Přejít k hlavnímu obsahu

Anny Ondráková: Světová hvězda, která se nechtíc stala symbolem nacistické propagandy

Němý film upoutala svou krásou a uličnickým pohledem, zvukový hlasovým projevem i zpěvem. Taková byla Anny Ondráková, která s manželem prožila skoro celý život a ustála s ním mnohé těžké situace.

Anna Sofie Ondráková se narodila 15. května 1902 ve městě Tarnów (nynější Polsko). Prý šlo o temperamentní dítě, což by se jistě s pozdějším naturelem herečky nevylučovalo. Rodina se poměrně často stěhovala, protože tatínek pracoval v armádě. Ke konci první světové války se dostala do Prahy, kde Anna chodila na balet a později účinkovala ve Švandově divadle. Už v sedmnácti letech se poprvé dostala k filmu, a to k němému snímku Dáma s malou nožkou (1919). 

Mohlo by se vám líbit

Láska mezi brutálním nacistou a slovenskou vězeňkyní koncentračního tábora. Tento neuvěřitelný příběh se skutečně odehrál! (1.díl)

Že by židovskou vězeňkyni a esesmana pojila láska? To zní jako nereálný příběh z nepříliš povedeného románu, že? Asi vás to překvapí, ale tohle se doopravdy stalo.
svetzeny.cz

Byla všestranně nadaná

Hrála v němých filmech, když přišel do kinematografie také zvuk, tak i v klasicky mluvených, v nichž mohla ukázat svůj talent na zpěv. A rozhodně nešlo pouze o tuzemskou tvorbu. Jako první česká herečka pracovala v zahraničí, konkrétně ve Francii, Německu i Anglii, dokonce spolupracovala s později slavným Alfredem Hitchcockem.

S filmařem Karlem Lamačem, s nímž ji pojil nejen pracovní vztah, založila produkční společnost Ondra-Lamač-Film. Hrála v úspěšných filmech, jako například ve snímku Kantor Ideál z roku 1932. Zkrátka byla hvězdou první kategorie.

Pravá láska, ale také zájem nacistů

Během 30. let odešla do Německa. Nad Evropou se v tu dobu stahovala mračna přinášející druhou světovou válku, ale Anny to možná vnímala méně. Z Čech ji totiž táhla láska k německému boxerovi Maxu Schmelingovi. Vzali se v červenci 1933 a jejich svatba byla velkou společenskou událostí, protože v tu dobu šlo o VIP osobnosti, jak bychom řekli dnes. Dvojice se nikdy nedočkala potomka, protože Anny po autonehodě potratila a už nemohla mít děti.

Na Schmelinga čím dál víc tlačili nacisté. Jakožto zástupce pravé německé mužnosti ho chtěli mít na své straně. Odolával, ale přesto se i s manželkou objevoval na propagandistických materiálech. Při setkání s Adolfem Hitlerem se ovšem Schmeling přimlouval za svého manažera židovského původu, a dokonce během Křišťálové noci zachránil židovské chlapce.

Mohlo by se vám líbit

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

Kolaborace – toto slovo se po druhé světové válce často opakovalo. V našem seriálu se dočtete o hvězdách stříbrného plátna, které právě ze spolupráce s nacisty byly obviňované. Jako první vám představíme příběh Adiny Mandlové.
svetzeny.cz

Pád a pošramocená kariéra

V kariéře Maxe Schmelinga došlo ke dvěma zápasům, které byly podstatnější než ty ostatní. V obou případech s boxerem, který se jmenoval Joe Louis Barrow. Ten, co se konal v roce 1936, měl významnou politickou symboliku zápasu, kde na jedné straně stál zástupce Německa a na druhé Američan, navíc tmavé pleti. Max ho vyhrál. Odvetný o dva roky později však prohrál, což jeho i Anny dostalo do nemilosti celé nacistické strany. Narukoval na frontu a po obsazení Kréty skončil v nemocnici, kde dal několik rozhovorů, mezi nimi i americkému novináři. Joseph Goebbels zuřil. 

Život obyčejných lidí 

Po válce Max i Anny čelili nařčení z kolaborace. Na ni byl v Československu dokonce vydán zatykač. Poslední film natočila v roce 1951, potom hereckou kariéru ukončila. Hlavní roli v tom sehrál její věk i posun kinematografie, která se značně změnila.

Manželé založili norkovou farmu. Později Max získal práci jako manažer Coca-coly. Během tohoto působení se spřátelil se svým někdejším soupeřem Joem Louisem Barrowem, kterému pomohl z finančních potíží, a dokonce mu zaplatil pohřeb, když v roce 1981 po vleklých zdravotních potížích se srdcem zemřel.

Max a Anny spolu žili 57 let, dokud Anny Ondráková 28. února 1987 v Hollenstedtu nezemřela. Do Čech už se nikdy nepodívala, i když si to podle svých slov v rozhovoru, který poskytla v 60. letech, přála. Max, který v roce 1997 pomohl finančním příspěvkem Česku bojujícímu se záplavami, se dožil 99 let. Dědictví na přání manželů šlo na dobročinné účely.

Mohlo by se vám líbit

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Vášnivá láska mezi nacistou a Natašou Gollovou zničila přátelství s Mandlovou. Proč kvůli této zradě trpěla až do smrti?

Z jejích rolí ji známe jako usměvavou a vtipnou krásku plnou energie. Kromě toho byla Nataša Gollová také inteligentní, vzdělaná a herecky nadaná. Její osud bohužel poznamenala válka a také vztah, který měla s členem nacistické strany.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Život dětí Boženy Němcové: smrt, celibát i zahořklost ze své matky

Z manželství Boženy a Josefa Němcových přišly na svět čtyři děti. Hynek, Karel, Theodora a Jaroslav. Pojďte se podívat, jaký život vedli.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit