Přejít k hlavnímu obsahu

Tragický osud jehovistky Helene Gotthold. Nacisté ji připravili o nenarozené dítě, nakonec skončila pod gilotinou

Během druhé světové války bylo v Německu popraveno mnoho lidí, kteří se postavili nacistům a Hitlerovi. Byla mezi nimi i zdravotní sestra Helen Gotthold, která se provinila svou lidskostí a svou vírou. Patřila ke svědkům Jehovovým.

Nacistická ideologie byla založena na rasismu a vzývání jediné „správné“ lidské – tedy árijské rasy. V době druhé světové války byli pronásledováni nejen Židé, ale například také Romové, gayové, političní vězni, ale i příslušníci různých sekt a církví, které nebyly v souladu s myšlenkami německého křesťanství. Patřili mezi ně i svědkové Jehovovi.

Podle pramenů, které mapují období holocaustu, zemřelo za druhé světové války v Německu a nacisty okupovaných zemích asi 1500 svědků Jehovových. Ti byli pronásledováni proto, že se drželi své víry a biblického učení. Odmítli se podřídit a dělat to, co Bible zakazuje a rozhodli se poslouchat jako svého vládce Boha, nikoli Adolfa Hitlera.

Mohlo by se vám líbit

Dopis na rozloučenou z Osvětimi, který trhá srdce: Vilma Grülweldová nechtěla nechat jít syna do plynu samotného

Všichni jsme si vědomi toho, jaké nelidské hrůzy páchali Nacisté na vězních koncentračních táborů. Většině z nás přijde až nereálné, jaké zvěrstva byli tito lidé schopni udělat. Své poslední chvíle před smrtí v plynové komoře zvěčnila Vilma Grünwaldová v dopise na rozloučenou pro svého muže. A z toho, co v něm stálo, jde mráz po zádech.
svetzeny.cz

Helen Gotthold a další svědkové Jehovovi byli popraveni

Stovky svědků Jehovových zemřelo v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech a věznicích. Byli buď rovnou popraveni, a to bez jakéhokoli soudu, nebo zemřeli v důsledku mučení, hladovění, vystavení chladu, těžké práce, nemocí či špatné lékařské péče. V důsledku brutálního zacházení zemřeli další krátce po osvobození na konci druhé světové války. Někteří svědkové našli smrt v plynových komorách, při nelidských lékařských pokusech nebo dostali smrtící injekci.

Helene Gotthold vedla klidný rodinný život

Helene se narodila a žila v Herne a později Bochumi v Německu. Byla to velice citlivá a empatická žena, která se rozhodla zasvětit svůj život pomoci druhým lidem. Stala se zdravotní sestrou, což brala jako své poslání. V roce 1927 se vdala za horníka Herna Gottholda, který však v době hospodářské krize přišel o práci. I tak žili manželé šťastně a narodily se jim dvě děti.

Původně se Helene i její manžel manželé hlásili k Luteránské církvi. Jenže s narůstající mocí nacismu začala tato církev přijímat vůdcovský princip, militarismus, rasismus a antisemitismus. To byl důvod, pro oba manželé z této církve vystoupili a stali se svědky Jehovovými. Podle učení Písma pak žili i vychovávali své děti.

Mohlo by se vám líbit

Hrůzy v nacistických táborech, o kterých se léta nemluvilo: prostituce byla denním chlebem

Z hrůz, které nacisté páchali na nevinných lidech, jde mráz po zádech. Mezi takové příběhy patří i prostituce, ke které byly vězenkyně koncentračních táborů nuceny nacisty. K tomuto účelu dokonce v táborech přímo vznikaly nevěstince. Podmínky byly šokující a ženy, které dokázaly přežít, se staly hrdinkami.
svetzeny.cz

Život Helene Gotthold se změnil s nástupem nacismu

Důležitou součástí víry Jehovistů byla i misijní a charitativní činnost, která byla v rozporu s nacistickou ideologií. Svědkové začali být už o roce 1933 pronásledováni a odmítáni většinou společnosti. Gottholdovi to například pocítili i zhoršením vztahů se sousedy, kteří s nimi odmítali mít cokoli společného. Helenin manžel byl za svou činnost v roce 1936 zatčen a uvězněn a později byla při prohlídce domu zatčena i Helene. Během výslechu, jehož součástí bylo i kruté bití holemi a pruty, přišla těhotná Helene o své třetí, nenarozené dítě. Soud jí vzápětí vyměřil trest 18 měsíců ve vězení.

Poprvé Helene Gottholdovou nacisté z vězení propustili

Po odpykání „trestu“ byli oba manželé propuštěni na svobodu a celá rodina se znovu shledala. Mělo to být už ale jen na krátkou dobu. V únoru 1944 byli Helene a její manžel znovu zatčeni. Byli uvězněni v Essenu. Když byla tamní věznice při spojeneckém náletu zničena, byli převezeni do Postupimi. Tam ale našla Helene smrt.

Poprava Helene Gotthold

Lidový soud 4. srpna odsoudil Helene a pět dalších svědků Jehovových k trestu smrti, a to za ilegální pořádání biblických shromáždění a podrývání morálky národa. Helene čekala poprava gilotinou, před níž ještě směla napsat dopis na rozloučenou svým dětem. Zemřela 8. prosince 1944. Manžel i děti se dočkali konce války a pokračovali dále v misijní práci svědků Jehovových v Německu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit