4. Umýváte litinové nádobí saponátem
Nádobí jako nádobí? Tak to rozhodně neplatí pro nádobí z litiny, to potřebuje zvláštní péči. Pokud byste jej myli spolu s ostatním nádobím ve dřezu saponátem, dojde k narušení ochranné olejové vrstvy, nádobí byste tím zničili. Litinové nádobí však nepatří ani do myčky, vlhké prostředí a působení mycích prostředků by jej učinilo náchylným ke korozi. Jak jej tedy vyčistit správně? Stačí jemně otřít papírovou utěrkou, nevadí, když nádobí zůstane trochu mastné. Rozhodně se také vyvarujte drhnutí litinových hrnců a pánví drátěnkou, opět platí, že byste tím nádobí poškodili.
5. Neperete sprchové závěsy
Pokud neperete pravidelně sprchové závěsy, zaděláváte si na zdravotní problémy. Časem se totiž na povrchu plastu tvoří bakterie, které způsobují plísně. Nejenže jsou nevzhledné, ale také mohou například zhoršovat alergie. Závěsy je vhodné vyprat v pračce na 40 oC. Hned po vyprání je třeba sprchový závěs dát sušit do dobře větrané místnosti. Pokud je závěs hodně zašpiněný, budou potřeba dva prací cykly za sebou.
6. Jste líní čistit rychlovarnou konvici
Rychlovarná konvice by se správně měla umývat po každém použití. Tak poctivě ji asi nečistí nikdo z nás, ale neradíme vám její čistění úplně vynechat. Pak se vám totiž uvnitř ní může vytvořit semeniště bakterií, usazeniny i plíseň. Přitom jde vyčistit jednoduše a rychle – za pomoci octa. Do konvice nalijte vodu a ocet v poměru 1:1. Konvici zapněte a nechte vodu s octem dojít k bodu varu. Nechte roztok působit 15 minut a vaše rychlovarná konvice bude zase jako nová.