Ženy a muži při těle
Často se říká, že lidé, kteří jsou při těle, na druhé působí jako veselí, sympatičtí a milí. Ale je to skutečně pravda, jak je hodnotili účastníci výzkumu? Ukazuje se, že věda říká pravý opak, „oplácané“ typy postav byly hodnoceny mnohem negativněji než ostatní. Nejčastěji jim hodnotitelé přiřadili vlastnosti jako lenost, nepořádnost a ledabylost. Autoři se zamýšlejí nad tím, že jim tyto vlastnosti byly přiřazeny zřejmě kvůli tomu, že si lidé tento typ postavy spojují s pohodlným životním stylem. Zřejmě si myslí, že lidé svá kila navíc nabrali kvůli tomu, že jim chybí dostatečná disciplína, vůle, svědomitost a odhodlání.
Typicky ženská a mužská postava
Vědci ještě nechali účastníky hodnotit postavy detailněji. Špatně si vedly i typicky ženské (tvar postavy hruška, jako má například legendární Věstonická venuše) a mužské tvary postav (obrácený trojúhelník, osvalená postava s širokými rameny, úžším trupem a boky). Zjistili, že ženy s postavou typu hrušky, která je typická výraznými křivkami spodní poloviny těla, jsou vnímány jako náladové, protivné a hašteřivé. Na druhou stranu jim přisoudili i pozitivní charakterové črty – zdravé sebevědomí, schopnost velet a náruživost. Muži mající postavu obráceného trojúhelníku jsou vnímáni jako agresivní, tvrdohlaví a extrovertní, avšak také zdravě sebevědomí.
Štíhlá postava bez výrazných křivek
Štíhlá postava bez výraznějších křivek na hodnotitele působila důvěryhodně, a to jak u mužů, tak u žen. Tito lidé také byly vnímáni jako disciplinovaní a pečliví. Také je hodnotitelé viděli jako inteligentní, tiché, plaché a odměřené. U mužů bylo přiřazeno ještě mnoho dalších pozitivních vlastností, které si lidé pojí s jejich štíhlou postavou – přátelskost, vřelost, rozvážnost a spolehlivost. Atletickým typům postav – štíhlým, avšak vypracovaným, pak byla přisuzována zvědavost, dominance, lidé je vnímali jako sebevědomé extroverty.
Zdroje: https://files.is.tue.mpg.de/black/papers/bodytrait.pdf