Velká galerie hub: Na některé houby byste si měli dávat pozor, jiné se dají snadno splést

Notoricky známá muchomůrka červená se snad nedá zaměnit s žádným jedlým druhem. Bývá však lákadlem pro malé děti a zneužívají ji někteří lidé pro její psychotropní účinky. Těžká otrava přitom může končit smrtí.

Na fotce na smrtelně jedovatá muchomůrka zelená. Její zbarvení je velmi variabilní, což zvyšuje riziko záměny za neškodné houby. V poslední době dochází k častým za jiné jedlé houby, jako jsou například pečárky ovčí, nazelenalé holubinky nebo bedly vysoké.

Na fotce je smrtelně jedovatá muchomůrka zelená. Existuje i její bílá varianta s charakteristicky radiálně vláknitým kloboukem.

Na fotce nazelenalé holubinky. Nesplňují kombinaci tří klíčových znaků muchomůrky zelené: bílé lupeny, prsten na třeni a blanitá pochva (kalich smrti).

Na foce jsou dospělé pečárky ovčí (žampiony). Mají odlišné růžově zbarvené lupeny, které se ve stáří mění na hnědé, zatímco muchomůrka zelená má vždy čistě bílé lupeny. Kromě toho pečárkám chybí prsten na třeni a blanitá pochva, znaky charakteristické pro muchomůrku zelenou.

Na fotografii jsou mladé pečárky ovčí. Mohou být zaměněny se smrtelně jedovatými druhy muchomůrky. Neměli by je sbírat nezkušení houbaři.

Na fotce mladá smrtelně jedovatá muchomůrka jízlivá. Otrava způsobená muchomůrkou jízlivou probíhá podobným způsobem jako u muchomůrky zelené.

Na fotce je muchomůrka jarní, která je podobná další smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé s hladkou tření a jemně rýhovaným prstenem. Roste na jaře pod listnáči a na rozdíl od muchomůrky jízlivé se neprojevuje žlutým zabarvením po kontaktu s hydroxidem draselným.

Zatímco muchomůrka tygrovaná má kalich s přechody, muchomůrka růžovka má kalich bez přechodů, po řezu je načervenalá. Na fotce je jedovatá muchomůrka tygrovaná.

Na kořeni chybí růžovce a šedivce charakteristická pochva, kterou má muchomůrka tygrovaná. Na fotce je jedlá muchomůrka šedivka, kterou by měli sbírat pouze zkušení houbaři.

Muchomůrka tygrovaná má hladký prstenec, zatímco muchomůrka růžovka a šedivka mají prstenec rýhovaný. Na fotce je oblíbená jedlá muchomůrka růžovka neboli masák.

Na fotce je smrtelně jedovatý a zákeřný pavučinec plyšový. Existuje riziko záměny pavučince plyšového za jedlé druhy hub z rodu pavučinců, což přináší dodatečné riziko laikům a nezkušeným houbařům, kteří by se měli od sběru těchto hub zdržet.

Na fotce je jedlý pavučinec osikový. Kvůli možné záměně by ho však neměli sbírat nezkušení houbaři.

Na fotce je prudce jedovatá závojenka olovová. Lidé si ji mohou splést s některými jedlými druhy hub.

Je možnost záměny závojenky olovové za mladé plodnice jedlého hřibu dubového (na obrázku), který roste ve stejných oblastech a může být na první pohled podobný.

Vláknice začervenalá je smrtelně jedovatá houba. Otrava se projeví již do půl hodiny po požití.
Prohlédněte si další galerie
- Znamení, která si myslí, že jsou chytřejší než ostatní. Panny rády kontrolují ostatní, Vodnáři se tváří, že vidí do budoucnosti
- Zahrádkářský kvíz na jaro 2025: Otestujte své zahrádkářské znalosti. Pro zkušené to bude hračka
- Nejlichotivější dlouhé účesy pro ženy nad 50 let: Nebojte se dlouhých vlasů ani po padesátce, lob i jemné vlny vás omladí
- Mikádo 6x jinak a vždy dokonale: Zjistěte, jaký bob zvolit podle věku i tvaru obličeje a kdy je lepší se tomuto účesu vyhnout
- Kategorie Zábava