Využití čerstvých lístků máty
Asi nejznámější způsob, jak konzumovat mátu, je v čaji ve formě sušených nadrcených lístků. Pokud ale máte čerstvou mátu doma nebo na zahradě, rozhodně listy nesušte a raději je pravidelně žvýkejte. Čerstvá máta dokáže zahnat pocit hladu a pomůže s trávením pokrmů s vysokým obsahem vlákniny během redukčních diet. Odměnou vám bude i příjemný mentolový dech a dobrá nálada. Silice máty totiž podle studie dokáží mírnit stres a uvolnit napětí v těle. Jakmile budete mít pocit plného žaludku, křečí, nadýmání nebo chcete zahnat hlad, utrhněte si čerstvé listy, omyjte je a žvýkejte. Mátu si můžete přidat do vody, limonády nebo mojita.
Na co se ještě hodí máta?
Máta je skvělý pomocník při nachlazení. Chcete-li se zbavit rýmy, kašle, bolesti krku nebo hlavy, zalijte čerstvé lístky vroucí vodou a inhalujte. Podle herbalistky Radky Balcarové lze pro větší efekt mátu doplnit dalšími bylinami: „S rýmou si umí dobře poradit především silná bylinná čtyřka. Vedle máty peprné do ní patří i tymián, rozmarýn a eukalypt (neboli blahovičník).“
Čerstvá máta nebo mátový čaj také podporuje funkci jater, slinivky břišní nebo žlučníku a působí protizánětlivě. Vnitřně se hojně používá na nespavost, stres nebo na bolesti hlavy a migrény nebo dokonce jako přírodní afrodiziakum. Používá se také na snížení krevního tlaku a na posílení činnosti srdce. Mátu je ale možné použít i k zevnímu použítí ve formě mastí a balzámů. Obsažený mentol příjemně chladí a znecitlivuje při bolestech, podráždění nebo poštípání hmyzem. Masti jsou účinné například na léčbu ekzému nebo kopřivky. Ve formě odvaru máta poslouží jako ústní voda a jako první pomoc při bolestech zubů a dásní. Zkusit můžete i koupel s mátovými lístky s osvěžujícími účinky.