Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Základní vojenská služba už není povinná, hantýrku vojáků ale pamatují mnozí. Jak jste na tom vy?

V době socialismu bylo snad každému mladému muži jasné, že ho čeká vojna. Dvouletá vojenská služba byla povinností a vyhnout se jí dalo jen v případě vážných zdravotních problémů. Jak se říkalo, vojna dělala z kluků chlapy. Jistě, víc než roční pobyt v kasárnách, zprvu dokonce dvouletý, rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Vojáci dokonce měli vlastní "nářečí", vojenský slang, a některé výrazy si starší generace pamatují dodnes. Jak jste na tom vy?

Vojenská služba byla v socialistickém Československu považována za součást výchovy každého muže. Mladí muži, obvykle po skončení střední školy nebo učení, obdrželi povolávací rozkaz a museli narukovat. Vítězům ve školních branných cvičeních to možná nevadilo, ale pro většinu to znamenalo dva dlouhé roky v armádním režimu. Řada vojáků už v osmnácti letech měla rodiny, od kterých musela odejít, nebo přítelkyně, u kterých se obávali nevěry.

Život na vojně

Kasárna se po dobu vojenské služby staly jejich druhým domovem. Denní řád byl nemilosrdný: ranní budíček, rozcvička, dril, nekonečné pochody, zbrojní zkoušky a samozřejmě nekonečné "buzerace" od starších a zkušenějších. Nejhůře na tom byli bažanti – čerstvě narukovaní vojáci, kteří si museli projít obdobím tvrdého záběhu, než se stali mazáky.

Mnoho mladých mužů se samozřejmě snažilo vojenské službě vyhnout. Studenti vysokých škol dostávali odklad a někdy se jim po ukončení studia vojenská služba zkracovala. Vyhnout se nucenému zlu dalo také nějakou nemocí. Pokud se diagnóza potvrdila, muž v tu chvíli obdržel takzvanou „modrou knížku“ a na vojnu nemusel. Nicméně pro většinu platilo: dva roky služby byly nevyhnutelností.

Mohlo by se vám líbit

Narkobaron Frank Lucas: Pašoval heroin v rakvích vojáků, po změně identity bojoval proti organizovaným živlům

Když je řeč o narkobaronech, každý si pravděpodobně vybaví Pabla Escobara nebo jeho ženský protějšek Griseldu Blanco, které krom jejich nesporných zločinů proslavily také seriály na Netflixu. Nejsou však jediní z drogových kartelů, kdo inspiroval filmaře k natočení jejich životních příběhů. Dalším z party narkobaronů byl Frank Lucas.
svetzeny.cz

Porevoluční změny

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla nejen svobodu a demokracii, ale i postupnou změnu v armádní službě. Přísný socialistický model začal pomalu ustupovat a v roce 1993, kdy došlo k rozdělení ČSFR na Českou a Slovenskou republiku, se vojna začala zkracovat. Namísto dvou let se sloužilo už jen osmnáct měsíců a později dokonce jen dvanáct měsíců. Náplň služby se ale příliš neměnila, stejně jako podmínky na kasárnách, kde vládla šikana a jasně daná hierarchie.

Zároveň se ale začínalo diskutovat o možnosti přejít na plně profesionální armádu. Pro mnoho mladých mužů to byla skvělá zpráva, více než polovina branců se každoročně pokoušela vojenské službě vyhnout a právě snižující se počet odvedenců byl jedním z důvodů, proč se začalo uvažovat o zrušení povinné vojny.

Mohlo by se vám líbit

Tajné krysí stezky: Před válkou sloužily uprchlíkům, po válce je využívali nacisté k útěku před spravedlností

Během druhé světové války pro ně lidské životy nic neznamenaly a stáli za statisíci vražd. Jakmile však šlo o jejich život, měli najednou nahnáno. Nacisti z poválečného Německa prchali ve velkém, aby unikli zaslouženému trestu. Jejich nejčastějším exilem byla Jižní Amerika. Dostat se tam nebylo úplně jednoduché. Dařilo se jim to přes "krysí stezky".
svetzeny.cz

Konec povinné vojenské služby

Definitivní konec vojenské služby přišel v roce 2004, kdy Česká republika přešla na plně profesionální armádu. Bylo to nejen kvůli neoblíbenosti vojny mezi mladými muži, ale také kvůli modernizaci armády a vstupu ČR do NATO. Vést velkou armádu z branců už nedávalo smysl, protože moderní konflikty vyžadovaly vysoce kvalifikované profesionály.

A tak vojna, kdysi noční můra i chlapská škola života, skončila. Starší generace na ni vzpomíná s nostalgií, mladší ji znají jen z historek otců a dědečků. Dnes je vojenská služba v Česku zcela dobrovolná a profesionální armáda funguje bez povinné branné povinnosti. Pokud si chce člověk udělat představu, jak to na vojně chodilo, může zhlédnout seriál Chlapci a chlapi nebo například filmy Tankový prapor či Copak je to za vojáka...

Zajímá vás válka a válečné prostředí? Pak jste určitě viděli seriál M.A.S.H.! Jak dobře si ho pamatujete? Otestujte se v našem kvízu.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

"Otvor slečny Shilling" pomohl vyhrát válku: Svéhlavou Beatrice zvanou Tilly odrazovali od vysoké školy, nakonec zachránila Evropu

Koho by napadlo, že by obyčejná mosazná součástka ve tvaru náprstku mohla pomoci vyhrát válku? Téměř nikoho, tedy krom Beatrice Shilling zvané Tilly. Právě tato jedinečná žena, která od dětství vášnivě milovala techniku, patřila mezi ty, jimž vděčíme za to, že druhá světová válka dopadla dobře. Bez jejího přispění mohlo být všechno úplně jinak. Kdo byla svéhlavá Tilly Shilling?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit