Přejít k hlavnímu obsahu

Menopauza a méně sexu: To jsou důvody, proč ženy po padesátce podceňují návštěvu gynekologa

Lidský papilomavirus neboli HPV, způsobuje téměř 100 % případů rakoviny děložního čípku a patří mezi nejčastější sexuálně přenosnou infekci. Ženy po padesátce s méně aktivním sexuálním životem si proto velmi často myslí, že jsou „z obliga“ a podceňují prevenci u gynekologa. Přitom se jedná o nejrizikovější skupinu.

Virus HPV je celosvětově nejrozšířenější sexuální infekcí s více než 200 různými variantami, 14 z nich může zapříčinit nádorová onemocnění děložního čípku. V Česku jím ročně onemocní přibližně 800 žen a zhruba 400 žen ročně na něj zemře, druhý údaj v sobě přitom zahrnuje i ty, které byly diagnostikovány dříve. Virus se přenáší zejména pohlavním stykem, to ovšem neznamená, že pokud již nežijete příliš aktivním sexuálním životem, problém se vás automaticky netýká. „Ženy už v sobě HPV virus mohou mít delší dobu, pouze se doposud neprojevil. V podstatě v tom těle spí a nic nedělá. Potom ale může nastat nějaká krizová situace v životě a virus se v důsledku stresu začne projevovat,“ vysvětluje MUDr. Lubomír Mikulášek.

Nakazí se 80 % populace

Lidským papilomavirem se během života nakazí 80 % žen i mužů. Ve většině případů spontánně vymizí, není však možné určit, u koho se infekce projeví a u koho ne. Proto je velmi důležitá prevence a pravidelné gynekologické prohlídky, jejichž součástí je screeningové vyšetření karcinomu děložního čípku. Ženy na něj mají nárok bezplatně jednou ročně od 15 let. Ve věku 35 a 45 jim navíc stát hradí i HPV test, který v těle nachází samotný virus. Od letošního roku na něj bezplatně dosáhnou i ženy ve věku 55 let. „Problém ale je, že na kontroly chodí hlavně mladé, sexuálně aktivní ženy. Nejrizikovější skupinou jsou přitom ženy ve věku šedesát let a výše, řada z nich ale kvůli menopauze a utichlé sexuální aktivitě úplně přestává chodit na gynekologii a případný problém se tak včas neodhalí. Infikované pacientky v tomto věku přitom často trpí krvácením a dalšími příznaky pokročilého onemocnění,“ říká MUDr. Lubomír Mikulášek.

20 let nebyla na vyšetření

Ročně se v Česku provede 2 200 000 screeningových vyšetření, téměř polovinu z nich provádí Bioptická laboratoř v Plzni. A někdy se zde skutečně nestačí divit, jak moc jsou ženy schopny prevenci zanedbávat. „Chodí k nám mnohdy nálezy, kdy na průvodním listu vidíme poznámku od gynekologa, že paní nebyla více než 10 nebo i 20 let na preventivní prohlídce. Stěry bývají celé prokrvácené. Když toto vidím, tak už je mi dopředu jasné, že půjde o těžký nález. Protože po takové době žena nezajde k lékaři proto, že si po tolika letech vzpomene, ale proto, že už sama cítí závažný problém,“ popisuje MUDr. Iva Kinkorová Luňáčková, vedoucí lékařka úseku Gynekologické cytologie Bioptické laboratoře, která od ledna letošního roku k testování používá novou moderní technologii, a tou je umělá inteligence. Díky ní jsou výsledky přesnější a rychlejší.

Stěr z děložního čípku není HPV test

Spousta žen není dostatečně informována od svého gynekologa. O HPV testování buď vůbec neví, nebo si myslí, že se jedná o klasický stěr z děložního čípku. Ten má však za cíl odhalit předrakovinové změny, zatímco HPV test ukazuje na přítomnost infekce, který může změny vyvolat.

Očkování jako nejúčinnější prevence

Účinnou prevencí před nákazou HPV viry je očkování, díky kterému si tělo vytvoří ochranu do budoucna. Očkovat je možné již od devíti let a doporučuje se to ještě před zahájením sexuálního života. V Česku

to mají hrazeno chlapci i dívky ve věku 11-14 let včetně. Proočkovanost dívek dosáhla v roce 2021 více jak 69 %. Pozitivní je i významný růst počtu očkovaných chlapců, a to na 42,5 %.

A jaké jsou vaše zkušenosti?

Olga R., 51 let: Gynekologa jsem navštívila v posledních dvou letech asi čtyřikrát. Předtím byly ale větší pauzy, někdy i tříleté. Doktor mi prováděl pouze stěr z děložního čípku.

Gabriela P., 50 let: Na gynekologii chodím pravidelně každého půl roku. O HPV testu už jsem slyšela, nicméně můj gynekolog mi ho zatím nikdy nedělal.

Zora A., 54 let: Preventivní prohlídku mi poctivě můj lékař hlídá, chodím tam dvakrát za rok. Musím se ale přiznat, že o HPV testu slyším poprvé.

Hana K., 65 let: Je to ostuda, ale nebyla jsem na preventivní prohlídce čtyři roky. Přestěhovali jsme se do malého města a od té doby jsem neměla důvod vyhledat nového gynekologa. O HPV testování jsem nikdy neslyšela.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit