Zvládli byste odpovědět na otázky z teorie?
K získání řidičského průkazu je potřeba složit zkoušku, která se skládá ze dvou částí - teoretické a praktické. Praktická část výuky se zaměřuje na skutečné řízení vozidla. Studenti se učí ovládat automobil, provádět bezpečné manévry, parkovat, rozpoznávat situace na silnici a reagovat na ně a získávají dovednosti potřebné pro samostatné řízení. Během praktické výuky je přítomen instruktor, aby poskytoval pokyny, korigoval chyby a pomáhal žákům rozvíjet své dovednosti.
Naopak teoretická část výuky v autoškole je zaměřena na poskytnutí znalostí týkajících se dopravních předpisů, pravidel silničního provozu a dalších teoretických aspektů spojených s bezpečným řízením vozidla. Žáci se učí například o znameních a značkách, přednostech v jízdě, bezpečné rychlosti, alkoholu a jiných látkách ovlivňujících schopnost řídit a dalších důležitých pravidlech a informacích týkajících se silničního provozu.
Právě v teoretických otázkách ale mnoho zdatných řidičů začne po nějaké době za volantem pokulhávat. Ačkoliv řídí téměř denně, pravidla a systém řízení se člověku tak zautomatizuje, že nad manévry na silnici posléze přestane přemýšlet a dělá je automaticky. Žáci v autoškole se ale musí na teoretické zkoušky tzv. “nadrtit” a vše umět naprosto perfektně. Každý člověk, který si chce být v řízení automobilu jistý, by měl mít tyto pravidle neustále na paměti. A je jedno, jak zběhlý řidič to je. Pravidla silničního provozu jsou základ pro bezpečnou jízdu. A to jak pro vás, tak pro ostatní.