Nechtěla s nacistou nic mít, ale...
Helena prý během svého vystoupení plakala a skláněla hlavu, aby se na nacistu nemusela dívat. Na jeho příkaz se musela druhý den vrátit do Kanady. V táboře měl Wunsch pověst sadisty, který neváhal zabít, ale k Heleně se choval hezky, zahrnoval ji pozornostmi a dokonce jí předával papírky, na nichž vyjadřoval svou lásku. Podle vlastních slov se kvůli tomu necítila dobře, samozřejmě z toho důvodu, že šlo o nacistu.
Wunsch ve svém snažení pokračoval. Hledal záminky, aby musela k němu do kanceláře. Jednou si dokonce vymyslel, že mu upraví nehty, protože se během toho na ni bude moci dívat. Odmítla, což bylo velice troufalé a životu nebezpečné. Zřejmě v něm musela svádět boj náklonnost k ní s esesáckým egem, vytáhl totiž zbraň a vyhrožoval jí smrtí. Helena mu na to odpověděla, ať klidně střílí. Neudělal to a ona odešla.
Po čase si jisté city k němu uvědomila také. Dodával jí pocit bezpečí, který v Osvětimi jinak neexistoval.
Helenina sestra
Příjezd rodinných příslušníků byl vždy bolestivou ránou, zvlášť v případě, kdy milovaní byli odsouzeni k okamžité smrti. Když se Helena dozvěděla, že sestra a její děti jsou na cestě ke krematoriu, přes zákaz běžela za nimi. O tom, co se snaží udělat, se dozvěděl Wunsch a podařilo se mu ji včas zastavit. Aby si ostatní dozorci nevšimli, že jsou si bližší, než by měli, srazil ji na zem, křičel, že porušila zákaz vycházení, a dokonce ji bil. Sami jeho kolegové mu měli prozradit důvod, proč vězenkyně běžela ke krematoriu, a tak se zeptal, jak se sestra jmenuje. Jména dětí ovšem odmítl s tím, že v Osvětimi děti žít nemohou. Róžinku našel a vyvedl z místnosti, ze které vedla cesta do plynové komory. Její děti tam zůstaly a zemřely.
Helena sestře namluvila, že jsou v nedalekém dětském domově. Zoufalá matka stále vyžadovala, aby je mohla navštívit, a tak jí jednou jiné vězenkyně řekly pravdu. Zhroutila se a nebýt Heleniny péče, nepřežila by. U některých ostatních žen, které přišly o rodiče, sourozence, partnery i děti, jejich štěstí vyvolávalo závist.