Přejít k hlavnímu obsahu

Zapsat se do registru dárců kostní dřeně je jednoduché: Madlenka zatím dárce nenašla, lidé ale pomohli už sedmi jiným pacientům

Příběh rok a půl staré Madlenky rezonuje Českem. Opět dokazuje, že umíme vzít za jeden provaz a pomoci, když je potřeba. Momentálně se tisíce lidí hlásí do registru dárců kostní dřeně, protože chtějí pomoci holčičce s vážnou nemocí krve. Ačkoli se vhodný dárce ještě nenašel, lidé pomohli zachránit životy dalším sedmi pacientům. Kdo se může k zápisu do registru hlásit a jak proces probíhá?

Jak uvedla primářka Kliniky dětské hematologie a onkologie ve FN Motol Petra Keslová, malá Madlenka trpí aplastickou anémií, při níž přestává kostní dřeň produkovat nezbytné krvinky. Jde o vzácné a velmi závažné onemocnění, kdy je prakticky jedinou nadějí na uzdravení transplantace kostní dřeně. Protože se ale nenašel vhodný dárce ani z řad rodinných příslušníků ani z registru dárců kostní dřeně, vyzval tatínek Madlenky veřejnost prostřednictvím sociálních sítí k pomoci a podpoře. Zájem o pomoc malé holčičce a zápis do registru předčil očekávání. „Takový zájem jsme ještě nezažili, je to neskutečné a všechny prosíme o trpělivost. To, co jsme nabrali za dva dny jen tady v IKEM, je třetina počtu toho, co nabereme za rok,“ popsala vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková z IKEM pro server Novinky.cz.

Mohlo by se vám líbit

Únava, hubnutí, nechutenství a noční pocení: Tyto příznaky byste neměli podceňovat, varují lékaři. Může jít o vážnou nemoc

Rakovina krve není jen jedna. Ve skutečnosti odborníci rozeznávají více různých typů leukémie s tím, že základním rozdělením to, zda jde o chronické nebo akutní typy. Příznaky některých typů může být obtížné rozpoznat, protože se mohou objevovat pomalu nebo dokonce vůbec. I proto je důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky a svůj zdravotní stav sledovat.
svetzeny.cz

Proč je kostní dřeň důležitá

Kostní dřeň je houbovitá tkáň uvnitř kostí, v níž se vyvíjejí všechny krevní složky, jako jsou bílé a červené krvinky a krevní destičky. Pokud nefunguje správně, dochází k těžkému poškození organismu a ohrožují ho sebemenší infekce. Pak je jedinou nadějí transplantace kostní dřeně od vhodného dárce, kdy se nahradí nemocné krvetvorné buňky pacienta buňkami zdravými. Podmínkou úspěchu je ale shoda v systému tkáňových HLA znaků (Human Leukocyte Antigen).
Geny, které imunitní systém používá pro rozpoznání vlastních tkání od cizorodých, mají v populaci tisíce variant. Pro úspěch transplantace krvetvorby je důležité, aby byl dárce a příjemce v těchto genech dostatečně shodný,“ vysvětluje pro Svět ženy MUDr. Jana Vydra, Ph.D., přednosta klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Pravděpodobnost shody bývá mezi sourozenci či jinými příbuznými, ale pokud se v rodině nenajde, hledá se v databázi registru. Jenže ani tady není shoda samozřejmostí.

Mohlo by se vám líbit

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Rakovina patří mezi nejobávanější onemocnění současnosti. Není divu. Podle dat, která lze dohledat na stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP, zemře na nějaký druh karcinomu každých 20 minut v Česku jeden člověk. Ročně se objeví až 80 tisíc nových případů s tím, že za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Některým pacientům v pokročilém stadiu nemoci může pomoci nový trend v léčbě – precizní medicína.
svetzeny.cz

Darovat kostní dřeň nemůže každý

Podobně jako krev, ani kostní dřeň nemůže darovat každý, i kdyby chtěl. Podmínkou je věk od 18 do 40 let. Člověk musí být zdravý, neužívat trvale žádné léky (kromě antikoncepce) a mít normální zdravou hmotnost. Pokud toto splňujete stačí, když se zaregistrujete vyplněním dotazníku na www.darujzivot.cz nebo na www.registr.kostnidren.cz a podstoupíte odběr vzorku krve nebo stěru z ústní dutiny. Vaše transplantační znaky budou analyzovány a zařazeny do databáze do jednoho z registrů kostní dřeně.

Mohlo by se vám líbit

Jak spolu nádorové buňky komunikují a proč se rakovina vrací? Vědci mají vysvětlení

Počet onkologických pacientů narůstá a mnoha lidem, kteří si úspěšně prošli léčbou, se onemocnění vrací. Proč tomu tak je a jaké možnosti léčby má současná medicína? To vysvětluje v našem rozhovoru profesor Aleksi Šedo, který stojí v čele Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Jeho smyslem je propojit výzkumná pracoviště v onkologii a přispět tak k vývoji nových léků a postupů, jež mohou onkologická onemocnění vyléčit.
svetzeny.cz

Madlenka má stále šanci

Malá pacientka byla před několika dny propuštěna z nemocnice domů s tím, že je její stav, podle ošetřujících lékařů, stabilní a není v ohrožení života. Nicméně její krvetvorba nefunguje a děvčátko musí dojíždět na podávání transfuzí krve. Lidé se do registrů stále hlásí. Existuje šance, že se během těchto registrací najde pro Madlenku někdo vhodný? „Šance je minimální, pokud má vzácnou sadu nebo kombinaci těchto genů. Vyhledávání probíhá nejen v českých registrech, ale i v zahraničních. Vyšetřování dárců trvá nějakou dobu, takže není moc pravděpodobné, že by se narychlo někdo shodný našel. Naštěstí jsou ale pro tyto případy i jiné možnosti léčby, nebo lze s úspěchem použít transplantaci od částečně shodných příbuzných dárců, kde jsou nároky na shodu v dnešní době menší,“ odpovídá MUDr. Jan Vydra, Ph.D., z Ústavu hematologie a krevní transfuze. Jak ale dodal, registrace nových dárců má smysl, protože mohou pomoci někomu dalšímu. „Dárci jsou zaregistrováni, v registru zůstávají dlouhou dobu a mohou být vhodní pro nějakého pacienta v ČR nebo jinde ve světě,“ upřesnil odborník.

Čtěte také: Kašlete déle než tři týdny? Může to být rakovina i nemoc, kterou byste si s kašlem nespojili

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit