Někteří odborníci i zastánci moderních stravovacích systémů pšeničné výrobky naprosto odepsali. Jenže pšenice není zdaleka tak špatná, jak si o ní dnes myslíme. Někdy totiž zaměňujeme pšenici a bílou mouku. Je dobré naučit se spolehlivě rozpoznávat, která pšenice je zdraví prospěšná a které se raději vyhnout.
Co je pšenice
Pšenice je jedna z nejtradičnějších obilovin a surovin pro výrobu pokrmů. Dnes také často zmiňovaná na seznamu potravin, kterým se lidé vyhýbají, když se snaží zhubnout nebo žít zdravě. Do této pozice se ale dostala částečně neprávem a bohužel také neznalostí. Pšenice má vysokou energetickou hodnotu a je zdrojem pro výrobu nejen často odmítaného pečiva, těstovin, ale i škrobu nebo lihovin a piva.
Kde přišla ke své špatné pověsti?
Pšenici je často vytýkán vysoký obsah lepku, který je pro lidské trávení obtížný na zpracování. Zároveň se objevuje stále více lidí s diagnostikovanou nesnášenlivostí lepku (tzv. celiakií) a několikanásobně víc lidí se mu vyhýbá preventivně z přesvědčení. V takovém případě si musí lidé odpustit velkou část tradiční české kuchyně i středoevropský styl stravování, které jsou bohaté na pečivo, knedlíky, těstoviny nebo domácí buchty a koláče. V tomto případě se sice většinou bavíme o výrobcích z pšenice, ale současně z bílé mouky. Ta se rychle tráví, takže po ní brzy přichází pocit hladu, obsahuje málo vlákniny a minerálů, a naopak příliš mnoho již zmiňovaného lepku.
Omezení výrobků z bílé mouky je odborníky obecně považováno za prospěšné. Pokud vás ale netrápí žádné zdravotní komplikace, není třeba ho eliminovat úplně.
Pšeničné, ale přesto zdravé
Pšenice je surovinou, ze které se vyrábí mnoho potravin, u kterých jste to asi ani netušili. Patří sem třeba bulgur, špalda, kamut nebo kuskus. Pšeničná je samozřejmě i běžná celozrnná mouka. Hlavní výhodou, která všechny tyto suroviny spojuje, je nižší obsah lepku a naopak vyšší obsah vlákniny. Obecně jsou tedy pro naše tělo prospěšnější a méně zatěžují trávicí ústrojí.
Proto pokud toužíte po obměně jídelníčku a snažíte se konzumovat méně lepku, těmto potravinám se vyhýbat nemusíte, naopak vám mohou obohatit obvyklou stravu.
TIP – Bulgur Menu Gold z celozrnné pšenice
Bulgur se vyrábí z celozrnné pšenice, u níž dochází k předvaření a následnému drcení. Má zajímavou oříškovou příchuť a oblíbíte si ho zejména pro jeho snadnou a rychlou přípravu. Navíc má velmi nízký obsah tuku – jen 1,5 gramy na 100 gramů, takže je ideální při snaze o redukci příjmu tuků ve stravě.