Přejít k hlavnímu obsahu

Chybí vám vzácný hořčík? Jeho nedostatek se projevuje nejen migrénami a arytmií

Hořčík je minerál, který je pro naše tělo naprosto nezbytný. Má prsty v celé řadě biochemických reakcí, kterých se v těle denně odehrávají tisíce. Bez hořčíku by naše srdce nemohlo správně bít, svaly by nefungovaly a nervový systém by byl v chaosu. Přesto se odhaduje, že až 50 % lidí trpí nedostatkem hořčíku. To není zanedbatelné číslo, a příznaky tohoto deficitu mohou mít zásadní vliv na kvalitu našeho života.

Hořčík je jedním z makroprvků, který v lidském organismu plní řadu funkcí. Ústřední roli hraje podle Národního zdravotnického informačního portálu v energetickém metabolismu, kde je ho zapotřebí k aktivaci mnoha různých enzymů. Dále se podílí na přenosu podnětů z nervů do svalů a na svalové kontrakci. Hořčík je rovněž důležitý pro mineralizaci kostí. Nedostatek hořčíku může mimo jiné způsobit třes, křeče, zmatenost nebo srdeční arytmii.

Mohlo by se vám líbit

Vitamín K2 oceníme zejména po pětačtyřicítce. Nejen fermentované výrobky podpoří zdraví mozku a srdce

Vitamín K2, často přehlížený člen rodiny vitamínů, hraje klíčovou roli ve zdraví seniorů. Tento vitamín, který je nezbytný pro správnou funkci mnoha tělesných systémů, může významně podpořit zdraví kostí, mozku a srdce. Proč je vitamín K2 tak důležitý a v jakých potravinách ho najdete?
svetzeny.cz

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Nedostatek hořčíku se neprojeví hned. Postupně se mohou objevovat příznaky, které si s tímto minerálem málokdo spojí. Mezi nejčastější symptomy patří svalové křeče a záškuby. Takže pokud vás v noci často chytají křeče nebo máte pocit, že vaše svaly neustále škubají, možná vám chybí hořčík. Dalším projevem nedostatku hořčíku bývá častá únava a vyčerpání. Nejedná se však jen o fyzickou únavu, ale také mentální, což může vést k problémům s koncentrací a pamětí.

 

Podle vědeckých studií nízká hladina hořčíku může přispívat k úzkostem, depresi a dokonce i k nespavosti, a bývá podle odborníků také příčinou častých bolestí hlavy a migrén. “Co se týče bolestí hlavy, primárními nebo tzv. funkčními bolestmi hlavy trpí asi pětina populace. Nejčastěji jsou to migrény a tenzní bolesti. Často za nimi může být i nedostatek hořčíku. Několik studí totiž u lidí trpících migrénami potvrdilo nižší hladinu hořčíku v době akutního ataku migrény, a rovněž i nižší hodnoty hořčíku uvnitř buněk ve srovnání s těmi, kteří migrénou netrpí. Pokud si takoví pacienti doplňovali hladinu hořčíku, potvrdilo se zlepšení – migrény se objevují méně často a také bolesti byly méně intenzivní,” dodává Prim. MUDr. Marian Kuchar, neurolog na webových stránkách Pro lékaře. Důležité je také zmínit, že je hořčík důležitý pro naše srdce. Jeho nedostatek může vést podle vědců k arytmiím, tedy nepravidelnému srdečnímu rytmu.

Mohlo by se vám líbit

Deficit kolagenu se projevuje tvorbou vrásek i bolestmi kloubů: Jezte pravidelně tyto běžné potraviny a uvidíte, co se bude dít s vašim tělem

Kolagen najdeme ve svalech, kostech, šlachách, vazech, orgánech, cévách, kůži, ve střevech a dalších pojivových tkáních. Jakmile se jeho produkce sníží, zjistíte to zhoršeným stavem pokožky i vlasů, lámáním nehtů nebo bolestmi a sníženou kloubní pohyblivostí. Co nedostatek kolagenu v těle způsobuje a kde všude ho najdete?
svetzeny.cz

Proč máme nedostatek hořčíku?

Jedním z hlavních důvodů, proč je nedostatek hořčíku tak rozšířený, je naše strava. V dnešní době je velká část potravin průmyslově zpracovaná a zbavená přirozených minerálů, včetně hořčíku. Navíc naše hektické životy, plné stresu a nezdravých návyků, jako je nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu, vedou k dalšímu úbytku tohoto důležitého minerálu. Půda, ve které pěstujeme potraviny, je stále chudší na živiny, včetně hořčíku. To znamená, že i když jíme relativně zdravě, nemusíme dostávat tolik hořčíku, kolik bychom potřebovali.

Mohlo by se vám líbit

Ochutnejte méně známý citrus, který obsahuje mnohem více vitamínu C než citron. Navíc úžasně chutná

Dopřát tělu vitamíny z přírodních zdrojů, je ideální způsob, jak podpořit imunitu. Snad každý zná citrony nebo pomeranče, ale už jste ochutnali yuzu? Je to méně známý citrus, který chutná podobně jako grep s mandarinkou dohromady a vypadá tak trochu jako pomeranč zkřížený s citronem. Díky svým výjimečným vlastnostem se mu říká také super citrus!
svetzeny.cz

Jak doplnit hořčík správně?

Pokud máte podezření, že vám hořčík chybí, je důležité jednat rychle a efektivně. Nejlepší je vždy začít s přírodním zdrojem. Dobrými zdroji hořčíku jsou podle Národního zdravotnického informačního portálu celozrnné výrobky, mléko a mléčné výrobky, játra, drůbež, ryby, brambory, mnoho druhů zeleniny, sójové boby, bobulové ovoce, z tropického ovoce například pomeranče a banány. Na pokrytí denní potřeby hořčíku se mohou podílet i minerální vody s obsahem hořčíku vyšším než 100 mg/l. Pokud strava nestačí, můžete zvážit doplnění hořčíku pomocí suplementů. Je však důležité zvolit správnou formu, která se dobře vstřebává. Pro všechny, kdo mají problémy s trávením nebo vstřebáváním hořčíku z potravy, může posloužit hořčíkový olej nebo krémy, které se aplikují přímo na kůži.

Mohlo by se vám líbit

Mozek je třeba správně krmit. 7 klíčových potravin, které by ženy nad 50 let měly zařadit do jídelníčku pro zdravý a bystrý mozek

Mozek, nejdůležitější orgán lidského těla, si zaslouží stejnou péči jako zbytek organismu. S přibývajícím věkem je nezbytné věnovat zvláštní pozornost tomu, co jíme, aby byl náš mozek stimulovaný, chráněný a v nejlepší kondici. Správná strava totiž hraje klíčovou roli nejen v prevenci úbytku paměti, ale i v celkové duševní pohodě. Podívejme se na sedm potravin, které by ženy nad 50 let měly rozhodně zařadit do svého jídelníčku, aby podpořily svůj mozek a ochránily ho před stárnutím.
svetzeny.cz

Jakou formu hořčíku si vybrat?

Načasování a množství užívaného hořčíku se liší podle toho, kterého efektu chcete dosáhnout. Bisglycinát se bere ve večerních hodinách, neboť je určen na uklidnění, regeneraci a zlepšení spánku. Treonát nebo jeho kombinace s bisglycinátem je ideální na snížení pocitů úzkosti, stresu, zlepšení spánku a zvýšení pozornosti. Malát má energizující účinky. Tuto formu doplňujeme, pokud chcete tělo nabudit a snížit pocity únavy. Taurát hořečnatý se zaměřuje především na ozdravení kardiovaskulárního systému. Citrát je ideální pro ty, kteří mají problémy se zažíváním, protože má mírně projímavý účinek.

 

Mohlo by se vám líbit

Důvod, proč byste měli jíst semínka z melounu: Jsou skvělým zdrojem dvou zvláště prospěšných minerálů

Je to všechno o vašem zdraví! Plivete semínka z vodního melounu? Po přečtení tohoto článku si to možná rozmyslíte.
svetzeny.cz

Kolik hořčíku potřebujeme?

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je doporučená denní dávka hořčíku pro dospělé ve věku 25–51 let 300 mg pro ženy a 350 mg pro muže. Vyšší příjem hořčíku je doporučován pro seniory, mladistvé (ve věku 15 až 19 let) a pro mladé dospělé (ve věku 19 až 25 let), kteří by měli denně přijímat 400 mg hořčíku. Pro těhotné ženy je doporučená denní dávka hořčíku 310 mg, pro kojící matky 390 mg. “Při užívání se vždy řiďte doporučeným dávkováním výrobce. V České republice platí vyhláška, která stanovuje doporučenou denní dávku hořčíku na 300 mg na osobu a den. Dávku je třeba brát jen jako orientační, neboť potřeba hořčíku se velmi významně zvyšuje se stoupajícím věkem, vyšší potřeba je také v těhotenství a při kojení, v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu apod. Na trhu existuje vícero solí hořčíku (oxid, laktát, citrát, chelát aj.), které vykazují různou využitelnost organismem. Osobně doporučuji volit registrovaný lék, který má prokázané složení i účinnost, na úkor doplňku stravy. Nutné je také zohlednit množství hořčíku přijatého v potravě. Z potravin obsahujících větší množství hořčíku mohu zmínit: mák, droždí, sója, čočka, hrách, pohanka, lískové a vlašské ořechy, dýňová semena, datle, madle, ovesné vločky, hořká čokoláda, burské oříšky, dále jsou na hořčík bohaté sýry, ryby a drůbež. Vysoký obsah hořčíku má také pražená káva. Dobrým přirozeným zdrojem hořčíku jsou minerální vody,” dodává Mgr. Silvie Doležalová v poradně lékárny Dr.Max.

Na výhodný nákup vlasové kosmetiky se slevou můžete vydat od 13. do 16. září 2024 v České republice a od 20. do 23. září ve Slovenské republice, kdy probíhají Dny Marianne. Více informací o Dnech Marianne a slevových akcích najdete zde.

Hořčík patří mezi nejvíc deficitní minerály současnosti. Nedostatek se projevuje nejen migrénami a arytmií
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit