Jak to bylo dál?
Z Osvětimi sestry Citrónovy odešly pochodem smrti, na který je Wunsch vybavil dobrými botami. Kvalitní obuv byla totiž v tomto případě jedním z faktorů, které zvyšovaly šanci na přežití. Vězni pochodovali stovky kilometrů daleko, ve sněhu a mrazu v dřevácích nebo rozpadlých botách. Bolestivé omrzliny a hnisající rány tak nebyly ničím výjimečným. Kdo padl vyčerpáním, ten byl na místě zastřelen a ponechán u cesty.
Trpká svoboda
Mohlo by se zdát, že po osvobození už bylo vše lepší. Omyl. V květnu a červnu 1945 sestry bloudily po Německu a stále jim hrozila smrt. Opilí vojáci Rudé armády hledali hezké ženy a znásilňovali je. Někdy jejich brutalita postoupila tak daleko, že oběť napadení nepřežila. Helena s Rózinkou se stejně jako jiní přeživší schovávaly do stodol a rozbombardovaných domů. Nejednou tak byly svědky útoků, při kterých ženy křičely bolestí a odporem. Helena se v takových chvílích schovávala pod sestru, která byla o deset let starší, takže doufaly, že nebude jistým terčem oproti mladičké dívce.
Helena Citrónová vzpomíná: „Slyšela jsem jejich křik, dokud úplně neutichly a neopustily je síly. Často je při znásilnění i zabili. Uškrtili je. Otáčela jsem hlavu, protože jsem to nechtěla vidět, protože jsem jim nedokázala nijak pomoct. Bála jsem se, že znásilní i mou sestru a mě. Byla to zvířata. Ať jsme se schovaly kamkoli, náš úkryt našli a znásilnili několik mých kamarádek. Dělali jim hrozné věci. Až do poslední chvíle jsme nemohly uvěřit tomu, že to skutečně přežijeme. Mysleli jsme si, že když jsme nezemřeli kvůli Němcům, určitě nás zabijí Rusové.“ (Osvětim, nacisté a „konečné řešení“, str. 278).
Jednou i ona potkala vojáka, který se na ni vrhl. Bojovala s ním jako lvice, ale dobře živenému muži se nemohla ubránit. Zachránilo ji až to, když ukázala číslo vytetované na ruce. V tu chvíli mu došlo, koho napadl, a utekl.