Přejít k hlavnímu obsahu

Život služebnictva ve středověku: Nuzná strava, tvrdé tresty i nedostatek soukromí. Horší život si dnes nedokážeme představit

Jak vypadaly každodenní životní podmínky lidí, kteří sloužili na hradech a ve šlechtických sídlech středověku? Život služebnictva nebyl jednoduchý, často byl plný dřiny, nedostatku a nejistoty. Jak žili, pracovali, co jedli, kde bydleli a jaké měli vztahy s pány i mezi sebou?

Ve středověku byl život služebnictva pevně spjat s panstvím, kde pracovali. Tito lidé tvořili nepostradatelnou součást každodenního fungování hradů a statků. Jejich práce byla různorodá a zahrnovala činnosti od péče o dům a dvůr, přes kuchařské práce, až po zajišťování bezpečnosti. Život služebnictva se však výrazně lišil v závislosti na postavení a bohatství jejich pánů. Být služebníkem v bohaté šlechtické rodině přinášelo určité výhody, jako například lepší stravu a přístřeší, ale také značné množství práce a omezení. Na druhou stranu, služebnictvo v chudších domácnostech často muselo zvládat těžkou manuální práci za velmi skromných podmínek, přičemž jejich každodenní život byl často spojen s hladem a vyčerpáním.

Nedostatečné životní podmínky služebnictva

Služebnictvo obvykle bydlelo přímo na panství, kde pracovalo. Bydlení se lišilo podle postavení a významu jednotlivých členů služebnictva. Vyšší služebníci, jako například správce nebo hospodyně, mohli mít k dispozici vlastní pokoj, případně i menší soukromé obydlí. Nižší služebnictvo, jako byli kuchaři, pomocníci v kuchyni nebo sloužící, sdíleli často malé a tmavé místnosti, které byly umístěny přímo u kuchyně, stájí či jiných pracovních prostor. Hygiena a komfort zde byly na velmi nízké úrovni, což vedlo k častým nemocem a předčasným úmrtím.

Co se týče stravy, záviselo složení jídelníčku služebnictva na majetku jejich pánů a sezóně. Zatímco pánové si dopřávali bohaté hostiny plné masa, pečiva a ovoce, služebnictvo jedlo zbytky, které zůstaly po panských hostinách. V horším případě se museli spokojit s jednoduchými pokrmy, jako byla kaše, chléb nebo polévka z luštěnin. V zimě, kdy byl nedostatek potravin, byl jejich jídelníček ještě skromnější, což se často odráželo na jejich zdravotním stavu.

Mohlo by se vám líbit

Potraty ve středověku: Prováděly se tajně amatéry, ženy pily odvar z olova a nechávaly se bít do břicha

Ve středověku se ženy z různých společenských vrstev uchylovaly k potratům z různých důvodů, od osobních po společenské a ekonomické. Samotný zákrok býval velmi bolestivý a často končil smrtí ženy. K té mohlo dojít i v případě, že žena potrat přežila a na její čin se přišlo. Pro veřejnost byl totiž potrat to samé jako vražda, a tak byla žena většinou popravena. Co vše středověký potrat obnášel?
svetzeny.cz

Rizika na pracovišti ve středověku

Práce služebnictva byla únavná a nikdy nekončící. Pracovní den začínal brzy ráno, ještě před rozedněním, a končil až pozdě večer. Každý člen služebnictva měl své specifické úkoly, které musel plnit bez ohledu na počasí nebo své zdraví. Vyšší služebníci měli na starosti organizaci chodu celého domu, dozor nad ostatními a přímý kontakt s pány. Nižší služebníci, jako byly pradleny, kuchaři, podkoní a sluhové, vykonávali těžkou manuální práci, která zahrnovala mytí nádobí, úklid, praní, přípravu jídla a péči o zvířata.

Práce byla často vyčerpávající a nebezpečná. Nebylo neobvyklé, že služebníci utrpěli úrazy, které je mohly vyřadit z práce, což pro ně znamenalo velké riziko. V době nemoci nebo úrazu totiž často ztráceli nárok na přístřeší a stravu, což vedlo k tomu, že byli nuceni odejít a hledat jinou službu, pokud byli toho vůbec schopni.

Přátelství i soutěživost

Služebnictvo žilo v neustálé závislosti na svých pánech, což se promítalo i do jejich rodinného a sociálního života. Mnoho služebníků pocházelo z chudých rodin, kde byly děti již od útlého věku posílány do služby, aby přispívaly k rodinnému příjmu. Rodiny služebnictva byly často rozdělené, neboť členové rodiny mohli sloužit u různých pánů v různých částech země. Vzácné byly případy, kdy celé rodiny sloužily na jednom panství.

Vztahy mezi členy služebnictva byly různé. Zatímco mezi některými se vytvářela pevná přátelství, jiní se ocitali v konfliktu kvůli soutěživosti nebo rozdílnému postavení v rámci domácnosti. Láska a intimní vztahy mezi služebnictvem nebyly neobvyklé, i když často zůstávaly tajné kvůli strachu z trestu nebo ztráty zaměstnání. Někdy docházelo i k románkům mezi služebnictvem a jejich pány, které mohly mít vážné důsledky, obzvláště pokud došlo k těhotenství. Takové situace byly často řešeny diskrétním vyhoštěním ženy nebo nuceným sňatkem s jiným služebníkem.

Mohlo by se vám líbit

Práce kojné ve středověku: Vlastní dítě musela opustit, držela celibát, důležitý byl správný tvar prsou

Umíte si představit nechat své dítě plakat doma hladem, zatímco kojíte potomka úplně cizích lidí? Takové situace musely kojné zvládat denně několik měsíců, aby uživily vlastní rodinu. Byly navíc nuceny projít přísným výběrem a k tomu se vzdát milostného života se svým manželem. Jaký byl život kojných ve středověku?
svetzeny.cz

Tvrdé tresty za neposlušnost

Vztahy mezi služebnictvem a jejich pány byly často komplikované a plné nerovnosti. Zatímco někteří páni se ke svému služebnictvu chovali s určitou mírou úcty a spravedlnosti, mnozí zneužívali své postavení a chovali se k nim tvrdě a bezohledně. Služebnictvo bylo často vystaveno fyzickému i psychickému týrání, přičemž jakýkoli projev neposlušnosti mohl být tvrdě trestán. Tresty za nedbalost nebo neposlušnost se pohybovaly od veřejného zostuzení, přes bití, až po propuštění bez možnosti nalezení nové služby. Těžší přestupky, jako krádeže nebo útěky, mohly vést k věznění nebo dokonce k smrti. Ženy ve službě byly obzvláště zranitelné, protože mohly být oběťmi sexuálního zneužívání ze strany pánů nebo jiných členů domácnosti, což mívalo dalekosáhlé následky.

Zajímá vás, jak vypadal život ve středověku? Přečtěte si, jaká byla práce katů.

Galerie: Služebnictvo to ve středověku nemělo jednoduché. Nuzná strava, nechtěná těhotenství, tvrdé tresty i nedostatek soukromí
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: