírně řečeno, velký nepořádek, protože některé své měrné jednotky mělo specifické i každé město.

Staré míry a váhy vznikaly na základě místních tradic a zvyklostí, což vedlo k jejich značné nesourodosti. Například jednotky jako loket, sáh nebo míle měly různou hodnotu nejen v různých regionech, ale často i mezi sousedními městy. To přirozeně komplikovalo obchod a vedlo ke snahám o jejich sjednocení. K tomu ale došlo až mnohem později, a v historii opakovaně.

Historie měr a vah plná zmatků

Prvním krokem k centralizaci bylo nařízení Přemysla Otakara II. z roku 1268, které mělo zavést jednotné míry v Čechách. Přesto i dlouho poté přetrvávaly regionální odlišnosti, a to zejména na Chebsku, Moravě a ve Slezsku. K zásadnímu sjednocení došlo až v 18. století, kdy se na venkově stále používaly tradiční jednotky, jako byl loket nebo sáh.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře si pamatujete staré české večerníčky?

Je až neskutečné, jak některé pořady překonávají věky. Jedním z těch, který vídáme na televizních obrazovkách, co pamatujeme, je právě veselý kluk, který každý večer přináší dětem pohádku na dobrou noc. Večerníček. Stejnojmenný pořad bavil už nás jako děti, a i když změnil televizní kanál, dodnes se na něj malí diváci těší. I když vědí, že hned po něm musejí do postýlky. S Večerníčkem se zkrátka usíná lépe.
svetzeny.cz

Jak se tedy měřilo

Jednotky jako loket, pídě nebo sáh byly často odvozeny od lidského těla. Loket odpovídal délce předloktí, což činilo přibližně 59 cm. Jednodušší měření, například pro zemědělské produkty, využívalo přirozených měr, jako byly koše, sudy nebo džbány. Zajímavostí je, že například provazec, používaný v zemědělství, měřil 52 loktů, což odpovídá asi 30 metrům.

Měření bylo často spojeno s praktickými pomůckami. Krejčí používali provázky na uzlování, ševci měřili řemínkem, a dokonce i kováři pracovali se stébly trávy, aby zaznamenali obvody kol či sudů. Tento kreativní přístup se stal symbolem dovednosti a praktičnosti našich předků.

Staré míry v praxi

Jednotky se však neomezovaly pouze na běžné použití. Horníci, hutníci nebo skláři měli své specifické měrné systémy, přizpůsobené danému oboru. Například v hornictví byla míra spojena s objemem těženého materiálu, zatímco v lesnictví se měřilo množství dřeva v „látrech“. Zvláštní kapitolou je tzv. „příměrek“, tedy přidané procento délky nebo váhy, které řemeslníci zahrnovali do zakázky jako projev štědrosti. Tento zvyk symbolizoval vztah mezi výrobcem a zákazníkem, založený na důvěře a tradici.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Český jazyk pro 1. stupeň základní školy. Otestujte si svoje znalosti a zkuste odhalit chytáky, které dostanou i zkušené znalce

Jste přesvědčeni o tom, že znáte dokonale pravopis, neděláte chyby a nesnášíte hrubky ani u ostatních? Tak potom náš kvíz je právě pro vás. Otestujte svoje znalosti a zkuste zvládnou kvíz o 10 otázkách bez chyby. Tuto gramatiku by měl zvládnout každý, kdo prošel základní školou. Pokud ne, pak aspoň zjistíte, že nadcházející svátky můžete věnovat dalším kvízům a cvičením.
svetzeny.cz

Některé staré míry platí dodnes

Ačkoli metrický systém nahradil staré jednotky v každodenní praxi, jejich stopy zůstaly. Lidová mluva, přísloví a pořekadla, literární díla nebo písně uchovávají kouzlo těchto historických měr. Výrazy jako „loket látky“ nebo „na míle daleko“ dodnes známe a používáme a přenášejí nám střípky minulosti, kdy měření nebylo jen technickou disciplínou, ale i uměním. Staré míry a váhy nejsou jen součástí historie. Připomínají nám, jak se naši předkové přizpůsobovali potřebám každodenního života, využívali svou kreativitu a vyjadřovali svou kulturu prostřednictvím jednotek, které byly praktické, ale zároveň jedinečně „jejich“.

Tak co? Vyzkoušíte si i vy, jak byste uspěli v zastaralém obchodování? Pojďme na kvíz:

Pokračovat

Staré míry a váhy nejsou jen pouhé jednotky. Jsou to také příběhy o naší minulosti, o tom, jak lidé měřili svět kolem sebe. Tento kvíz vám ukázal, že každý loket nebo sáh má svůj význam a historii a své pevné místo v české historii. Jak jste si vedli? Podělte se o své výsledky a zkuste tento kvíz sdílet i se svými prarodiči! Možná se od nich dozvíte něco, co byste nikdy nečekali. Anebo zkuste další kvíz:

Kvíz: Dokážete poznat české herce a herečky v jejich prvních rolích anebo v mladých letech? Všechny se vám jistě rozeznat nepodaří

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit