Židovská hvězda jako povinnost
Od přelomu let 1939 a 1940 bylo v okupované Evropě postupně zaváděno nařízení o nošení žluté židovské hvězdy viditelně na oblečení. Židé nesměli navštěvovat kavárny, kina a plovárny, později ani hlavní městské ulice a parky – od roku 1941 byly na veřejných místech čím dál častější nápisy hlásající Židům vstup zakázán. Nakupovat mohli Židé jen ve stanovených obchodech, pouze v určité době a na speciální potravinové lístky, na které dostali méně zboží. Ve vlacích byl pro ně určen pouze poslední vagon, v tramvajích plošina zadního vozu. Pod hrozbou přísného trestu museli odevzdat radia, kola i domácí zvířata. Lidé, kteří museli nosit žlutou hvězdu, přicházeli o veškerý majetek i důstojnost a byli povolávání na těžkou a mnohdy ponižující pracovní povinnost.
A pak přišly transporty do koncentračních a vyhlazovacích táborů, z nichž se domů vrátila jen hrstka...
Co dnes symbolizuje židovská hvězda?
„Jednou jsem šla domů Štefánikovou, a protože jsem se snažila schovat ponižující žlutou hvězdu, držela jsem si ruku na prsou,“ popisuje opět Eva Slonimová..
„Náhle jsem si všimla, že proti mně jde Tuka. Poznala jsem ho, neboť jsem ho mnohokrát viděla, jak se prochází v prezidentském parku naproti našemu domu. S lesklými černými holínkami a šedým copánkem vypadal hrozivě. Proč na mě zírá? říkala jsem si. Třeba si to jen představuju? Ale kdepak, všiml si, co se pokouším zakrýt.
Když došel na tři kroky ode mě, oba jsme se zastavili a chvíli se jeden na druhého dívali. Měl v očích cosi nenávistného, co mě úplně ochromilo.
Najednou mě popadl za paži a odtáhl ji tak, aby byla hvězda jasně vidět. Celá jsem se roztřásla. Přitáhl si mě blíž a holínkou mě kopl do břicha. Vyrazil mi dech a já spadla na zem. Stál nade mnou a křičel: ‚Ty malá Židovko, teď můžeš vstát. Ať tu tvou hvězdu každý pěkně vidí.‘ Kolemjdoucí se usmívali a souhlasně přikyvovali.“