Přejít k hlavnímu obsahu

Optická iluze, která pobláznila celý svět: Slavné osobnosti se mění ve zrůdy. Stačí sledovat video podle návodu

Optické iluze fascinují lidstvo už po staletí. Jsou to vizuální fenomény, které klamou naše oči a mozek, takže vnímáme věci jinak, než jaké ve skutečnosti jsou. Ve videu uvidíte fotky slavných celebrit, ze kterých se najednou stanou obludy. Napište nám do komentářů, zda vás tato optická iluze děsí, stejně jako lidi po celém světě.

Historie a vznik optických iluzí

Optické iluze byly studovány už ve starověkém Řecku. Filozofové jako Aristoteles si všimli, že lidské smysly mohou být oklamány. Skutečný zájem o optické iluze se však rozvinul až v 19. století, kdy vědci jako Hermann von Helmholtz a Gustav Fechner začali zkoumat, jak lidské oko a mozek zpracovávají vizuální informace.

Optické iluze vznikají z různých důvodů. Někdy je to kvůli specifickým vlastnostem našich očí, jako je například jejich fyziologická struktura. Jindy jsou důsledkem toho, jak náš mozek interpretuje vizuální informace na základě zkušeností a očekávání.

Mohlo by se Vás líbit: Velký kvíz všeobecných znalostí: Odpovědět na 100 % zvládne jen pětina z vás

K čemu slouží optické iluze?

Optické iluze mají mnoho využití. Ve vědě a psychologii se používají k výzkumu lidského vnímání a mozkových funkcí. V umění slouží k vytváření fascinujících a záhadných obrazů, které zaujmou diváka. V reklamě a marketingu se používají k upoutání pozornosti a k vytvoření nezapomenutelných vizuálních efektů. Optické iluze také slouží ke vzdělávání, protože pomáhají ilustrovat, jak naše smysly a mozek fungují.

Mohlo by se vám líbit

Optická iluze, nad níž vám zůstane rozum stát. Nikdo nedokáže najít odpověď. Zkuste to

Profesor Kokichi Sugihara z Japonska vytvořil optickou iluzi, která zamotá vaši mysl a změní vaše vnímání reality. Podívejme se blíže na jeho fascinující dílo a na umění, a vlastně i vědu, která stojí za těmito neuvěřitelnými iluzemi. Genialita profesora Sugihary je skryta v jeho iluzích, které nelze rozluštit. Podívejte se na jeho optickou "hračku".
svetzeny.cz

Tato optická iluze mění celebrity v obludy

Příkladem optické iluze je jednoduchý, ale působivý trik se dvěma tvářemi a znaménkem plus. Instrukce pro tuto iluzi jsou jasné: každý, kdo ji chce vyzkoušet, se musí soustředěně zadívat na znaménko plus uprostřed a sledovat tváře po stranách jen periferním viděním.

Postup:

  1. Zaměřte se na znaménko plus: Soustřeďte svůj pohled na znaménko plus uprostřed obrazovky.
  2. Sledujte periferním viděním: Aniž byste se přímo dívali na tváře po stranách, vnímejte je periferním viděním.
  3. Pozorujte změny: Po chvíli se začnou tváře po stranách měnit.

Zadívejte se na plus a optická iluze vás dostane

V okamžiku, kdy se stále díváte na znaménko plus, dojdete k nečekanému zjištění. Tváře po stranách se začnou zdát deformované nebo groteskní, i když ve skutečnosti nejsou. Tento efekt je známý jako "Flashed Face Distortion Effect" (efekt bleskové deformace tváře) a vzniká kvůli tomu, jak náš mozek zpracovává rychle se měnící obrazy v periferním vidění.

Optické iluze nám odhalují fascinující vlastnosti lidského vnímání a mozkových funkcí. Ať už jsou použity pro vědecké účely, uměleckou tvorbu nebo zábavu, vždy nás nutí přemýšlet o tom, jak vnímáme svět kolem nás. Iluze s dvěma tvářemi a znaménkem plus je skvělým příkladem toho, jak snadno mohou být naše smysly oklamány a jak fascinující může být svět optických iluzí.

Čtěte: Matematická hádanka, která vám zamotá hlavu: Jednoduchý příklad, ve kterém většina lidí chybuje

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: