Žena roku 3000: Vědci sestavili překvapivý model člověka budoucnosti
Neustálé zírání do mobilu a počítače bude mít v budoucnosti velký vliv na vývoj postavy člověka. Vědci sestavili obraz ženy roku 3000 a rozhodně se nejedná o krásnou kočku s nadlidskými schopnostmi, jak známe ze sci-fi filmů. Naopak, model, jenž dostal název Mindy, je celkem šokující.
Vyhlídky na obraz člověka budoucnosti nejsou vůbec růžové. Moderní technologie nám nejen usnadňuje práci, že nemusíme tolik přemýšlet, ale také deformuje tělo. Jaký dopad má tohle vše na vývoj člověka, zkoumali vědci z TollFreeForwarding. Poté sestavili podobu ženy roku 3000, již nazvali Mindy. Pokud i nadále bude lidstvo pokračovat v nadměrném využívání technologií, nečeká nás v budoucnu nic pěkného.
Pařát místo palce
Když se dnes podíváte na lidi okolo sebe v hromadných prostředcích, co vidíte? Hlavy zaražené v mobilech a cvakajících zprávy nebo prohlížení různých stránek. Malé procento cestujících si bude číst knihu nebo si povídat se svým doprovodem. Není se tak čemu divit, že žena budoucnosti má palec na ruce z věcného mačkání na mobilu vyvinutý jako pařát. „Úchop telefonu může způsobit napětí v určitých bodech, tady syndrom kubitálního tunelu a takzvané textovací klepeto,“ popsal doktor Nikola Djordjevic z Med Alert Help. K tomu se ještě přidává tzv. smartphone loket, který je ohnutý do 90 stupňů z držení kouzelné krabičky.
Hrb na zádech
Další, čeho si na Mindy všimneme, je shrbená postava. Opět je to díky neschopnosti odložit mobil nebo notebook. Nezdravý sklon hlavy deformuje páteř, která se začíná zkracovat. Jako z hororu pak vypadá také silnější krk ve spojení s hrbem na zádech. „Při práci na počítači nebo na telefonu předkláníme hlavu a přetěžuje svaly na zadní straně krku, aby ji udržely. Unaví se a bolí. A během staletí zbytní,“ vysvětlil K. Daniel Riew z newyorské presbyteriánské Orch Spine Hospital. Ne nadarmo jsou doporučované polohy při sezení v kancelářích, které nenamáhají záda a krk. Takže až si zítra sednete k počítači, nebo se budete dívat na mobil, podívejte se, v jakém sklonu je vaše hlava.
Model Mindy vypadá děsivě
Druhé oční víčko
Vlivu moderních technologii nezůstal ušetřen ani mozek. Ten se zmenšil a naopak lebka zesílila. Podle studií stojí za menším mozkem sedavé zaměstnání a především nedostatek fyzické aktivity. Vědci se zaměřili také na oči. Podle nich by lidem mohlo vyrůst druhé oční víčko, které by oko chránilo před škodlivými paprsky modrého světla, jenž vychází z mobilů. „Lidem se buď vyvine větší vnitřní víčko, nebo může být čočka oka evolučně posunuta tak, že blokuje příchozí modré světlo, ale ne jiná světla s vyšší vlnovou délkou, jako je zelená, žlutá nebo červená,“ potvrdil Kasun Ratnayake z univerzity v Toledu dvě možnosti, jak se oči přizpůsobí nadměrnému záření, kterému jsou vystaveny skoro dvacet čtyři hodin denně.
Život bez mobilu
Prognózy do budoucna jsou tak opravdu nemilé. Bez mobilu si už těžko dokážeme život představit, ale vzpomeňte si, jak to bylo skvělé, když mobily nebyly. Například, když vás chtěl někdo zastihnout, musel vám zavolat na pevnou linku, nebo za vámi přijít osobně. A mohli bychom vymyslet desítky příkladů, jak bezstarostný byl život bez neustálého pípání a zvonění v kapse. Možná by nebylo na škodu se zamyslet nad naším zdravím a občas si dát digitální detox.
- Zdroj článku
-
Tollfreeforwarding.com, Dailyrecord.co.uk, Poznatsvet.cz, Blesk.cz, Autorský článek