Theodora
1841–1920
Říkalo se jí Dora a musela od dětství pomáhat v domácnosti. Prodělala tuberkulózou lymfatických uzlin, po které jí zůstaly nevzhledné jizvy. To se projevilo na dívčině sebevědomí. Ale nejen vady na kráse nejspíš formovaly její osobnost, pro kterou bylo v pokročilé dospělosti typické samotářství. Nemalou měrou se na tom zřejmě podepsalo dětství prožité v bídě, časté rozpory mezi rodiči a komplikovaný vztah s matkou. Přesto, že byla její jedinou dcerou, byla k ní Božena Němcová velmi kritická. Navíc v tomto případě dcera stála ve stínu silné, uznávané a krásné spisovatelky.
Společenského života se oproti matce účastnila jen málo, nebyla ráda středem pozornosti. Vystudovala díky podpoře matčiných přátel a stala se učitelkou ručních prací. Učila v Jičíně, kde se jí bohužel nelíbilo. Těžce vycházela s platem a chyběli jí přátelé. V té době se začala podepisovat českou verzí svého jména – Bohdana, což mělo vlastenecké důvody. Božena Němcová, o kterou se její dcera do posledních dnů těžké nemoci starala, byla v té době již po smrti. S otcem udržovala kontakt sporadicky a dochované dopisy jsou ze strany Josefa Němce plné výčitek. Na druhou stranu je potřeba mu také přiznat, že jí nabízel pomoc s hledáním nového místa. Nikdy ale neprojevila zájem.
Pro nás dnes jistě hodně zarážející je fakt, že tenkrát musely učitelky dodržovat celibát. Pokud by se Dora vdala, ztratila by tuto práci. Jejím ctitelem byl kupec Antonín Soumar a otec radil, ať se za něj provdá, aby získala zajištění a nezůstala sama. Odmítla. Lásku, a to nešťastnou, prožila až později. Jejím vyvoleným se stal ženatý jičínský starosta, s nímž otěhotněla. Těhotenství i porod musela jednačtyřicetiletá Dora utajit, a tak se v zaměstnání vymluvila na zdravotní potíže, které musí odjet léčit do Prahy. Dítě pak bylo dáno do náhradní rodiny, kde v útlém věku zemřelo.
V penzi se věnovala hlavně svému domu a zahradě. Z dochovaných výpovědí vyplývá, že byla v pozdějším věku zlá a zahořklá.
Pokud by vás zajímal celý příběh Theodory Němcové, přečtěte si ho v knize Samotářská dcera Boženy Němcové – Theodora od Vladimíra Úlehla.