Přejít k hlavnímu obsahu

Ikonické oční linky ve skutečnosti Kleopatra vůbec nenosila. Jaké jsou další omyly o starověkém Egyptě, kterým věříte díky filmům?

Kinematografie je jedním z nepopulárnějších druhů umění a patří k věcem, na kterých je založena celá kultura masy lidí. Díky filmům se ale také všeobecně, a mnohdy mylně, šíří a zakořeňují určité představy o některých slavných lidech z historie, zemích či časových obdobích. Jedním z nich je právě starověký Egypt, který bývá často vykreslován velmi odlišně od reality. Jaké jsou nejčastější mýty?

Info ikona
Egypt

Hieroglyfy jsou tajný kód

Ve starověkém Egyptě používali 3 systémy psaní: hieroglyfické, hieratické a demotické. Nejkrásnější a nejsložitější z nich byly hieroglyfy, které se pro svůj líbivý vzhled používaly k výzdobě památek. Texty, které se jimi psaly na skály či stěny, mohly být posvátné nebo vyprávěly nějaký příběh, který tak Egypťané předávali dalším generacím. Pokud by tedy chtěli zašifrovat nějaké velmi tajné informace, nepoužívali by k tomu jistě hieroglyfy, které dokázalo v tu dobu číst dost lidí. O hieroglyfech přesto koluje spousta legend, jelikož poslední hieroglyfický nápis pochází z roku 394 př. n. l. a poslední člověk, který uměl hieroglyfy zapisovat, zemřel o pár let později. Po mnoho let tak zůstalo tajemství hieroglyfů nerozluštěno a jejich význam mohli lidé jen hádat. Velký zlom však přišel roku 1822, kdy se podařilo francouzskému lingvistovi se jménem Jean-François Champollion hieroglyfické písmo rozluštit.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější ženy z eduardovského období, které pro zkrášlení používaly i vysoce jedovatý rulík zlomocný. Byly by symbolem krásy i dnes?

Eduardovské období je historickou etapou Spojeného království za vlády Eduarda VII. Trvalo od roku 1901 až 1910 a přineslo s sebou mnoho vynálezů, které používáme dodnes. Zároveň to však bylo období, kdy ženy používaly jedovatý rulík k rozšíření zornic očí nebo jedovatý olovnatý krém pro bledší pokožku. Podívejte se na některé z žen, které byly symbolem krásy v tomto období.
svetzeny.cz
Info ikona
Sarkofág

Archeologové vždy rozumí jazyku starých Egypťanů

Téměř každý film z prostředí starověkého Egypta obsahuje scénu, ve které najde hlavní hrdina nějaký tajemný svitek a začne z něj, byť místy s obtížemi, číst. Jenže nic jako staroegyptský jazyk neexistovalo. Navíc Egypťané mluvili mnoha různými dialekty, které nemohl hlavní hrdina nikdy znát všechny. Nikdo si ani dnes není jistý, jak tehdejší jazyk vlastně zněl.

Faraoni chodili na veřejnosti s holou hlavou

Téměř ve všech obdobích starověkého Egypta byly klobouky a paruky jedním z nejdůležitějších doplňků pro muže i ženy. Klobouky své nositele chránily před sluncem a vešmi, zároveň však byly také ukazatelem postavení a moci. Například egyptský faraon Ramesse II., který vládl v letech 1279-1213 př. n. l. se na veřejnosti nikdy neobjevil bez klobouku. Jeden ze svých klobouků vždy nosil dokonce i ve svých komnatách. Přesto se však v mnoha filmech objevují faraoni s oholenou hlavou, na které nemají vůbec nic. Dá se předpokládat, že je to kvůli tomu, aby postava působila dramatičtějším dojmem, jelikož v dnešní době působí tehdejší klobouky na diváky spíše komickým dojmem.

Mohlo by se vám líbit

Krásný Paris a ještě hezčí Helena: Jaký byl mytologický příběh, ve kterém malé jablko zapříčinilo velkou válku?

Krásná Helena, nazývaná Trojská, byla podle řecké mytologie nejkrásnější ženou světa. Její krása oslnila trojského prince Parida natolik, že ji unesl do Troje. To rozhněvalo jejího manžela Meneláa Spartského natolik, že rozpoutal válku.
svetzeny.cz
Info ikona
Egypt

Kleopatra se líčila ikonickými linkami

V době, kdy začala vládnout dynastie Ptolemaiovců, se výrazně změnila situace v celém Egyptě. Řecká kultura měla vliv na mnoho oblastí života starověkých Egypťanů a jednou z nich byla i móda. Ženy přestaly nosit paruky a začaly si vlasy upravovat jako řecké ženy. Dokazují to portréty Kleopatry i vlásenky nalezené u mumifikovaných žen z té doby. Soudě podle dochovaných portrétů nosila Kleopatra vlasy svázané v drdolu, nikoliv paruky zdobené zlatem či stříbrem. Jelikož se česala po vzoru řeckých žen, je velmi pravděpodobné, že nepoužívala líčení vůbec a dávala přednost přirozenému vzhledu, jako většina řeckých žen.

Mohlo by se vám líbit

Caesar, Kleopatra a Marcus Antonius: Starověký příběh lásky a intrik s tragickým koncem. Jaké bylo prokletí milenců Kleopatry?

Kleopatra ve svých pouhých 22 letech okouzlila tehdy vojevůdce Caesara, kterému bylo 52 let. Jejím cílem bylo s jeho pomocí získat vládu, kterou jí její třináctiletý bratr Ptolemaios upíral. Zdálo by se, že mohlo jít o největší milostný příběh Antiky, ale její skutečnou láskou byl římský generál Marcus Antonius.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit